Biznes i finanse

Minister Magdalena Rzeczkowska na konferencji Ambrosetti: Nowe szanse dla gospodarki i finansów

Zapraszamy do skorzystania z niezwykłej wiosennej oferty PGE Obrót i dołączenia do grona użytkowników linii produktowych PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE, których zalety podkreśla nasza nowa kampania.

Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło, że Polska Minister Finansów uczestniczyła w dwóch panelach dyskusyjnych oraz spotkała się z unijnym komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim i Ministrem Gospodarki i Finansów Włoch Giancarlo Giorgettim.

Polska Minister Finansów odwiedziła też siedzibę Europejskiego Banku Centralnego, gdzie przeprowadziła szczegółowe i owocne dyskusje z Prezesem Mario Draghim.

Wprowadzanie płatności cyfrowych przyczynia się do wzrostu efektywności administracji publicznej, ponieważ pozwala oszczędzić koszty operacyjne związane z obiegiem pieniędzy. W ciągu ostatnich lat transakcje bezgotówkowe stały się symbolem postępu społecznego i gospodarczego. W tym celu Polska stara się zbudować zaawansowanie i bezpieczne systemy płatności. Minister Rzeczkowska podczas pierwszego panelu wyjaśniła, jak BLIK wpływa na rozwój systemu płatności bezgotówkowych w naszym kraju.

Min. Rzeczkowska wyjaśniła również, że system płatności mobilnych BLIK, który stał się wiodącym rozwiązaniem w e-commerce, wywodzi się z polskiego doświadczenia. BLIK ma potencjał, aby stać się paneuropejskim systemem płatności, ponieważ oferuje inkluzywny model biznesowy, w którym wszystkie interesariusze – banki, firmy kartowe, konsumenci i dostawcy płatności – odgrywają istotną rolę.

Drugi panel dyskusji dotyczył wyzwań, z jakimi zmaga się Europa. Minister Rzeczkowska przedstawiła polskie spojrzenie na sytuację, podkreślając konieczność odbudowy Ukrainy po wojnie oraz dostosowania reguł fiskalnych do skutków gospodarczych, obronnych i geopolitycznych, wywołanych przez nielegalną interwencję Rosji na Ukrainie.

Plan zarządzania gospodarczego UE powinien wziąć pod uwagę potrzeby w zakresie zielonej transformacji oraz zwiększone finansowanie na cele obronne i międzynarodowe. Ważne jest również, aby koncentrować się na ustalaniu priorytetów, kontrolowaniu budżetu oraz wydawaniu środków w wybranych obszarach, takich jak bezpieczeństwo, efektywność energetyczna i transformacja cyfrowa – stwierdziła polska minister finansów.

Minister Rzeczkowska podkreśliła, że konieczne jest dalsze inwestowanie w sektor finansowy (fintech) oraz zintensyfikowanie wysiłków państw europejskich na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie zaznaczyła, że solidarność jest kluczowa w obliczu współczesnych zagrożeń. Konieczne jest więc umocnienie istniejących sojuszy, a także wzmacnianie wszelkich inicjatyw solidarnościowych, zarówno na poziomie regionalnym, jak i europejskim.

Minister spotkała się z unijnym komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim, aby omówić europejski ład gospodarczy oraz współpracę celną na najdłuższej zewnętrznej granicy UE, która ciągnie się przez Polskę.

Rozmowa z ministrem gospodarki i finansów Włoch Giancarlo Giorgetti dotyczyła promowania współpracy gospodarczej i finansowej pomiędzy Polską a Włochami.

The European House – Ambrosetti to międzynarodowy think tank działający od 1965 roku, który zrzesza tysiące firm.

PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM