Polityka i społeczeństwo

Zbigniew Ziobro spotkał się z Prokuratorem Generalnym Ukrainy – wyniki spotkania

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło silne poparcie dla Ukrainy w zapewnieniu sprawiedliwości za zbrodnie, do których wobec ludności Ukrainy dopuściły się wojska Federacji Rosyjskiej. W wyniku spotkania została zawarta wspólna deklaracja, w której Polska i Ukraina zobowiązały się współpracować w celu skutecznego ścigania osób odpowiedzialnych za przestępstwa popełnione na ich terytorium.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz Prokurator Generalny Ukrainy Andriy Kostin wyrazili wspólne przekonanie, że współpraca pomiędzy Polską i Ukrainą w zwalczaniu przestępczości jest kluczowa dla zapewnienia sprawiedliwości dla ofiar przestępstw. Podczas spotkania obaj ministrowie podkreślili, że wymiar sprawiedliwości jest najważniejszym elementem w utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie.

Andriy Kostin podziękował Zbigniewowi Ziobro za dotychczasowy wkład w umacnianie współpracy między Polską i Ukrainą oraz zaznaczył, jak ważne jest dla nich wsparcie Prokuratury Krajowej. Minister Ziobro odpowiedział, że jest gotowy do dalszej współpracy w tej dziedzinie.

Minister Ziobro ogłosił właśnie, że prokuratorzy polscy przesłuchali 1700 świadków z Ukrainy i zebrane zeznania ukraińskich uchodźców wojennych będą wykorzystane do wymierzenia odpowiedzialności określonym zbrodniarzom. Jest to dla nas ważny krok w procesie śledczym – podsumował.

W ramach wszczętego śledztwa prokuratura skupia się na wykazaniu okoliczności i konsekwencji wojny napastniczej, rozpoczętej i prowadzonej przez Rosję. Najważniejszym działaniem polskich śledczych jest zgromadzenie dowodów, dzięki którym będzie można udowodnić istnienie zbrodni wojennych. W tym celu zbierane są relacje i dokumentacje fotograficzne, pozwalające na wykazanie odpowiedzialności rosyjskich żołnierzy.

Zbigniew Ziobro zapewnił Andriyego Kostina, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej staraniach mających na celu ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie.

Minister Sprawiedliwości zaapelował do państw na całym świecie, aby wesprzeć Ukrainę. Jednocześnie, Minister wezwał kraje Unii Europejskiej do wzięcia podobnego stanowiska, jako wyraz wsparcia dla Ukrainy.

Polska, wraz z Ukrainą i Litwą, w marcu 2022 r. inicjowała powołanie wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego. W skład zespołu wchodził Międzynarodowy Trybunał Karny oraz Słowacja, Estonia, Łotwa i Rumunia. Celem zespołu jest współpraca z Eurojust, aby zgromadzić i zabezpieczyć dowody popełnionych na terytorium Ukrainy zbrodni. Ma to za zadanie ułatwić ukarania winnych.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez żadnych zmian w ich treści, w postaci dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM