Polityka i społeczeństwo

Fundusze Europejskie wspierające dostępność w Polsce: 5 lat Programu Dostępność Plus rządu MFiPR

Pierwszy dzień konferencji poświęcony zostanie wyczerpującej dyskusji na temat wydatków ponoszonych w ramach Programu Dostępność Plus oraz omówieniu wyników i wniosków. Drugi dzień poświęcony będzie planowaniu dalszych działań oraz ustaleniu kolejnych kierunków rozwoju.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej serdecznie zaprasza na konferencję wszystkie zainteresowane strony. Spotkanie jest doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, wspólnego planowania oraz wypracowania wspólnych rozwiązań mających na celu poprawę dostępności osób niepełnosprawnych.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza na obchody pięciolecia Programu Dostępność Plus. Przygotowana konferencja jest szansą na wymianę doświadczeń, wspólną refleksję i wypracowanie nowych rozwiązań, które ułatwią osobom niepełnosprawnym korzystanie z przywilejów, jakie daje Unia Europejska.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Minister Grzegorz Puda i Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapraszają do udziału w konferencji, która odbędzie się w siedzibie resortu. Podczas dwudniowego spotkania będzie możliwość wyczerpującej dyskusji na temat wydatków ponoszonych w ramach Programu Dostępność Plus oraz omówienia wyników i wniosków. Ponadto będzie okazja planowania dalszych działań oraz ustalenia kolejnych kierunków rozwoju.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu, które ma na celu wzmocnienie dostępności osób niepełnosprawnych w całej Unii Europejskiej.

Program Dostępność Plus to szansa dla osób z niepełnosprawnościami, osobami starszymi i ze szczególnymi potrzebami na równoprawną integrację w społeczeństwie. Dzięki naszym działaniom w tysiącach budynków, miejsc publicznych i transporcie publicznym, bariery, które utrudniały udział w życiu społecznym, zaczynają znikać. Usprawniamy również przepisy prawa, tak aby wszystkie osoby z zagrożoną wykluczeniem społecznym mogły w pełni korzystać ze swoich praw i możliwości. Program wspiera również kobiety w ciąży i rodziców – stwierdził minister Grzegorz Puda.

Program Dostępność Plus został stworzony, aby zapewnić osobom ze szczególnymi potrzebami swobodny dostęp do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym, a tym samym stanowić jedyne w swoim rodzaju ujęcie problemu dostępności w Polsce.

Program daje dostęp do ponad 200 inicjatyw, które łącznie pochłonęły 16,7 miliarda złotych. Inwestycje te mają za zadanie zmniejszyć bariery architektoniczne, cyfrowe i komunikacyjne. Wsparcie finansowe pochodzi zarówno z Funduszy Europejskich, jak i publicznych środków krajowych – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister.

Pierwsza: Program Dostępność Plus wprowadza zmiany systemowe poprzez wdrażanie nowych i aktualizację istniejących przepisów prawa, aby zachęcać do tworzenia dostępnego otoczenia. Wsparcie tego programu obejmuje również współpracę z władzami publicznymi, aby wdrożyć nowe rozwiązania techniczne i technologiczne, które zapewnią wyższy poziom dostępności.

Druga: Program Dostępność Plus ma na celu zwiększenie dostępu do usług publicznych i zapewnienie możliwości dostępu do informacji i komunikacji dla wszystkich. W tym celu wdrażane są odpowiednie przepisy, które mają na celu ułatwienie osobom o ograniczonej sprawności dostępu do informacji i usług. Program wspiera również wymianę doświadczeń i wiedzy oraz działania edukacyjne, służące podniesieniu świadomości na temat dostępności.

Trzecia: Program Dostępność Plus wspiera wdrażanie działań, które zapewnią pełną dostępność wszystkim, a w szczególności osobom z niepełnosprawnościami, do środowiska, produktów i usług. Program ma na celu umożliwienie osobom o ograniczonej sprawności pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i gospodarczym, a także wykluczenia ich z różnych aspektów życia.

Aby zapewnić wszystkim użytkownikom bez wyjątku dostęp do wszystkich usług publicznych, wprowadziliśmy nowelizacje szeregu aktów prawnych, w tym Prawa budowlanego. Przygotowaliśmy również mechanizmy, które umożliwiają skuteczne wsparcie dostępności, gwarantując jej szeroki zakres i zwiększoną ochronę. Wszystko to ma na celu zachęcanie do powszechnej dostępności w sferze publicznej oraz jej upowszechniania poza nią.

Rada Dostępności stara się przeciwdziałać wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami poprzez zachęcanie do podjęcia działań zmierzających do poprawy dostępności. Wspieramy również Partnerstwo na rzecz Dostępności, w ramach którego łączymy siły wszystkich środowisk wspierających udoskonalanie dostępności.

Od momentu uruchomienia programu modernizacji dworców i peronów kolejowych w 2015 roku, ponad 70 obiektów zostało już zmodernizowanych, a 650 nowych lub przebudowanych peronów jest dostępnych dla osób o ograniczonej mobilności.

Liczba pojazdów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzrosła do ponad 1000, w tym autobusy, tramwaje i wagony kolejowe. Ponadto, usługi indywidualnego transportu door-to-door są dostępne w 170 gminach.

Od pięciu lat staramy się zapewnić jak najlepszy dostęp do edukacji. Przeznaczamy środki na ulepszanie szkół pod kątem architektonicznym, edukacyjno-społecznym, organizacyjnym i technicznym. Wspieramy inwestycje i zakupy, które umożliwią lepszą dostępność budynków szkolnych, transportu, wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi biorą udział w szkoleniach prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów.

Program ten pozwala nam na usuwanie barier w dostępie do wyższego poziomu edukacji poprzez wsparcie zmian organizacyjnych oraz uświadamianie kluczowych kompetencji uczelni w zakresie dostępności. Wprowadzanie uniwersalnego projektowania w programy kształcenia w wielu dziedzinach pozwala na tworzenie nowych kadr, które potrafią zapewnić dostępność.

Dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Dostępności zrealizowano 92 inwestycje, w ramach których wymieniono 72 windy oraz zainstalowano 68 nowych. Ponadto 847 samorządom przyznano granty na poprawę dostępności. Pracownicy służb architektoniczno-budowlanych, liczący ponad 2000 osób, przeszkolono w zakresie dostępności, a obiekty kultury i sportu poddano modernizacjom zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Na szczeblu lokalnym inicjatywy poprawiające dostępność są szeroko realizowane w służbie zdrowia. Do tej pory wspierano 234 placówki POZ oraz 73 szpitale w całej Polsce. Poza tym pracownicy tych placówek otrzymywali szkolenia z efektywnej komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym seniorami i osobami z niepełnosprawnością. Dotychczas przeszkolono 1064 osób. Dzięki tego typu przedsięwzięciom 404 tys. osób – głównie seniorów i osób z niepełnosprawnością – otrzymało pomoc w postaci usług społecznych i zdrowotnych (np. opiekunki, asystenta, doradcy). Ponadto, 16 centrów zdrowia psychicznego, pomaga wspierać osoby w kryzysach psychicznych w ich środowisku lokalnym, bez konieczności hospitalizacji.

Dostępność w biznesie to przede wszystkim możliwości i wyzwania. Konferencja będzie okazją do dyskusji na temat Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), który wyznacza szereg wymogów dla przedsiębiorstw i organizacji, aby umożliwić korzystanie z ich usług przez osoby z ograniczeniami. Uczestnicy poznają również korzyści płynące z wprowadzenia dostępnych rozwiązań, jak również wycenę ekonomiczną związaną z dostępnością. Goście konferencji – przedstawiciele polskich i międzynarodowych organizacji oraz przedsiębiorców – opowiedzą o swoich doświadczeniach w zakresie wdrażania dostępności w swoich organizacjach.

EAA oferuje kompleksowy przegląd dostępności. Uzyskanie dostępu do najbardziej popularnych produktów i usług, takich jak komputery, smartfony, e-booki, terminale płatnicze, bankomaty, urządzenia samoobsługowe, usługi bankowe, e-commerce i informacje cyfrowe w transporcie pasażerskim, zapewni osobom niepełnosprawnym i o specjalnych potrzebach swobodę i wygodę codziennego życia.

PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatów opublikowanych w serwisie PAP, które zostały dostarczone w formie bez zmian. Nadawca tego komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM