Biznes i finanse

Polska budowlanka i jej wpływ na gospodarkę w EKG 2023

Polski sektor budowlany, odpowiedzialny za ponad 5% PKB, stanął w obliczu poważnych wyzwań, takich jak techniczna recesja, wysoka inflacja i rosyjska agresja na Ukrainie. Jednakże, jak podkreślał Waldemar Wójcik z firmy STRABAG podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, sektor ten ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Polski i bez niego Polska nie osiągnie sukcesu.

Podczas wydarzenia ekonomicznego w Katowicach, członek zarządu drugiej co do wielkości firmy budowlanej na polskim rynku wziął udział w prestiżowym panelu eksperckim, który dyskutował na temat rozwoju infrastruktury w naszym kraju.

„O ile jako firma optymistycznie patrzymy w przyszłość, posiadając 90-procentowe zapełnienie portfela inwestycyjnego i szukając już kolejnych projektów, o tyle popieramy postulaty formułowane przez cały nasz sektor” – mówił Waldemar Wójcik, członek zarządu STRABAG.

Jest wiele postulatów dotyczących zmian w prawie. Branża usilnie domaga się podwyższenia waloryzacji zamówień publicznych, ponieważ obecna stawka nie odpowiada ryzyku ponoszonym przez wykonawców inwestycji infrastrukturalnych. Rynek pozostaje nadal niestabilny, przez co obciążanie ryzykiem wykonawców wydaje się nieuzasadnione. Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa niezbędna jest certyfikacja wykonawców, pozwalająca określić ich możliwości i wykluczyć nieprawidłowości.

Kolejnym postulatem branży jest wprowadzenie mechanizmu ochrony gwarancyjnej. Pozwoliłoby on na zapewnienie wykonawcy finansowego zabezpieczenia w sytuacjach, gdy zamawiający nie dotrzymałby terminu wpłaty. Taki mechanizm mógłby być uzupełnieniem istniejącego systemu zamówień publicznych.

„Sektor budowlany jest swoistym wehikułem rozwoju gospodarczego całego kraju. Dość powiedzieć, że sam STRABAG generuje 1/300 polskiego PKB i tysiące miejsc pracy u siebie i swych podwykonawców, dlatego kondycja finansowa tej branży ma więcej niż istotne znaczenie” – podkreślił Waldemar Wójcik.

Raport EKG dotyczący wpływu STRABAG na polską gospodarkę pokazał, że firma odpowiada za budowę ponad 24 proc. dróg ekspresowych i autostrad w kraju. Możemy wyobrazić sobie, jak wiele osób korzysta każdego dnia z infrastruktury budowanej przez STRABAG – ponad milion! Co więcej, firma realizuje średnio 600 projektów każdego roku, a jest to tylko początek jej budowlanej inicjatywy.

„Naszą ambicją jest też walka z wykluczeniem komunikacyjnym poszczególnych miast, miasteczek, całych regionów kraju. Dlatego w ostatnich latach STRABAG szczególnie angażuje się w inwestycje związane z kolejnictwem: czy to budowę nowych dworców, czy też tworzenie kolejnych linii” – zaznaczył ekspert. 

Polskie firmy budowlane cały czas czekają na decyzje polskich władz dotyczące nowego prawa budowlanego. Z drugiej strony, służyć im może Krajowy Plan Odbudowy, oferując unijne środki, które pomogą przygotować się do inwestycji w kontekście odbudowy Ukrainy po skutkach wojny, jaka miała miejsce na skutek agresji Rosji.

„Dziś wojna za wschodnią granicą dla wielu przedsiębiorstw stanowi kłopot, chociażby z perspektywy odejścia z rynku pracy wielu wykwalifikowanych pracowników, którzy postanowili bronić niepodległości swojego kraju. Jednak oby, jak najszybciej, zaangażujemy się w odtwarzanie infrastruktury Ukrainy, co będzie projektem dużo bardziej ambitnym i wymagającym, niż doganianie >>Zachodu<< przez Polskę w ostatnich dekadach” – ocenił przedstawiciel firmy STRABAG.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia i stanowi jeden z największych tego typu spotkań biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja przyciągnęła aż 11 tys. uczestników.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM