Wiadomości Polska Nauka i technologie Koniec zbierania nakrętek charytatywnych – od połowy 2024 roku będzie to niemożliwe
Nauka i technologie

Koniec zbierania nakrętek charytatywnych – od połowy 2024 roku będzie to niemożliwe

Unijna dyrektywa SUP wprowadziła wymóg stosowania przytwierdzonych nakrętek od połowy 2024 roku, co oznacza, że akcje zbierania nakrętek przez lokalne społeczności, w których zbierano fundusze na zakup sprzętu dla niepełnosprawnych, odejdą do lamusa.

Taka zmiana oznacza jednak, że napoje w opakowaniach plastikowych będą bardziej bezpieczne dla środowiska, ponieważ nakrętki będą trwale przytwierdzone do opakowania.

Coraz więcej firm, w tym również w Polsce, przystąpiło do stosowania nowego prawa. Celem jest ochrona środowiska, a dokładniej ograniczenie ilości plastiku wprowadzanego do niego przez opakowania. Dzięki temu działaniu, całe opakowania będą powtarzalnie przetwarzane, a producenci napojów będą mieli możliwość zmniejszenia ilości odpadów – jak donosi portal Prawo.pl.

Szymon Dziak-Czekan z Polskiego Recyklingu wyjaśnia, że zbieranie nakrętek nauczyło nas jak ważne jest selektywne sortowanie odpadów u źródła, a przy okazji mogły one przynieść dodatkowy dochód fundacjom.

„Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens” – wypowiadał się na łamach serwisu.

Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, wypowiada się na temat zbiórek charytatywnych, określając je jako mało efektywne i niespójne. Sugeruje, że tego typu akcje raczej nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Według Piotra Szewczyka, działania charytatywne wymagają znacznie więcej zaangażowania i planowania, aby miały szansę przynieść skuteczne rezultaty. Przyznaje, że zbiórka nakrętek nie jest w stanie wystarczająco wspomóc potrzebujących.

„Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska”. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki” – wyjaśnił ekspert, cytowany przez Prawo.pl.

Organizacje charytatywne, które do tej pory czerpały korzyści z butelek plastikowych, wkrótce mogą zmierzyć się z utratą części swoich dochodów. Dyrektywa Unii Europejskiej wprowadza szereg ograniczeń dotyczących butelek wykonanych z tworzyw sztucznych, które mają wejść w życie od połowy 2024 roku. Na szczęście, według serwisu Prawo.pl, utrata dochodów nie będzie zbyt duża.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej skutecznie ograniczy użycie butelek plastikowych, co wpłynie na wyniki finansowe wielu organizacji charytatywnych. Zgodnie z informacjami serwisu Prawo.pl, nie należy się jednak obawiać zbyt wysokich strat, jakie mogą one ponieść z tego powodu.

Organizacje charytatywne, które do tej pory czerpały korzyści z sprzedaży butelek plastikowych, muszą przygotować się na zmiany wprowadzone przez dyrektywę Unii Europejskiej. Chociaż może to oznaczać utratę części dochodów, według doniesień serwisu Prawo.pl, nie będzie to zbyt dotkliwe.

Unia Europejska wprowadza nowe regulacje odnośnie butelek plastikowych, w wyniku czego organizacje charytatywne mogą zauważyć niewielkie obniżenie swoich dochodów. Zdaniem specjalistów z serwisu Prawo.pl, jednak utrata ta nie będzie zbyt duża i organizacje powinny poradzić sobie z nią bez problemu.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version