Polityka i społeczeństwo

MS: Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej przez Ministra Sprawiedliwości

W swoim przemówieniu Minister Ziobro powiedział: „Pomnik Katyński jest symbolem pamięci, wdzięczności i szacunku dla wszystkich ofiar, którzy poświęcili swoje życie, by bronić niepodległości i suwerenności naszego państwa”.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, składając kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. Minister podkreślił, że Pomnik Katyński jest symbolem wdzięczności i szacunku dla wszystkich polskich obywateli, którzy zginęli z rąk sowieckich okupantów. Przemówił również o szacunku dla tych, którzy poświęcili swoje życie i walczyli o niepodległość Polski.

Minister Ziobro wziął również udział w uroczystościach poświęconych ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Przemawiając, Minister nawoływał do szacunku dla wszystkich, którzy polegli w walce o wolność i niepodległość Polski. Złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, jako znak wdzięczności i pamięci o wszystkich ofiarach.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, co zainspirowało Sejm do ustanowienia uchwałą w 2007 roku Święta Pamięci.

Dziś modlimy się za ofiary polskiego narodu, które poświęciły swoje życie w obronie wolności, honoru i godności. Tym patriotom, którzy polegli w czasie wojny, oddajemy hołd. Wspominamy ich poświęcenie, odwagę i bezinteresowność, dzięki którym Polska nadal istnieje i cieszy się wolnością.

Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziś możemy wspólnie wystąpić przeciwko tym, którzy do tej pory skutecznie zatajali to, co wydarzyło się w Katyniu. Dzięki uporczywemu wysiłkowi, zmianom politycznym i historycznej prawdzie, możemy oddać hołd ofiarom tej tragedii. Zadaniem nas wszystkich jest kultywowanie pamięci o nich i o tym, co się wydarzyło.

Komunikat rosyjskiej agencji TASS z 1990 roku przyznający odpowiedzialność NKWD za zbrodnię katyńską był pierwszym oficjalnym przyznaniem się do mordu dokonanego na Polakach. Po dwóch latach prezydent Borys Jelcyn publicznie przeprosił Polaków, jednak w dalszym ciągu Rosja zaprzecza, by to NKWD było odpowiedzialne za mord w Katyniu, stawiając winę na Niemców. Niedawno usunięto tablice upamiętniające ofiary terroru stalinowskiego, w tym polskich jeńców z Ostaszkowa, z budynku siedziby dawnej NKWD w Twerze, co jeszcze bardziej zaciemniło obraz zbrodni.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w naszym serwisie. Wszelka odpowiedzialność za treść komunikatów spoczywa na nadawcy, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM