Polityka i społeczeństwo

Odkryj historię godła Polski: Wystawa plenerowa „Jaki znak twój? Orzeł Biały

Dziś 2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony przez Sejm RP. Polacy z radością wywieszają biało-czerwone flagi, co symbolizuje ich przywiązanie do barw narodowych. Do tego dnia Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wystawę plenerową, która upowszechnia wiedzę o polskich symbolach narodowych. Ekspozycja pokazuje dzieje herbu i godła Polski.

Odwiedzając galerię plenerową przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie, można zobaczyć ekspozycję przybliżającą historię naszych symboli narodowych. Od XIII wieku piastowski orzeł jest godłem państwa, które powstało z połączonych ziem polskich.

Królewski orzeł – symbol mocy i nadziei

Od czasów królów elekcyjnych wizerunek królewskiego orła w koronie jest symbolem mocy i majestatu polskich władców. Jego postać występuje na rzeźbach, drzeworytach, rycinach, arrasach i innych przedstawieniach. W XVIII w., gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów zmagała się z wieloma wyzwaniami, orzeł stanowił znak i środek nadziei na odwrócenie negatywnych tendencji i odrodzenie siły państwa. Dlatego też wówczas powstały ordery Orła Białego oraz Virtuti Militari, jako symbolu dumy i waleczności.

Znak niezłomnych patriotów

Ekspozycja ukazuje jak w chwili utraty niepodległości, godło zaczęło być symbolem polskiej tożsamości narodowej. Przypominało o chlubnej przeszłości, stanowiło motywację do walki o wypędzenie zaborców i budziło nadzieję w sukces. Orzeł biały stał się znakiem rozpoznawczym patriotycznych publikacji, plakatów i ulotek, a także elementem sztandarów wszystkich powstań narodowych w XIX w.

Żołnierze polskich formacji walczących w trakcie pierwszej wojny światowej nosili dumnie orzełka, symbolizującego ich wielką determinację i odwagę w walce o odbudowę niezależnej Polski.

Wystawa ikonografii godła i herbu ukazuje nam niezwykłe dzieło patriotyzmu i poświęcenia, jakie zaangażowano w obronę niepodległości. Symbol orła białego stał się inspiracją dla wielu artystów w latach dwudziestolecia międzywojennego, by wypracować nowe, oryginalne formy przedstawienia godła narodowego.

Po odzyskaniu niepodległości Polska zdecydowała się na przywrócenie złotej korony jako symbolu swojego suwerennego bytu. Wierząc w wartości narodowe, wierność idei wolności i w dążenie do niezależności, Polska postanowiła powrócić do swojego tradycyjnego godła.

Złota korona jest teraz symbolem dumy narodowej, przypominając nam o historii Polski i jej walce o wolność. Jest to również znak nadziei na lepsze jutro, w którym Polska będzie krajem wolnym, silnym i dobrze prosperującym.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm RP podjął decyzję o przywróceniu królewskiego godła. Obecnie godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego, mającego na głowie złotą koronę, skrzydła rozłożone, z dziobem i szponami wykonanymi z złota, postawionego na czerwonym tle tarczy.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie. Autorzy komunikatów są odpowiedzialni za ich treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM