Komornicy w Polsce mają od ponad trzech lat możliwość doręczania zawiadomień i pism sądowych. Obecnie, dzięki nowelizacji ustawy, komornik może doręczyć korespondencję dłużnikowi nawet wtedy, gdy ten nie jest w miejscu jego zamieszkania. Jeśli adres zamieszkania dłużnika jest inny niż wskazany, komornik może doręczyć korespondencję właśnie tam, dokonując dostarczenia jej zastanemu dorosłemu.
Nowelizacja przepisów dotyczących procedury cywilnej i ustawy o komornikach ma obowiązywać etapami. Już od 15 kwietnia można cieszyć się z pierwszej ważnej i chwalonej przez komorników zmiany. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez serwis Prawo.pl, komornik może dostarczyć pismo dorosłemu domownikowi, który przebywa w danym miejscu, niekoniecznie adresatowi wezwania. O ile nie ma jasnych wskazówek, że powinno ono zostać doręczone do rąk własnych adresata.
Prawo.pl informuje, że została wprowadzona zmiana, zgodnie z którą – jeżeli przed doręczeniem komornik stwierdzi, że podany adres jest nieaktualny – to doręcza pismo wezwanemu pod adresem, który jest znany komornikowi i właściwy do dokonania doręczenia.
„Nowelizacja przepisów dotyczących doręczeń Krajowa Rada Komornicza ocenia pozytywnie. Umożliwienie komornikowi doręczenia korespondencji na inny adres (znany komornikowi) niż nieaktualny adres wskazany we wniosku z pewnością wpłynie na skuteczność i szybkość postępowań. Komornik doręczy korespondencję od razu pod właściwym adresem, a to wpłynie na czas trwania procesu sądowego” – skomentował Przemysław Małecki, rzecznik prasowy KRK.
Prawnik pozytywnie ocenił także fakt, że komornik już nie będzie musiał się zastanawiać, kto z domowników może odebrać przesyłkę. „Nowelizacja pozwala osobie dorosłej podejmować decyzję o odbiorze przesyłki i przekazaniu jej adresatowi. To znacznie ułatwia doręczenie listu adresatowi, który może mieć w pracy ograniczony czas” – wyjaśnił Małecki.
Dokumenty wydawane przez sądy są doręczane przez komorników, którzy są zobowiązani dokonać doręczenia w określonym terminie. Przyjmuje się, że komornik ma obowiązek doręczyć dokument w ciągu 7 dni od daty jego wydania przez sąd. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, komornik może wydać postanowienie, w którym określi krótszy termin doręczenia. W takim przypadku oznacza to, że termin doręczenia skraca się do 1, 2 lub 3 dni, w zależności od okoliczności. Warto pamiętać, że termin doręczenia jest ważny, ponieważ od niego zależą terminy liczone od daty doręczenia, na które składają się zarówno terminy do złożenia odpowiedzi, jak i terminy na wykonanie określonej czynności.
Komornik ma obowiązek dostarczyć dokument sądowy w wyznaczonym terminie, który zazwyczaj wynosi 7 dni. Zdarza się jednak, że okoliczności wymagają skrócenia tego okresu do 1, 2 lub 3 dni. Zmiana terminu doręczenia ma wpływ na terminy do wykonania określonej czynności oraz terminy na złożenie odpowiedzi, które są liczone od daty doręczenia. Dlatego jest ona tak ważna.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl