Wiadomości Polska Nauka i technologie Odkrycie w Starej Dongoli: Niespotykane obrazy z przeszłości
Nauka i technologie

Odkrycie w Starej Dongoli: Niespotykane obrazy z przeszłości

Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego, odkryli wyjątkowy zespół pomieszczeń, wyposażonych w unikatowe sceny malowane w stylu chrześcijańskim.

Starożytna Dongola (zwana w staronubijskim Tungul) była stolicą niezwykłego państwa afrykańskiego okresu średniowiecza – Makurii. Prof. Kazimierz Michałowski był pierwszym, który rozpoczął badania w tym mieście. Obecnie, dzięki projektowi Starting Grant „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city”, finansowanemu przez Europejską Radę ds. Badań, badania te kontynuuje zespół pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Badacze z CAŚ zostali zaskoczeni, gdy podczas eksploracji domów z epoki Funj (XVI-XIX w. n.e.) natknęli się na zespół pomieszczeń z cegły suszonej, których wnętrza ozdobiono wyjątkowymi scenami figuralnymi w malarstwie chrześcijańskim. Otwór podłogi jednego z tych budynków doprowadził ich do maleńkiego pomieszczenia, którego ściany były obficie udekorowane niezwykłymi przedstawieniami.

Malowidła prezentują nietypowy obraz władcy nubijskiego w otoczeniu Matki Boskiej, Chrystusa i archanioła Michała. Według badaczy, w scenie można dostrzec, jak król kłania się Chrystusowi, całując Jego dłoń, a archanioł Michał otacza swymi skrzydłami opieką zarówno króla, jak i samego Chrystusa. Jak zaznacza CAŚ w przesłanym PAP komunikacie, jest to niezwykłe przedstawienie protekcji władcy nubijskiego w otoczeniu świętych i archaniołów.

Badacze z Uniwersytetu w Melbourne w Australii odkryli wyjątkowe malowidła ścienne w Starej Dongoli w Sudanie. Znaleziska datowane są na przełom XI i XII wieku i są częścią bogatego dziedzictwa kulturowego Starej Dongoli. Archeolodzy twierdzą, że malowidła ścienne wyraźnie wskazują na wpływy kultury islamskiej, a także na obszary, w których islam łączył się z innymi tradycjami religijnymi.

Malowidła ścienne w Starej Dongoli okazały się wyjątkowo cenne dla badaczy, ponieważ wskazują na wpływ kultury islamskiej na tamtejsze społeczeństwo. Odkryte rysunki przedstawiają zarówno islamskie symbole, jak i postacie związane z tradycjami lokalnymi. Dla ludności Starej Dongoli oznacza to, że wpływ islamu na ich historię jest znacznie starszy niż sądzono.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version