Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Konsekwencje za obrażenie sędziego – niezwłoczna grzywna
Polityka i społeczeństwo

Konsekwencje za obrażenie sędziego – niezwłoczna grzywna

W przypadku gdy oskarżony lub świadek naruszy powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, sędzia lub członek składu mają prawo do natychmiastowego ukarania ich karą porządkową – twierdzi Prawo.pl.

Ministerstwo Sprawiedliwości poszukuje sposobów dostosowania przepisów dotyczących kar porządkowych za naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych do standardów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Serwis Prawo.pl informuje, że w tym celu Ministerstwo pracuje nad prawem odpowiednim do wyroków ETPC.

Według ustaleń serwisu Prawo.pl, projektodawca rozbudował art. 49 dotyczącego stosowania kar porządkowych i dodano paragrafy od 4 do 7. W zgodzie z par. 4, w przypadku naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych lub ubliżenia sędziemu, postanowienie o ukaraniu karą porządkową musi być wydane niezwłocznie na posiedzeniu, które ma odbywać się w składzie jednego sędziego, który nie bierze udziału w czynnościach sądowych ani w składzie rozpoznającym sprawę. Osoba, która miała obrazić np. sędziego, powinna być wysłuchana, chyba, że nie jest to możliwe lub jeśli bez usprawiedliwienia nie stawi się ona na posiedzeniu.

Prawo.pl wyjaśnia, że w przypadku, gdy naruszenia zostały popełnione w piśmie złożonym w sądzie lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, a istnieje pewność, kto je popełnił, postanowienie o ukaraniu karą porządkową zostanie wydane po wysłuchaniu tej osoby zgodnie z zaproponowanym paragrafem 5.

Według Prawo.pl kary porządkowe nie ulegną zmianie, choć w przepisie dotyczącym tego typu kar określenie „winny” zostanie zastąpione przez „osobę, która dopuściła się tego czynu”. W przypadku naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi, innemu organowi państwowemu lub osobom biorącym udział w sprawie, grozić będzie kara porządkowa: grzywna w wysokości do 3000 złotych lub kara pozbawienia wolności do czternastu dni.

Osobom pozbawionym wolności, w tym także tymczasowo aresztowanym, może zostać nałożona kara porządkowa, wynikająca z obowiązujących przepisów o wykonywaniu kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania – wynika z informacji Prawo.pl.

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wprowadza nowe przepisy dotyczące kar porządkowych za obrazy sędziego. W nowych przepisach znajduje się zakres odpowiedzialności za obrażenie sędziego i wysokość możliwych kar porządkowych. Przepisy te mają na celu zapewnienie sędziom godnego traktowania i zapobieganie zachowaniom, które mogłyby zakłócać postępowanie sądowe.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version