Polityka i społeczeństwo

Łącząc Europę: Mobilność Wojskowa jako Nowa Możliwość dla KE

Komisja Europejska ogłosiła trzecie wezwanie do składania wniosków w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” Mobilność Wojskowa. Nabór zostanie otwarty do 21 września 2023 roku, a wsparcie finansowe dotyczyć będzie projektów, których celem jest dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego wykorzystania.

3 maja Komisja Europejska wystartowała z nowym naborem, w którym do rozdysponowania jest 790 mln euro. Osoby ubiegające się o dofinansowanie będą mogły otrzymać maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Jest to ostatnia okazja na uzyskanie dofinansowania w ramach tego priorytetu, więc warto się pospieszyć!

Aby przybliżyć zakres i warunki konkursu, Komisja Europejska planuje na początku lata zorganizować dzień informacyjny, który będzie dostępny on-line dla każdego zainteresowanego. Dofinansowanie otrzymają projekty związane z dostosowaniem sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania w ramach mobilności wojskowej. TEN-T to europejska sieć transportowa, która służy do łączenia sieci drogowych, kolejowych i lotniczych oraz tworzenia nowych sieci lokalnych.

1. Istnieją dwa rodzaje projektów, które mogą być realizowane: studyjne i mieszane lub roboty. Te pierwsze trwają od 2 do 3 lat, natomiast te drugie od 4 do 5 lat.

2. Wszystkie projekty muszą zostać ukończone do 31 grudnia 2027 roku.

3. Wszystkie dokumenty dotyczące konkursu są dostępne na stronie Komisji Europejskiej.

4. Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami i złożyć wniosek zgodnie z wymaganiami.

Realizacja naboru zgodnie z Planem Działania na Rzecz Mobilności Wojskowej 2.0 została zaplanowana na 10 listopada 2022 r. Inwestycje, które będą zgłaszane, powinny znajdować się na sieci TEN-T. Możesz sprawdzić lokalizację tych inwestycji na interaktywnej mapie.

Państwo członkowskie, w osobie MFiPR, odgrywa ważną rolę w procesie preselekcji i akceptacji wniosków. Każdy wniosek aplikacyjny musi zostać zgłoszony do MFiPR w celu weryfikacji i akceptacji. MFiPR dokona wstępnej oceny wniosku i wyda decyzję na temat jego akceptacji lub odrzucenia. Wnioski zaakceptowane przez MFiPR zostaną następnie zgłoszone do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w celu ostatecznej akceptacji.

Preselekcja i akceptacja wniosków

Wnioski aplikacyjne przed przekazaniem do Komisji Europejskiej muszą zostać zaakceptowane przez państwo członkowskie, w osobie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wnioski nie posiadające akceptacji obu instytucji nie będą oceniane przez Komisję Europejską.

Kluczową rolę w procesie preselekcji i akceptacji wniosków pełni MFiPR. Każdy wniosek aplikacyjny jest weryfikowany i akceptowany przez MFiPR, a decyzja o jego przyjęciu lub odrzuceniu jest szybko wydawana. Po akceptacji przez MFiPR wniosek zostaje przekazany do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który wydaje ostateczną decyzję.

Departament Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Finansów i Rozwoju odpowiada za koordynację procesu konkursowego w ramach CEF. W celu wsparcia polskich wnioskodawców, MFiPR przeprowadza preselekcję projektów. Polega ona na dostarczeniu informacji o planowanych przedsięwzięciach oraz opinii resortu dotyczącej ich kwalifikowalności. Ponadto, wnioskodawcy otrzymują pomoc w zakresie przygotowania kompletnej aplikacji.

Aby uczestniczyć w preselekcji, wszystkie podmioty zainteresowane udziałem w konkursie muszą przekazać do ministerstwa informacje dotyczące proponowanych do konkursu projektów, korzystając z fiszki dostępnej TUTAJ.

Propozycje projektów powinny być przesłane do Departamentu Programów Infrastrukturalnych w MFiPR na adres poczty elektronicznej cef@mfipr.gov.pl najpóźniej do 2 czerwca 2023 r. Osoby zainteresowane mogą również przesyłać na ten adres wszelkie pytania dotyczące konkursu.

Jeśli masz pytanie, możesz skierować je do Komisji Europejskiej, wysyłając wiadomość na adres CINEA-CEFTRANSPORT-CALLS@ec.europa.eu, a także do MFiPR na adres cef@mfipr.gov.pl. Po zatwierdzeniu wstępnego wniosku, należy złożyć kompletny wniosek o dofinansowanie DPI w MFiPR, by uzyskać zgodę państwa członkowskiego do 10 lipca 2023 r.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM