Biznes i finanse

Korzyści płynące z wdrożenia TARGET2 w trzech bankach

Po wielu latach zaangażowania Eurosystem zakończył projekt integracji platform rozliczeń pieniężnych TARGET2 oraz rozrachunku papierów wartościowych TARGET2 Securities. Firma HEUTHES, jako dostawca oprogramowania, wzięła udział w ogólnoeuropejskim procesie wdrożeniowym, który zakończył się w weekend 18-19 marca 2023 roku.

System TARGET2 oferuje bankom bezpośrednią ścieżkę do przeprowadzenia rozliczeń transakcji wysokokwotowych brutto i realizacji rozrachunku zewnętrznych systemów sesyjnych. W efekcie banki mogą zaoferować swoim klientom szybsze i tańsze rozwiązania niż te oparte o bankowość korespondencką, czyli płatności nominowane w EUR do banków wewnątrz lub poza UE, które są realizowane w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut. Wdrożenie TARGET2 w 2008 roku zmieniło oblicze bankowości, zapewniając szybkość, bezpieczeństwo i konkurencyjne koszty.

HEUTHES wyposażył swoje autorskie rozwiązanie MULTICENTAUR PAYMENT HUB w obsługę TARGET2 już w 2010 roku, stanowiąc tym samym narzędzie do integracji banku z zewnętrznymi systemami rozliczeniowymi oraz procesujące płatności wewnętrzne. Pierwszym bankiem, który skorzystał z przelewów TARGET2, był Bank Pekao S.A., a następnie MULTICENTAUR PAYMENT HUB został wprowadzony do sektora bankowości spółdzielczej, w 2017 r. w Zrzeszeniu BPS S.A. (około 300 BS) oraz w 2020 r. w Zrzeszeniu SGB S.A. (około 200 BS).

Aby zapewnić bezpieczeństwo krytycznych elementów infrastruktury rynkowej, takich jak TARGET2, Eurosystem podjął strategiczną decyzję w „Vision 2020” o utworzeniu zintegrowanej platformy Eurosystem Single Market Infrastructure Gateway. Inicjatywa ta została przyjęta z zamiarem zapewnienia większej konkurencyjności wśród dostawców usług sieciowych, a także w celu umożliwienia przesyłania szerszego zakresu danych w celu wykonania właściwego raportowania. W marcu br. ta strategiczna decyzja stała się rzeczywistością.

Platforma TARGET zapewnia łatwy dostęp do usług: T2, T2S i TIPS, które wspierają rozrachunek w czasie rzeczywistym płatności brutto (RTGS) w EUR, rozrachunek systemów zewnętrznych, takich jak SEPA oraz rozrachunek papierów wartościowych. Te usługi skutecznie wspomagają optymalizację wykorzystania płynności i zapewniają zwiększoną odporność cybernetyczną. Konwersja do standardu ISO 20022 i jednorodny zestaw wspólnych komponentów pozwala uczestnikom czerpać korzyści z oszczędności.

HEUTHES zapewnił swoim klientom płynne przejście na komunikację z TARGET w nowej odsłonie poprzez aktualizację MULTICENTAUR PAYMENT HUB. Aktualizacja ta obejmowała m.in. zmianę formatu komunikatów z MT na MX (przejście na ISO 20022), monitorowanie płynności w walucie euro na rachunku głównym platformy (MCA) oraz rachunkach dedykowanym poszczególnym usługom (rachunki DCA) oraz rozbudowę modułu reklamacyjnego. Co więcej, MULTICENTAUR został wyposażony w mechanizm kryptograficzny, który podpisuje komunikaty wychodzące do TARGET oraz weryfikuje poprawność podpisów dla komunikatów przychodzących. Wszystkie te działania są realizowane bez udziału operatora dzięki wywołaniom funkcji Api Swift Alliance Gateway. Pozwoliło to na istotną redukcję kosztów oraz wsparcie procesu zmian. Obydwie strony, HEUTHES i jego klienci, są przekonane, że wdrażane rozwiązanie technologiczne jest zgodne ze standardami rynkowymi oraz na najwyższym poziomie technologicznym.

Integracja systemu TARGET i standardu ISO20022 daje bankom w Polsce możliwość szybkiego wdrożenia płatności w EUR. W przyszłości w wyniku wprowadzenia standardu ISO20022, również inne rodzaje płatności będą miały dostęp do tej platformy. Do 2025 roku wszystkie płatności w ramach bankowości korespondenckiej SWIFT, a także płatności SORBNET2 w Polsce będą realizowane z użyciem tego standardu.

Firma HEUTHES, dumna z sukcesu, przypomina sobie wdrożenie projektu w ciągu jednego weekendu, co wywołało zadowolenie jej klientów. Dzięki współpracy między bankami a zespołem HEUTHES, zrealizowano z powodzeniem system TARGET2 w Pekao SA, SGB SA oraz BPS SA, wraz z ponad pięciuset bankami spółdzielczymi. Udowodniło to po raz kolejny, że firma HEUTHES, działająca na rynku od 34 lat, jest w stanie dostosować się do najbardziej skomplikowanych projektów technologicznych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM