Ludzie i kultura

Leszek Możdżer i Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV Zagrają 'Composites’ na Enter Enea Festival 2023

Enter Enea Festival odbędzie się w dniach 4-7.06.2023 i będzie obfitował w wyjątkowe doświadczenia artystyczne. Na zakończenie festiwalu zaplanowano prapremierę najnowszego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pt. „Composites”. Koncert będzie miał miejsce 5.06 nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu podczas którego można będzie usłyszeć materiał z tej płyty.

W dniu 18 lutego 2021 roku, Leszek Możdżer wydał swoją nową płytę „Composites”. To sześć unikalnych kompozycji, wśród których dwa są tradycyjnymi utworami, a cztery to kompozytory, połączone z improwizacjami. Partie fortepianu zostały zaimprowizowane przez Leszka Możdżera, a następnie orkiestrowane. Płyta została zadedykowana szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi i zawiera utwór „Ballad For Lars”. Na „Composites” ukrywa się także liryczny „Natalladia”, który wywołuje w słuchaczach prawdziwy ładunek emocjonalny.

Opera Kameralna w Warszawie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Enter Enea Festival! Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będzie można nabyć limitowane, do 500 egzemplarzy, wydanie albumu Leszka Możdżera „Composites”. Kolekcjonerski, numerowany boks zawiera kolorową płytę winylową, kasetę magnetofonową i książeczkę z tekstami w języku polskim, angielskim, niemieckim i japońskim. Każdy boks zostanie wyposażony w certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Przedsprzedaż albumu będzie dostępna wyłącznie podczas Enter Enea Festival i na stronie internetowej Opery Kameralnej pod linkiem: https://operakameralna.pl/product/leszek-mozdzer-composites-preorder/.

Już teraz zapoznaj się z niezwykłą ofertą, jaką przygotowała Opera Kameralna na Enter Enea Festival – limitowane wydanie kolekcjonerskiego boxu zawierającego album Leszka Możdżera „Composites”!

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, założona w 1957 roku przez Stefana Sutkowskiego, jest pierwszym w Polsce zespołem muzyki dawnej. Członkowie tego zespołu postawili sobie za cel popularyzację zabytkowej muzyki polskiej, a w 1961 roku zostali założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra uczyła się u najlepszych specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, a także uczestniczyła w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, dzięki czemu jej członkowie mogli poznać najnowsze tendencje w muzyce dawnej.

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, założona w 1957 roku, jest pierwszym w Polsce zespołem muzyki dawnej. Założycielom tego zespołu, w tym Stefanowi Sutkowskiemu, zależało na popularyzacji zabytkowej muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści doskonalili swoje umiejętności u najlepszych specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych w całej Europie, a także brali udział w różnych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, dzięki czemu mogli poznać najnowsze tendencje w muzyce dawnej.

Od 2017 roku zespół osiągnął wyższy poziom artystyczny dzięki współpracy z licznymi wybitnymi artystami, w tym: Benjaminem Baylem, Paulem Esswoodem, José Marialem Florênciom, Friedrichem Haiderem, Sirkka-Liisą Kaakinen-Pilchem, Władysławem Kłosiewiczem, Wielandem Kuijkenem, Jean-Claude Malgoire, Zbigniewem Pilchem, Hubertem Rutkowskim, Janą Semerádovą, Marcinem Sompolińskim, Lilianną Stawarz, Marco Vitalem, Markiem Toporowskim, Paulem McCreeshem, Michałem Maciaszczykiem i Dirckem Vermeulem.

Od 2019 roku Warszawska Opera Kameralna zdecydowała się na współpracę z wybitnymi muzykami jazzowymi, takimi jak Krzysztof Herdzin, Andrzej Jagodziński, Marcin Masecki czy Leszek Możdżer. Ten ostatni wraz z dyrektorem opery, Alicją Węgorzewską-Whiskerd, byli pomysłodawcami cyklu „Jazz z MACV”, który przyniósł koncerty i nowe interpretacje muzyki jazzowej o niebywałej jakości.

Marcin Sompoliński, który wielokrotnie udowodnił swoje kompetencje na scenie Enter Enea Festival, gdzie prowadził m.in. orkiestrę MACV w koncercie Tii Fuller i Leszka Możdżera, będzie miał przyjemność poprowadzić orkiestrę podczas przedpremiery „Composites”.

Program i premiery Enter Enea Festival

Premiera materiału z płyty „Composites” będzie jednym z kulminacyjnych punktów 13. Enter Enea Festival. 5.06 zamknie go koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV). Wieczór otworzy występ mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, który prezentuje premierowy materiał z albumu „Street of Minarets”. Jazz Forum Machine zaprezentuje przedpremierowo materiał z nadchodzącego drugiego albumu formacji. 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, prezentując premierowy materiał z wydanej pod koniec marca płyty „Mélusine”. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, artystka wykorzysta swój fenomenalny warsztat muzyczny i teatralne środki wyrazu, tworząc niezapomniane wydarzenie. Wieczór ten rozpocznie koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer. 7.06 na scenie Enter Enea Festival pojawi się Jan Ptaszyn Wróblewski. Zanim usłyszymy legendę polskiego jazzu, na scenie wystąpi Gloria Campanter ze swoim trio, prezentując koncert pt. „Astor”.

Enter Enea Festival to wyjątkowe cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, kierowane przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal pozwala cieszyć się nieskrępowaną swobodą, bez względu na ograniczoną liczbę widzów, świetne nagłośnienie i znakomitą listę artystów zaproszonych przez Leszka Możdżera, którzy zapewniają wysoki poziom muzycznych wrażeń.

Enter jest miejscem, w którym zrodziło się wiele nowych muzycznych konwencji. Przez lata artyści rozpoczynali swoje projekty na Enter Enea Festival, w wyjątkowych wykonaniach nowego materiału, które często kończyły się płytami i trasami koncertowymi w całej Europie. Przykładem może być płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 roku było początkiem jej trasy promocyjnej, a także duet Możdżer-Gloria „Campaner” z 2017 roku, który zaowocował wydaniem płyty koncertowej. W ubiegłym roku mieliśmy okazję usłyszeć koncert Adama Bałdycha z udziałem Leszka Możdżera, a obecnie artyści pracują nad wspólną płytą. Tymczasem w tym roku czeka nas kolejna porcja premier i wyjątkowych wykonań, takich jak „Composites” orkiestry MACV i Leszka Możdżera.

Aby kupić bilety na Festiwal, odwiedź jeden z trzech portali: ToBilet, eventim lub ebilet. Na tej stronie znajdziesz szczegóły dotyczące cen, dostępnych opcji i miejsc.

Jeśli szukasz oryginalnych i niepowtarzalnych wrażeń, odwiedź 13. edycję Enter Enea Festival. Wizerunek tej edycji został zaprojektowany przez poznańskie studio Bękarty na podstawie portretu Leszka Możdżera zrobionego przez Jakuba Wittchena.

Jeśli chcesz wziąć udział w Enter Enea Festival, odwiedź jeden z trzech dostępnych portali i kup bilet. Możesz wybrać spośród wielu opcji i miejsc dostępnych w ToBilecie, eventim lub ebilecie.

Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznań i Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ma przyjemność zaprosić Państwa na Enter Enea Festival. Prezesem i fundatorem Fundacji jest Jerzy Gumny, a sponsorem tytularnym festiwalu jest Enea.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM