Biznes i finanse

Żółta kartka” – ułatwienie dla inwestorów w prawie budowlanym

Nowy pomysł rządu zakłada wprowadzenie żółtej kartki w prawie budowlanym. Jeśli inwestor dopuści się istotnych odstępstw od projektu lub przepisów, inspektor nadzoru budowlanego nie będzie wstrzymywał budowy, ale przekaże mu ostrzeżenie. Dopiero jeśli inwestor nie będzie dbał o realizację zaleceń, inspektor będzie musiał zastosować bardziej rygorystyczne środki.

Pomysł wprowadzenia żółtej kartki w prawie budowlanym nie jest nowy – pojawiał się już w wielu inicjatywach legislacyjnych, jednak bezskutecznie. Teraz ma szansę zostać uchwalona. Eksperci prawa cytowani przez Prawo.pl zgadzają się, że będzie to bardzo korzystne dla inwestorów oraz dla samych organów nadzoru budowlanego, który od lat ma problemy z kadrami i finansowaniem. Dzięki wprowadzeniu nowych procedur naprawczych, liczba problemów w budownictwie ma się znacznie zmniejszyć.

Zgodnie z art. 51a prawa budowlanego, inspektor nadzoru budowlanego będzie pierwszym krokiem pouczania inwestora o zgodności budowy z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową. Żeby to potwierdzić, w dzienniku budowy zostanie wpisany odpowiedni wpis.

Jeśli inwestor przestrzega wszystkich wytycznych, inspektor nie będzie podejmował dalszych kroków. W takiej sytuacji inspektor będzie musiał przeprowadzić postępowanie naprawcze, jeśli inwestor nie dokona koniecznych poprawek.

„Żółta kartka powinna odciążyć nadzór budowlany przy jednoczesnym nienarażaniu inwestorów na straty spowodowane wstrzymaniem budowy” – tłumaczy dr Martyna Sługocka, ekspertka Legal Alert, senior associate w GWW, w wypowiedzi dla prawo.pl.

„Choć nie wskazano tego wprost w planowanym do wprowadzenia przepisie, wydaje się, że podstawowe znaczenie będą miały względy bezpieczeństwa” – dodaje Martyna Sługocka.

1. Inspektor nadzoru budowlanego jest odpowiedzialny za ocenę sytuacji, która będzie miała kluczowe znaczenie dla tego, czy dokonane naruszenie może być naprawione bez wstrzymywania prac.

2. W celu ustalenia, czy wstrzymanie budowy jest konieczne, inspektor nadzoru budowlanego musi ocenić stopień naruszenia przepisów.

3. Inspektor nadzoru budowlanego będzie miał decydujące znaczenie w sprawie tego, czy wstrzymanie prac budowlanych jest konieczne, czy też naruszenia można naprawić bez wstrzymywania pracy.

4. Inspektor nadzoru budowlanego będzie kluczowym orzecznikiem, który oceni, czy dokonane naruszenia można naprawić bez wstrzymania prac budowlanych.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM