Polityka i społeczeństwo

MRiT: Likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczania powierzchni (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. #DomBezFormalności może w uproszczonej procedurze wybudować każda pełnoletnia osoba. na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W MRiT pracujemy nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni.

To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – powiedział prezentując kolejne udogodnienia dla obywateli minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

I dodał:

Dziś, konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej. Z kolei obywatelom mającym mniejsze potrzeby lokalowe oddajemy pierwszą transzę projektów domów do 70 m kw. do pobrania za darmo.

Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej

By wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

Potrzeba „zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania – dodał szef resortu.

By zwiększyć dostępność projektu dla obywateli, jeszcze bardziej ułatwić im budowę domów do 70 m2, pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Dziś w ręce obywateli trafiają pierwsze 22 projekty z 70. , które docelowo oddamy Polakom, by jeszcze łatwiej mogli wybudować własne cztery kąty.

Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo – wskazał wiceszef MRiT Piotr Uściński

Zgodnie z założeniami Konkursu, projekty, które od dziś można pobrać za darmo ze strony GUNB i wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla Inwestora – dodała Dorota Cabańska Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Każdy obywatel, będzie miał na stronie możliwość wyszukania najkorzystniejszego dla siebie projektu po kryteriach, które w ramach funkcjonalności strony, będzie mógł wybrać – w zależności od własnych oczekiwań.

Więcej szczegółów na www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ms/ mmu/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM