Polityka i społeczeństwo

Inwestycje OZE wspierane przez ustawę COVID-ową – poradnik dla inwestorów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że wciąż można przedłużyć termin wytworzenia energii elektrycznej w planowanych instalacjach OZE. Takie zobowiązania zostały wprowadzone do Ustawy OZE z 20 lutego 2015 roku, która reguluje instrument FIT/FIP oraz system aukcyjny.

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość odroczenia okresu wytworzenia energii w ramach w/w regulacji.

Ustawa z 31 marca 2020 r. wprowadziła przywilej dotyczący pandemii COVID-19, który pozwala na zmianę niektórych przepisów zawartych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568 z późn. zm.).

Na mocy art. 70ba ust. 1 ustawy OZE, wytwórcy, którzy mają trudności w procesie budowy instalacji OZE związane z ogłoszonym stanem epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego, mogą skorzystać z prawa do zwrócenia się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przedłużenie terminu spełnienia zobowiązania do pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w planowanej instalacji OZE objętej instrumentem FIT/FIP, oraz z przedłużenia dozwolonego wieku nowych urządzeń, które mogą być użyte w instalacji OZE. Podobne uprawnienie przysługuje również wytwórcom energii w ramach systemu aukcyjnego zgodnie z art. 79a ustawy OZE.

Aby przesunąć w/w termin, wytwórca lub dostawca urządzeń do budowanej instalacji OZE musi złożyć do Prezesa URE wniosek zawierający oświadczenie wskazujące na okoliczności powodujące opóźnienie oraz ich rodzaj i skutek. Prezes URE wydaje postanowienie, na podstawie którego określa się czas przedłużenia terminu pierwszej sprzedaży energii elektrycznej.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi obecnie prace nad rozporządzeniem, które ma na celu odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego z powodu zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 lipca 2023 r. Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzone zostaną także nowe regulacje dotyczące omawianych powyżej kwestii.

OŚWIADCZENIE: PAP SA publikuje komunikaty bez jakichkolwiek ingerencji w treść, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę. Wszelka odpowiedzialność za ich zawartość leży po stronie nadawcy zgodnie z treścią art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM