Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Tworzenie możliwości z informacji – 20-lecie Eurodesk Polska
Polityka i społeczeństwo

Tworzenie możliwości z informacji – 20-lecie Eurodesk Polska

Eurodesk, która działa w Polsce od dwóch dekad, jest największą platformą informacji młodzieżowej w naszym kraju. Jest ona skutecznym narzędziem wspierającym europejski program Erasmus+, służąc do promowania wiedzy młodych ludzi na temat ich zawodowego i osobistego rozwoju, zachęcania do międzynarodowych mobilności edukacyjnych oraz aktywności obywatelskiej.

Podczas obchodów dwudziestolecia Eurodesk Polska, Audrey Frith, szefowa europejskiego Biura Eurodesku (Eurodesk Brussels Link), wskazała na fakt, że idea budowy sieci Eurodesk powstała wraz z uruchomieniem programu Erasmus dla młodzieży, który miał miejsce ponad 35 lat temu.

„Wtedy Erasmus był jedynie programem wymiany dla studentów szkół wyższych. Dzisiaj Erasmus+ oferuje znacznie więcej możliwości w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji młodzieżowej, obywatelskiej, a także sportu” – powiedziała Frith.

Eurodesk Polska odgrywa ważną rolę w zwiększeniu dostępności informacji dla młodzieży z całej Polski. Szef Krajowego Biura Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater, wskazuje, że jej celem jest ułatwienie działania organizacji młodzieżowych oraz osobom pracującym z młodzieżą. Co więcej, Eurodesk Polska zapewnia dostęp do informacji o programach, stypendiach, kursach czy stażach międzynarodowych, których wcześniej nie było dostępnych w jednym miejscu.

„Dziś za pośrednictwem internetu, popularnych serwisów społecznościowych, ale również dzięki bezpośredniemu działaniu naszych konsultantów i organizacji współpracujących z nami, docieramy do 300-400 tysięcy młodych ludzi rocznie. Przypuszczam, że dzięki temu bardzo wielu z nich uzyskało wiedzę, która wpłynęła na ich życie. Odmieniła je” – powiedział Pater.

Stanowiąc wsparcie dla młodych ludzi, Eurodesk poprzez program Erasmus+ oferuje szansę na rozwój i poznanie nowych ludzi. Europejski Korpus Solidarności pozwala młodym ludziom na pogłębienie swojej wiedzy i doświadczenia, a także wykorzystania ich umiejętności i talentów w społecznej przestrzeni. Ponadto Eurodesk stwarza możliwość uczestnictwa w krajowych i międzynarodowych programach i inicjatywach młodzieżowych.

Krajowe Biuro Eurodesk Polska jest częścią Biura Badań i Wydawnictw (BBiW) Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a jego dyrektor Krzysztof Szwałek dostrzegł, że Eurodesk stara się poradzić sobie z chwilowym chaosem informacyjnym. „Naszym celem jest pomóc młodym ludziom w podejmowaniu właściwych decyzji, bazując na pełnej i zweryfikowanej wiedzy. W tym wszystkim służymy pomocą, od regionalnych aż po lokalne organizacje sieci, aby ułatwić młodym ludziom samodzielne odnalezienie się w ogromnej ilości informacji” – wyjaśnił Szwałek.

Krajowe Biuro stara się tworzyć sieć regionalnych i lokalnych oddziałów, zapewniając im dostęp do wiedzy i umiejętności. Przedstawiciele poszczególnych placówek wykorzystują narzędzia, które im dostarczamy, bezinteresownie i dobrowolnie.

„Z ludźmi, którzy współpracują z nami, są też związane nasze plany. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi i osób z nimi pracujących. Np. nauczycieli, bo oni są w stanie przekazać zdobyte informacje swoim uczniom” – powiedział Wawrzyniec Pater.

„Będziemy zachęcać dyrektorów szkół oraz samorządy, aby korzystali z naszych narzędzi, które otwierają przed uczniami możliwości, jakich nasze pokolenie nie miało” – dodał koordynator Eurodesk Polska.

„Pierwszy dotyczy kwestii ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Krótko mówiąc chcemy, żeby nasza sieć >>zazieleniła się<<, stała się bardziej ekologiczna. Drugi priorytet to bycie siecią bardziej włączającą, bo wciąż są tacy, którzy uważają, że mobilność nie jest dla nich. Naszą ambicją jest dotrzeć do wszystkich młodych ludzi, zachęcić ich i zaangażować” – wyjaśniła ekspertka.

„Chodzi nam o uznanie roli pracownika młodzieżowego oraz podkreślenie wagi informacji przekazywanych przez nas młodym ludziom. Te informacje stają się paliwem napędzającym uczestnictwo młodych w życiu społecznym, a ich zaangażowanie wzmacnia demokrację” – podkreśliła Frith.

Krzysztof Szwałek zaproponował, by wychowawcy w polskich szkołach wykorzystywali Eurodesk jako nawigację w zakresie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.

Audrey Frith zwróciła uwagę na dwa priorytety, na jakich opiera się plan rozwoju Eurodesku na poziomie europejskim. Zauważyła, że oprócz celów wyznaczonych dla samej sieci, istnieje również priorytet polityczny, który ma na celu wzmocnienie współpracy między młodzieżą i organizacjami młodzieżowymi.

Eurodesk to program Unii Europejskiej, który wspiera młodzież, osoby pracujące z młodzieżą oraz organizacje młodzieżowe. Sieć składa się z 37 krajów europejskich, w których działa blisko 1000 instytucji i organizacji. W Polsce funkcjonuje ponad 50 organizacji będących częścią Eurodesku. Program wspierany jest zarówno finansowo, jak i merytorycznie przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Erasmus+”.

Krzysztof Szwałek sugeruje, że wychowawcy w polskich szkołach powinni wykorzystać Eurodesk jako narzędzie do wychowywania uczniów i pomagania im w odkrywaniu nowych rozwiązań edukacyjnych.

Audrey Frith podkreśliła, że priorytetami programu Eurodesk są zarówno kwestie związane z siecią, jak i polityka. Umożliwia to wzmocnienie współpracy między młodzieżą i organizacjami młodzieżowymi.

Eurodesk to program Unii Europejskiej zaprojektowany z myślą o młodzieży, osobach pracujących z młodzieżą oraz organizacjach młodzieżowych. Sieć działa w 37 krajach europejskich, w których działa ponad 1000 instytucji i organizacji. W Polsce program wspierany jest przez blisko 50 organizacji. Finansowy i merytoryczny wsparcie dla Eurodesku jest świadczone przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Erasmus+”.

Krzysztof Szwałek zaleca wykorzystywanie Eurodesku przez wychowawców w polskich szkołach jako narzędzia pomagającego uczniom odkrywać nowe możliwości edukacyjne.

Audrey Frith zaznaczyła, że plan rozwoju Eurodesku opiera się na dwóch priorytetach, którymi są zarówno cele samej sieci, jak i istotne z punktu widzenia polityki współpracy między młodzieżą a organizacjami młodzieżowymi.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version