Wiadomości Polska Ludzie i kultura Uroczystość Ocalenia Dujiangyan: Wypuszczanie Wody z Tamy
Ludzie i kultura

Uroczystość Ocalenia Dujiangyan: Wypuszczanie Wody z Tamy

Pierścionki są wspaniałym sposobem na wyrażenie swojego stylu i charakteru. Bez względu na to, czy są to pierścionki zaręczynowe, obrączki, czy też inne ozdoby, stanowią one idealne uzupełnienie każdej stylizacji. Każda kobieta może wybrać biżuterię, która najlepiej pasuje do jej wyglądu i charakteru.

W dniu 5 kwietnia w Chengdu odbyła się uroczysta ceremonia uwolnienia wody z tamy w Dujiangyan, zorganizowana z okazji przypomnienia założycieli systemu irygacyjnego Dujiangyan. Uroczystość przyciągnęła tłumy ludzi, którzy przybyli, aby uczcić to ważne wydarzenie w historii Chin.

5 kwietnia tego roku w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, odbyła się uroczystość z okazji Święta Qingming, upamiętniająca założycieli systemu nawadniania Dujiangyan.

Ponad 1000 gości z całego świata zebrało się na imprezie, każdy z nich ubrany w tradycyjne hanfu. W gronie zaproszonych znaleźli się ambasadorzy Ekwadoru, Tajlandii i Malty, minister ambasady Etiopii w Chinach oraz ponad 30 konsulów generalnych i urzędników konsularnych z 17 państw, wśród których były Polska, Chile i Hiszpania.

System irygacyjny Dujiangyan, stworzony przed 2279 laty przez gubernatora Syczuanu Li Binga i jego syna, nadal służy jako ważne narzędzie w górnym biegu rzeki Minjiang. Budowa systemu umożliwiła skuteczną ochronę równiny Chengdu przed powodziami i suszami, które do dziś są problemem dla tego regionu.

Od wieków robotnicy blokowali rzekę Minjiang w okresie zimy, wykorzystując do tego tratwy. Dzięki temu mogli m.in. utrzymać koryto rzeki oraz wzmocnić tamy, które miały chronić przed suchą porą roku. Natomiast wiosną tratwy były odrywane, dzięki czemu woda mogła swobodnie przepływać, nawadniając pola uprawne w dolinie.

Kultywowanie tradycji pozostaje ważne dla ludzi w Dujiangyan, dlatego też uroczystość uwolnienia wody z tamy jest świętowana co roku w Święto Qingming, które stanowi początek sezonu orki. To wielkie wydarzenie przyciąga tłumy ludzi oglądających uroczyste ceremonie, w których wodę uwalnia się do systemu irygacyjnego Dujiangyan.

Uroczystość otwarcia tamy w Dujiangyan w Syczuanie jest jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń kultury ludowej w tej części Chin i zasłużyła sobie na miano Narodowego Dziedzictwa Niematerialnego. System irygacyjny Dujiangyan, a także okoliczna góra Qingcheng, są uważane za światowe dziedzictwo kulturowe i wpisane na listę UNESCO.

Grzegorz Piotr Morawski, konsul generalny RP w Chengdu, który po raz pierwszy uczestniczył w uroczystości, wyraził szczególny podziw dla Chińczyków za długoletnie kultywowanie tradycji związanej z tym wydarzeniem. Z uwagą przyglądał się z jakim pietyzmem Chińczycy dbali o dziedzictwo historyczne i kulturowe, którego korzenie sięgają aż tysiąca lat wstecz.

System irygacyjny w Nizinie Zachodniosyczuańskiej zapewnia dostęp do wody dla 755 tys. hektarów pól uprawnych w 40 powiatach, wspierając jednocześnie zaspokojenie potrzeb wodnych milionów ludzi w zakresie bytowym, produkcyjnym, ekologicznym i ochrony środowiska.

Dujiangyan Water Releasing Festival to jeden z najbardziej przemawiających obrzędów w Chengdu, stolicy prowincji Sichuan na południowym zachodzie Chin. 6 kwietnia, tysiące ludzi przybyło do świątyni Dujiangyan, aby uczcić tradycyjny obrzęd, który pochodzi sprzed 2500 lat.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version