Nauka i technologie

Magazyn energii – klucz do niezależności energetycznej i oszczędności finansowej

Magazyny energii to szansa na skuteczne wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu magazynów energii możliwe jest zagwarantowanie stabilności dostaw energii, a także jej wykorzystanie w czasie, gdy odnawialne źródła energii nie są w stanie jej dostarczyć. Magazyny energii to także szansa na generowanie oszczędności, ponieważ pozwalają one na magazynowanie energii w najbardziej optymalnych cenach, a także na jej wykorzystanie w czasie, gdy ceny są najwyższe.

Magazyn energii jest czymś więcej niż tylko urządzeniem do przechowywania energii. To rozwiązanie, które pozwala na swobodne zarządzanie własnym prądem i korzystanie z nadwyżek energii. Stosowane w instalacjach fotowoltaicznych magazyny energii pozwalają na oszczędności, a także zapewniają stabilność i bezpieczeństwo w obliczu zmiennych warunków geopolitycznych, które mogą wpływać na dostawy prądu. W związku z tym, magazynowanie energii to jeden z najważniejszych elementów zarządzania energią, który zwiększa niezależność energetyczną gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, należy zbadać, ile energii elektrycznej zużywa się w ciągu roku w gospodarstwie domowym. Można to zrobić na podstawie rachunków za energię. Przydatne będą również informacje dotyczące wysokości i ukształtowania opłat za zużytą energię elektryczną. Następnie wykonuje się analizę profilu produktywności instalacji PV, która pozwoli określić, jak moc instalacji musi być dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego. Ważne jest, aby profil produktywności instalacji fotowoltaicznej i profil zużycia energii w gospodarstwie domowym były wzajemnie na siebie nałożone – dzięki temu możemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych, co widać w porównaniu produktywności energii słonecznej do zużycia energii elektrycznej. Na podstawie danych przedstawionych w książce „Instalacje fotowoltaiczne” autorstwa Bogdana Szymanowskiego oraz na podstawie danych z SE Designer, przykładowy profil dla jedno- lub dwuosobowego gospodarstwa domowego wskazuje, że instalacje fotowoltaiczne mają potencjał do zapewnienia znacznej części zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jak widać na Rysunku 1, produktywność instalacji PV w porównaniu do zużycia energii elektrycznej w ciągu roku została wykazana na podstawie danych z książki Bogdana Szymanowskiego „Instalacje fotowoltaiczne” oraz SE Designer profilu dla „Jedno lub dwuosobowego gospodarstwa domowego”.

Instalacja on-grid to zazwyczaj preferowany typ instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jest prosta w montażu i wymaga relatywnie niewielkich nakładów finansowych. Jednak zużycie energii słonecznej wyprodukowanej przez panele PV w trakcie połowy roku nie wystarcza, aby wykorzystać całą wyprodukowaną energię. Dlatego, po zainstalowaniu PV, musimy zgłosić nową elektrownię słoneczną do operatora sieci dystrybucyjnej, aby skutecznie wykorzystać nadwyżki wygenerowanej energii. Rys. 1. prezentuje przykład optymalnego doboru mocy instalacji PV.

Instalacje on-grid są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykorzystać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, wykorzystując istniejącą sieć dystrybucyjną. Dzięki temu możemy wprowadzać do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii oraz z niej korzystać, gdy zapotrzebowanie na energię przewyższa wydajność naszej instalacji PV. Jednakże, aby uniknąć problemów związanych z awarią sieci, system on-grid nie należy traktować jako całkowitego odseparowania się od sieci dystrybucyjnej.

Systemy off-grid lub wyspowe mogą stanowić ciekawą alternatywę, kiedy priorytetem jest dla nas niezależność energetyczna. Instalacja PV w takim układzie nie jest podłączona do sieci dystrybucyjnej, dlatego konieczne jest zainstalowanie magazynu energii, który będzie zapewniał zasilanie w przypadku braku dostępu do energii z sieci dystrybucyjnej. Magazyn energii elektrochemicznej pozwala również na magazynowanie nadwyżek energii wytworzonej przez instalację PV.

Chociaż generowanie i magazynowanie energii na własną rękę pozwala zaoszczędzić w dłuższej perspektywie czasu, nadal istnieje wiele wad, które należy wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniemy instalację. Mimo iż technologia magazynowania energii ewoluuje bardzo szybko, wciąż jest ona relatywnie drogim rozwiązaniem, a niektóre systemy mogą nawet okazać się bardziej kosztowne niż pozostanie przy tradycyjnym dostawcy energii.

Systemy off-grid są szczególnie praktyczne w sytuacjach, gdy dostęp do sieci dystrybucyjnej jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. Przykładami tego są schroniska górskie, domy letniskowe, wioski położone daleko od infrastruktury energetycznej. Jednakże, aby system off-grid był użyteczny, musi zostać wyposażony w przewymiarowaną instalację PV i baterie o dużej pojemności, aby zapewnić wystarczające zasilanie w nocy oraz w przypadku długotrwałego braku generacji energii lub niskiej wydajności PV z powodu niekorzystnej pogody. Z punktu widzenia ekonomii, inwestycja w system off-grid może okazać się niewystarczająca w porównaniu do alternatywnych opcji.

Funkcjonalność instalacji hybrydowych to doskonały przykład tego, jak można połączyć najlepsze cechy układów on- i off- gridowych. System hybrydowy składa się z falownika, magazynu energii oraz zasilania rezerwowego, wszystko połączone jest z siecią dystrybucyjną. Rozwiązanie to pozwala czerpać korzyści z obu modeli, jednocześnie pozwalając na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, magazynowanie jej i zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania. Połączenie tego wszystkiego daje możliwość niezależności energetycznej, co w przypadku przerw w dostawie energii z sieci może okazać się bardzo pomocne.

Produkcja energii słonecznej staje się coraz bardziej popularna. Zgodnie z danymi z książki „Instalacje fotowoltaiczne” Bogdana Szymanowskiego, profil produkcji instalacji PV, zużycia energii elektrycznej oraz godzinowa cena energii wykazuje wyraźny wzrost. Przedstawiony na rysunku 2 pokazuje, jak zastosowanie technologii fotowoltaicznej może zwiększyć dostępność energii i jej cenę.

Fotowoltaika jest coraz częściej wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Zgodnie z danymi z książki „Instalacje fotowoltaiczne” autorstwa Bogdana Szymanowskiego, instalacje PV mogą zapewnić znaczny wzrost produkcji energii i zmniejszyć cenę. Rysunek 2 przedstawia wyraźny wzrost profilu produkcji instalacji PV, zużycia energii elektrycznej oraz godzinowej ceny energii, co wskazuje na potencjał technologii fotowoltaicznej w zapewnieniu dostępności energii i jej obniżenia cen.

Zgodnie z Rysunkiem 2, przedstawionym w książce Bogdana Szymanowskiego „Instalacje fotowoltaiczne”, profil produkcji instalacji PV, zużycia energii elektrycznej oraz godzinowa cena energii zostały zanalizowane i opracowane.

Magazyn energii w instalacji PV dołączonej do sieci elektroenergetycznej jest niezbędny, aby zwiększyć autokonsumpcję i wykorzystać nadprodukcję energii w obrębie naszego domu. Pozwala to na ograniczenie marży dystrybutora oraz zminimalizowanie zakupu energii od niego. Magazyn energii pomaga również w zabezpieczeniu przed przerwami w dostawie prądu, chociaż nie zapewnia całkowitej niezależności od sieci dystrybucyjnej. Dlatego zalecane jest, aby magazyn energii był dostosowany do potrzeb systemu PV, gdyż tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie maksymalnej rentowności przedsięwzięcia.

Kolejną ważną cechą magazynu energii jest jego moc. Moc magazynu powinna być dobrana do mocy całej instalacji, aby zapewnić odpowiednie zachowanie w trakcie cyklu ładowania i rozładowywania. W przypadku instalacji on-grid moc magazynu powinna być ustawiona na poziomie mocy maksymalnej instalacji PV, która będzie używana do ładowania magazynu. Takie rozwiązanie gwarantuje optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z paneli słonecznych.

Magazyn energii jest szczególnie istotny dla typowych gospodarstw domowych lub niewielkich przedsiębiorstw, ponieważ pozwala on gromadzić nadwyżkę energii wyprodukowaną w ciągu dnia i użyć ją wieczorem lub nocą. W zależności od mocy i czasu użytkowania odbiorników, energia zmagazynowana w magazynie energii może być wystarczająca, aby zasilić większość z nich. Jednak niektóre z nich mogą okazać się zbyt mocne dla magazynu energii.

Aby skutecznie wykorzystać energię pozyskiwaną z instalacji PV, ważne jest dobranie odpowiednich rozwiązań technicznych. W słoneczny dzień, moc, jaką możemy pobierać zależy od mocy zainstalowanych modułów fotowoltaicznych oraz mocy falownika obsługującego system PV. Jednak w sytuacjach, w których wydajność PV jest niska, np. po zmroku, magazyn energii może okazać się niewystarczający, aby zrealizować nasze potrzeby energetyczne. Ważne jest, aby magazyn energii, który wybierzemy odpowiadał naszym potrzebom i wymaganiom technicznym. Do najważniejszych cech magazynu energii należą: technologia, w jakiej wykonano magazyn energii; rodzaj sprzężenia DC czy AC (korzystniejsze jest DC), sprawność (im wyższa, tym lepiej), okres gwarancji oraz kompatybilność i komunikacja. Ostatnie dwa elementy pozwolą na szybki i bezproblemowy montaż, konfigurację oraz użytkowanie.

Jeśli planujesz zainwestować w przydomowy magazyn energii, złóż wniosek o dofinansowanie od rządu. Program „Mój Prąd 5.0” to doskonała okazja, by skorzystać z dotacji do magazynu energii. Dzięki niemu możesz uzyskać dofinansowanie do swojej inwestycji. Nie czekaj – skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat programu i wypełnić wniosek.

Użytkownicy prywatni mają szansę na skorzystanie z dotacji na zakup magazynu energii dzięki programowi „Mój Prąd 5.0”, który wejdzie w życie 22 kwietnia 2023 r. Program oferuje dofinansowanie do magazynu energii według nowego systemu net-billing. Jeśli chcesz skorzystać z dotacji, skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej na temat programu i wypełnić wniosek o dofinansowanie. Nie zwlekaj – złóż wniosek już teraz!

Jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie do dofinansowania mikroinstalacji PV z magazynem energii, wtedy możesz uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych, które nie przekroczą 7 tys. zł dla mikroinstalacji, 16 tys. zł dla magazynu energii oraz 3 tys. zł dla systemu zarządzania energią HEMS/EMS. Wszystkie te wydatki mogą Cię dziś doprowadzić do pozytywnych rezultatów w przyszłości!

Nowoczesne technologie w postaci magazynów energii i systemów zarządzania energią HEMS/EMS umożliwiają Ci optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności systemu fotowoltaicznego. Dzięki nim będziesz miał możliwość wykorzystania całej wyprodukowanej energii i zarządzania nią w sposób, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Dążenie do samowystarczalności energetycznej i bezpieczeństwa jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii możemy zwiększyć naszą swobodę w kontrolowaniu naszych potrzeb energetycznych i zapewnić sobie bezpieczną przyszłość. Instalacja magazynu energii może być idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących długoterminowego zabezpieczenia swoich wymagań energetycznych, szczególnie w przypadku gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Dziś magazynowanie energii jest bardziej dostępne i opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Koszty kWh spadły o 89% w ciągu ostatnich 11 lat, a programy dotacji mogą pomóc nam zredukować koszty inwestycji. Nie tylko kwestie finansowe przemawiają za magazynowaniem energii. Magazyny wspomagają sieć elektroenergetyczną poprzez obniżanie napięcia i zmniejszanie szczytowego zapotrzebowania na energię. Magazynowanie energii to doskonały sposób na oszczędności, niezależność energetyczną, brak przerw w dostawie prądu i korzystanie z nowoczesnych, inteligentnych technologii.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM