Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Łącząc siły – Wspólny Komunikat

Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi zaprasza na spotkanie z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych z Polski i innych państw przygranicznych. Na spotkaniu minister Robert Telus podkreślił, że współpraca pomiędzy wszystkimi państwami jest niezbędna do wywierania wpływu na decyzje UE.

Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi zaprasza wszystkie strony do współpracy, aby skutecznie działać na rzecz wszystkich grup uczestniczących w przemysłach rolniczych. Minister Robert Telus zauważył, że Polska i inne państwa przygraniczne muszą solidarnie współpracować, żeby wywierać wpływ na decyzje Unii Europejskiej.

– Wszystkie kraje członkowskie UE powinny wspólnie i solidarnie wspierać Ukrainę w tym trudnym okresie. Oprócz finansowania, UE powinna dostarczyć Ukrainie narzędzi i technologii, które pomogą Ukrainie w odbudowie i ochronie swojej suwerenności. Wszystkie państwa członkowskie UE powinny ponieść wspólną odpowiedzialność za Ukrainę i wspierać ją przez wszelkie możliwe środki – powiedział minister Telus.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zaprosił przedstawicieli organizacji rolniczych z Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii na spotkanie, aby wspólnie uzgodnić stanowisko wobec Komisji Europejskiej.

– Działania połączone z wykorzystaniem narzędzi ekonomicznych są jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji – powiedział minister. – Dlatego też wspólnie działając możemy osiągnąć poprawę sytuacji. Zapraszam więc do współpracy.

Minister zaznaczył, że przywrócenie ceł na towary rolno-spożywcze pozwoli na zachowanie równowagi na rynku i skuteczne konkurowanie z nieuczciwymi producentami.

– Zdaję sobie sprawę, że nasze państwa muszą współpracować, aby uzyskać pożądane rezultaty. Tylko wspólnymi działaniami osiągniemy sukces – zakończył szef resortu rolnictwa.

Minister Telus wezwał kraje przygraniczne do współpracy w celu uzyskania lepszych warunków handlu oraz wyeliminowania nieuczciwej konkurencji. Wyraził przekonanie, że wspólne działania pozwolą na uzyskanie pożądanych efektów.

– Wspólnymi siłami możemy doprowadzić do sytuacji, w której rynek będzie regulowany i będzie istniała sprawiedliwa konkurencja – powiedział minister. – Powrót ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy jest krokiem w dobrym kierunku, a wspólne wysiłki wszystkich państw przygranicznych pozwolą na skuteczniejsze działanie.

Minister zapewnił, że resort rolnictwa będzie nadal prowadził działania, aby zapewnić lepsze warunki handlu i wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji.

– Współpraca jest kluczem do sukcesu – zakończył minister Telus. – Wspólnymi siłami możemy osiągnąć zamierzone cele i zapewnić równowagę na rynku.

Minister Telus zachęcił państwa przygraniczne do współpracy w celu uzyskania lepszych warunków handlu oraz wyeliminowania nieuczciwej konkurencji. Podkreślił, że wspólne działania są konieczne, aby osiągnąć pożądane rezultaty, zwłaszcza w odniesieniu do powrotu ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy.

– Musimy połączyć siły, aby osiągnąć zamierzony cel – powiedział minister. – Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania w utrzymaniu równowagi na rynku i wyeliminowaniu nieuczciwej konkurencji.

Minister Telus zakończył swoje wystąpienie podkreślając, że resort rolnictwa będzie nadal dążył do poprawy warunków handlu i wyeliminowania nieuczciwej konkurencji, a wspólne działania państw przygranicznych są kluczem do sukcesu.

Apelujemy o wspólne działania wobec UE – organizacji rolniczych, państw oraz instytucji. Wymagamy nowych postanowień UE, które pomogą rozwiązać problem ceł oraz odpowiedzialności za skutki wojny. Musimy wywalczyć wspólnie zmiany dotyczące postanowień UE, szczególnie w sprawie ceł od czerwca – zaznaczył minister rolnictwa.

Pomoc dla rolników w obliczu trudnej sytuacji

Polscy rolnicy zmagają się z trudną sytuacją, z jaką mierzą się od kilku lat. Minister Robert Telus zapewnił o swoim zaangażowaniu w ich pomoc i poprosił o dalszą współpracę wszystkich stron, aby sytuacja uległa poprawie.

Utrzymanie i rozwój polskiego rolnictwa

Minister Robert Telus zaproponował solidarność i współpracę wszystkich stron, aby wspomóc polskie rolnictwo w obecnej sytuacji. Potwierdził on, że jego celem jest utrzymanie i rozwój polskiego rolnictwa w kontekście wyzwań, jakie stawia przed nim Unia Europejska.

Wsparcie dla polskich rolników

Minister Robert Telus wezwał do działania, aby wsparć polskich rolników w ich trudnej sytuacji. Zapewnił on, że pracuje nad realizacją postulatów „Okrągłego Stołu Rolniczego” i będzie się starał wpłynąć na decyzje UE w kwestii cła.

Rozwiązywanie problemów polskiego rolnictwa

Minister Robert Telus wezwał do solidarności i współpracy wszystkich stron, aby pomóc polskim rolnikom w rozwiązywaniu obecnych problemów. Zapewnił on, że wszystkie postulaty „Okrągłego Stołu Rolniczego” zostaną zrealizowane, a jego celem jest utrzymanie i rozwój polskiego rolnictwa.

Starań o poprawę sytuacji polskich rolników

Minister Robert Telus wyraził solidarność i współpracę wszystkich stron, aby pomóc polskim rolnikom w ich trudnej sytuacji. Zaproponował on, że będzie się starał o poprawę sytuacji polskich rolników poprzez realizację postulatów „Okrągłego Stołu Rolniczego” oraz wpływanie na decyzje UE w kwestii cła.

– Ważne jest, by te produkty były sprzedawane na lokalnym rynku ukraińskim, aby zapewnić lokalnym rolnikom rentowność ich produkcji – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister rolnictwa wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda się wypracować wspólną pozycję w sprawie ograniczenia napływu zboża z Ukrainy.

Opóźnienie żniw

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na opóźnienie żniw wskutek opadów deszczu, które uniemożliwiają zbiory zbóż. – Musimy zwrócić uwagę na opóźnienia w zbiorach, aby zagwarantować, że zboże nie uległo zepsuciu – powiedział minister.

Minister poinformował także, że w połowie maja 2023 r. do Polski przyjadą specjaliści z Unii Europejskiej, którzy ocenią sytuację i przygotują plan działań na wypadek dalszych opóźnień w żniwach.

Zmniejszenie importu zboża z Rosji

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że działania skierowane są również na zmniejszenie importu zboża z Rosji. – Musimy współpracować z UE w tej kwestii i wspólnie podjąć działania, które spowodują, że import z Rosji zostanie ograniczony – powiedział minister.

Minister poinformował, że Polska rozważa również wprowadzenie kontroli granicznych dla rosyjskich transportów zboża, aby zapobiec nielegalnemu wwożeniu zbóż na polski rynek.

Inspekcje magazynów

Minister rolnictwa zaapelował do władz samorządowych, by zwróciły szczególną uwagę na dokładne i częstsze inspekcje magazynów, aby zapobiec nadmiernej magazynowaniu zboża, które znacznie obniża jego cenę.

– Ważne jest, by magazyny nie były przepełnione, aby nie obniżać ceny zboża – dodał minister.

Współpraca z UE

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Polska aktywnie współpracuje z Unią Europejską w kwestii opanowania sytuacji związanej z importem zbóż z Rosji i Ukrainy. – Musimy wspólnie wypracować skuteczne rozwiązania, które pozwolą nam odzyskać rentowność naszej produkcji – powiedział minister.

Minister dodał, że Polska będzie również starała się zapobiec zbyt niskim cenom zbóż poprzez wsparcie rolników i władz samorządowych w przygotowaniu magazynów do przechowywania zboża.

Minister Telus poinformował, że dokument dotyczący tej sprawy jeszcze nie został podpisany, lecz to kwestia kilku dni.

Organizacje z innych państw uznały, że wsparcie w postaci międzynarodowych rozwiązań pozwoli na szybsze rozwiązanie tego problemu.

Minister Telus oświadczył, że jego rząd wraz z całym społeczeństwem staje w obliczu wyzwań, które jego kraj i region przedstawiają.

Ministerstwo Rolnictwa zapewniło, że współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia wsparcia wszystkim dotkniętym problemem.

Organizacje z innych krajów przyznają, że bez wsparcia międzynarodowego rozwiązanie problemu będzie trudniejsze, dlatego też Minister Telus ogłosił, że jego rząd podpisze wkrótce dokument w tej sprawie.

Ministerstwo pracuje nad tym, aby zapewnić szybkie i skuteczne rozwiązanie dla wszystkich rolników.

Minister Telus powiedział, że wsparcie międzynarodowe jest konieczne dla zapewnienia korzyści wszystkim rolnikom i państwom dotkniętym skutkami wojny.

Ministerstwo Rolnictwa zobowiązuje się do podpisania dokumentu w tej sprawie w ciągu najbliższych kilku dni.

Uznanie, że współpraca międzynarodowa jest kluczem do rozwiązania problemów, jest konieczne, aby móc zapewnić wsparcie wszystkim dotkniętym skutkami wojny.

Organizacje rolnicze z innych państw przygranicznych oświadczyły, że szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu jest konieczne, dlatego też Ministerstwo Rolnictwa działa w tej sprawie z najwyższą możliwą determinacją.

Minister Telus zapewnił, że dokument będzie podpisany w ciągu najbliższych dni, aby rozwiązać problemy wszystkich dotkniętych skutkami wojny.

Ministerstwo Rolnictwa będzie nadal pracować nad zapewnieniem wsparcia dla wszystkich dotkniętych wojną, aby przywrócić spokój i równowagę w regionie.

Minister Telus zakończył spotkanie z podziękowaniami dla przedstawicieli organizacji rolniczych za wyjątkowo merytoryczną dyskusję, z uwzględnieniem wysokiego poziomu emocji, których zrozumiał doskonale.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że najwyższą priorytetem jest, aby zboże w magazynach jak najszybciej zostało wysłane.

Minister zapowiedział, że przeprowadzi indywidualne spotkania z przedstawicielami polskich organizacji rolniczych.

PAP informuje, że wszelkie publikowane komunikaty są wyłącznie w formie przesłanej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM