Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polscy rolnicy – nasze większe dobro: Komunikat MRiRW
Polityka i społeczeństwo

Polscy rolnicy – nasze większe dobro: Komunikat MRiRW

Rolnictwo jest w naszym kraju kluczowe, dlatego też Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi stoi na straży polskich rolników i gospodarki. Wspierając Kongres „Polska Wieś XXI Europejskie Forum Innowacyjnych Rozwiązań dla Rolnictwa i Obszarów Wiejskich” minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że powinniśmy wszyscy mieć na uwadze dobro Polski.

Aktualna sytuacja wymaga przemyślenia

Minister Rolnictwa zauważył, że kongres odbywa się w trudnym czasie. Musieliśmy ustalić strategię działania w obliczu pandemii oraz przeciwstawić się rosyjskim działaniom na Ukrainie.

Minister Robert Telus wyraził zaniepokojenie w związku z trudnościami, jakie pojawiły się jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Wówczas doszło do gwałtownego wzrostu cen gazu i innych nawozów, co miało negatywny wpływ na wiele branż.

Minister Robert Telus przypomina, że Polska jest jedynym krajem, który wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na zastosowanie dopłat do nawozów. Pomimo wysiłku, jaki włożono w pozyskanie zgody, niemalże dwa miesiące trzeba było czekać, by rolnicy mogli otrzymać wsparcie z budżetu państwa.

Premier zaznaczył, że w obliczu wojny w Ukrainie, Unia Europejska nie powinna działać w sposób nieefektywny. Zwrócił uwagę, że Polska aktywnie wspiera Ukrainę poprzez zniesienie cła i kontyngentów na import zboża i produktów rolnych.

– Wszyscy musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje teraz. Trzeba stworzyć system, który będzie w stanie wspierać ludzi w potrzebie – dodał.

Konieczność wprowadzenia narzędzi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus postawił jasną diagnozę: aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na zboże, konieczne są narzędzia, które jeszcze nie są dostępne na rynku.

– Działanie Unii Europejskiej w tej sprawie było bardzo powolne, dopiero nasze decyzje napędziły tę sprawę. Potrzebne są narzędzia, które będą niezbędne już dziś, a także i w przyszłości, kiedy do UE dołączy Ukraina – powiedział minister.

– Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje i stworzyć system wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują – dodał.

Korytarze solidarnościowe

Minister Telus przypomniał również o konieczności wprowadzenia nowych, bardziej solidarnych rozwiązań.

– Niezbędne są korytarze solidarnościowe, których jeszcze nie ma, ale są konieczne. Musimy je jak najszybciej wprowadzić – wyjaśnił.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wszelkie wypracowane w debacie rozwiązania będą służyć jak najlepszemu rozwojowi polskiego rolnictwa.

PAP SA zobowiązuje się do publikowania komunikatów bez dokonywania zmian w ich treści, zgodnie z wolą nadawcy. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, w oparciu o postanowienia art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version