Biznes i finanse

Wzrost energii słonecznej w Uzbekistanie: Wsparcie AIIB dla projektu Masdar

15 kandydatów i kandydatek na maszynistów wzięło udział w pierwszym egzaminie na licencję maszynisty przeprowadzonym w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego. Nowa państwowa forma egzaminu, obowiązująca od początku 2023 r., jest rezultatem zmian w procesie egzaminowania maszynistów, których inicjatorem był Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Dziś AIIB podpisał trzy nowe umowy finansujące projekty w wysokości 83,6 mln USD, w ramach 396,4 mln USD finansowania dłużnego dla Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar). Projektem jest budowa trzech elektrowni fotowoltaicznych typu greenfield w uzbeckich regionach Samarkand, Dżizach i Surkhandarya. AIIB wspiera ten projekt wraz z Azjatyckim Bankiem Rozwoju, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Po podpisaniu umowy AIIB rozpocznie swój pierwszy projekt dotyczący energii odnawialnej oraz zawrze porozumienie z sektorem prywatnym w Uzbekistanie, które będzie zgodne z celami AIIB dotyczącymi „Zielonej infrastruktury”.

Realizacja Narodowej Strategii Przejścia na Gospodarkę Ekologiczną w Uzbekistanie obejmuje budowę trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 897 MW do 2030 roku. To jeden z największych projektów tego typu w regionie, który ma doprowadzić do ogólnego zainstalowania ponad 7 GW mocy solarnej.

Zgodnie z planem, trzy elektrownie wyprodukują bezpieczną i przyjazną dla środowiska energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby ponad miliona gospodarstw domowych i przyniesie długofalowe korzyści dla planety, w tym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około milion ton rocznie.

„Poprzez ten projekt AIIB stara się odpowiedzieć na naglącą potrzebę zaspokojenia zapotrzebowania na energię dla dynamicznie rosnącej populacji Uzbekistanu” – powiedział Konstantin Limitovskiy, wiceprezes AIIB ds. operacji inwestycyjnych (Region 2: Pakistan, Afganistan, Azja Środkowa, Azja Wschodnia, Azja Zachodnia, Europa, Afryka i Ameryka Łacińska). „Szczególnie dotkliwe stało się to podczas minionej zimy, kiedy to nagły spadek temperatur spowodował niedobory energii i prądu w całym kraju. AIIB jest zaangażowany w pomoc Uzbekistanowi w budowaniu infrastruktury dla przyszłości, w tym poprzez mobilizację kapitału prywatnego, aby wspomóc zdrowy, długoterminowy rozwój gospodarczy tego kraju, co z kolei wzmocniłoby łączność regionalną w Azji Środkowej”.

Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar, wyraził entuzjazm w związku z osiągnięciem celu przez wszystkie trzy projekty: „To wyjątkowy moment dla Masdar, który stanowi kluczowy etap na drodze do czystej energii w Uzbekistanie. Nasza firma aktywnie wspiera ambitne cele rządu Uzbekistanu w zakresie energii odnawialnej, a my z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój naszych projektów na tym strategicznym rynku. Nasze osiągnięcia były możliwe dzięki wsparciu rządu Uzbekistanu, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) oraz partnerów finansowych, którzy wykazali się niesłabnącym zaangażowaniem w stymulowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego dla mieszkańców Uzbekistanu”.

Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar, wyraził zadowolenie z postępów w zakresie realizacji celu przez wszystkie trzy projekty: „Nasza firma osiągnęła ważny kamień milowy na drodze do wprowadzenia czystej energii w Uzbekistanie. Masdar aktywnie wspiera ambitne cele rządu Uzbekistanu w zakresie energii odnawialnej i nie możemy się doczekać dalszego rozwoju naszych projektów na tym strategicznym rynku. To zasługa wsparcia rządu Uzbekistanu, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) oraz naszych partnerów finansowych, którzy przyczynili się do stymulowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego dla mieszkańców Uzbekistanu”.

Podczas Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27 w Sharm el-Sheikh w zeszłym roku AIIB i Masdar podjęły działania wspierające Platformę Finansową Akceleratora Przemian Energetycznych (ETAF) – międzynarodową platformę finansowania klimatycznego IRENA. Platforma ma na celu zwiększenie skali finansowania projektów z zakresu energetyki odnawialnej w krajach rozwijających się do 2030 roku.

W ramach realizacji Wspólnej Deklaracji, AIIB i rząd Uzbekistanu wspólnie zatwierdziły 11 projektów w sektorach wodnym, energetycznym, miejskim, transportowym i opieki zdrowotnej, o łącznej wartości 2,16 mld USD, na okres 2023-2026.

Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu, kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szczegółowych informacji.

AIIB to nowy, globalny bank inwestycji infrastrukturalnych, który został założony w 2016 roku w stolicy Chin – Pekinie. Obecnie skupia 106 zatwierdzonych członków na całym świecie, dysponując potencjałem finansowym w wysokości 100 miliardów dolarów. Rating potrójnego A, przyznany przez międzynarodowe agencje ratingowe, stanowi podstawę dla wiarygodności AIIB. AIIB współpracuje z partnerami, aby zaspokajać potrzeby klientów poprzez inwestowanie w zrównoważoną infrastrukturę, która jest ekologiczna, zaawansowana technologicznie i wspiera regionalną łączność.

AIIB to instytucja o globalnym zasięgu, która pomaga w realizacji proinwestycyjnych celów. Bank wspiera projekty w oparciu o trzy kluczowe wartości: zrównoważoną infrastrukturę, ekologiczne rozwiązania i regionalną łączność. Wszystkie te przedsięwzięcia są finansowane przez potencjał w wysokości 100 miliardów dolarów, a jego wiarygodność jest zapewniana przez rating potrójnego A, przyznany przez światowe agencje ratingowe. Obecnie AIIB skupia 106 zatwierdzonych członków na całym świecie, co wskazuje na jego uniwersalną akceptację.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM