Biznes i finanse

Delegacja Senatu RP w Kanadzie – wizyta marszałka Senatu RP

Uroczysta konferencja z udziałem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego odbędzie się 04.05.2023 o godzinie 10:00.

Konferencja, której głównym celem jest uczczenie Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi i Święta Narodowego Trzeciego Maja, zgromadzi w Kanadzie nie tylko Marszałka Senatu, ale również senatorów: prof. Alicję Chybicką, Ryszarda Bobera, Adama Szejnfelda, Jerzego Wcisłę i Bogdana Zdrojewskiego, a także Szefa Kancelarii Senatu Adama Niemczewskiego.

Centrum Informacyjne Senatu serdecznie zaprasza wszystkich na konferencję, która odbędzie się 04.05.2023 o godzinie 10:00 w Kanadzie.

W dniu swojej wizyty w Ottawie, Marszałek Tomasz Grodzki odbył spotkanie z Przewodniczącym Senatu Kanady Georgem Fureyem. Marszałek wziął również udział w sesji Senatu, podczas której wraz z senatorami debatował z Przewodniczącym Izby Gmin Anthonym Rotą.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podsumował spotkania, określając relacje między Polską a Kanadą jako doskonałe. Rozmowy dotyczyły wsparcia militarnego, ekonomicznego i humanitarnego dla bohaterskiego narodu Ukrainy w walce z agresorem. Przewodniczący Senatu i Izby Gmin oraz Marszałek dyskutowali również nt. zwiększenia wymiany handlowej oraz dostaw paliw kopalnych z Kanady, uniezależniających Polskę od Rosji. Ponadto, omówiono współpracę w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności małych modułowych reaktorów SMR, a także sprawy kanadyjskiej Polonii i relacji międzyparlamentarnych.

Pierwszego dnia wizyty Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki spotkał się z przedstawicielami Kanadyjsko-Polskiej Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni pod przewodnictwem deputowanego Izby Gmin Irka Kusmierczyka, w którym uczestniczyła także minister usług i zamówień publicznych dr Helena Jaczek. Podczas spotkania Marszałek Grodzki wyraził swoją radość z faktu, iż delegacja Senatu odwiedza Kanadę, jako przejaw doskonałych stosunków łączących Polskę i Kanadę. Przestrzegł jednak przed skutkami nieuzasadnionej agresji Rosji na niepodległą Ukrainę i podkreślił, że jedynie zjednoczony, wolny świat, transatlantycko, z Unią Europejską i innymi krajami, podzielającymi wspólne wartości, może doprowadzić do wygnania agresora.

Parlamentarzyści omawiali również kwestie współpracy polsko-kanadyjskiej, w tym współdziałania wojskowego, wzmacniania NATO oraz przejścia na odnawialne źródła energii i rozwiązywania problemów związanych z ukraińskim zbożem.

Polska delegacja oddała hołd w parku Konfederacji w Ottawie, złożywszy wieniec przed tablicą upamiętniającą kanadyjskich lotników, którzy poświęcili swoje życie, niosąc pomoc walczącej Polsce podczas II wojny światowej.

W następnych dniach prof. Tomasz Grodzki w towarzystwie senatorów uda się na spotkanie z Polonią kanadyjską, obejmujące m.in. uczestnictwo w Jubileuszu 90-lecia Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Brampton, wręczenie Nagród Kanadyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej Excellence Awards w Toronto oraz udział w Paradzie Konstytucji 3 Maja w Toronto. Marszałek odwiedzi również mieszkańców domu spokojnej starości „Copernicus Lodge”, stanowiącego ważny punkt dla środowisk polonijnych.

Marszałek i senatorowie poświęcą wieńce w uroczystościach upamiętniających polską pamięć narodową: przy Pomniku Katyńskim, Tablicy Smoleńskiej i Tablicy Sybirackiej w Toronto oraz na polskim wojskowym Cmentarzu Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake. Marszałek i delegacja będą także mieli okazję spotkać się z burmistrzami Niagara-on-the-Lake Garym Zalepą i St. Catharines Matem Siscoe. W Ottawie Marszałek spotka się z marszałkiem Zgromadzenia Legislacyjnego prowincji Ontario Tedem Arnottem.

PAP SA zapewnia bezpieczeństwo treści publikowanych w serwisie, pozostawiając wszystkie komunikaty w formie dostarczonej przez nadawcę. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM