Biznes i finanse

Motywowanie Przedsiębiorstw do Przyjęcia Zielonej Transformacji: Impactandrsquo;23 jako Impuls

Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega wagę prowadzenia działalności biznesowej w sposób zrównoważony. Jak wyjaśnił wiceprezes Banku Pekao S.A. Marcin Gadomski podczas debaty „Zrównoważone finanse a transformacja biznesu” na kongresie Impact’23 w Poznaniu, firmy o takim profilu zyskują większą liczbę klientów, a także przywiązanie pracowników.

Uczestnicy spotkania rozważali jak zielona transformacja wpłynie na biznes w Polsce. Eksperci zgodzili się, że zarządzanie przedsiębiorstwem zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju nie tylko jest moralnie słuszne, ale także pod kątem finansowym. Co więcej, w przyszłości może przynosić jeszcze więcej korzyści.

„Prowadzenie działalności w zgodzie zasadami zrównoważonego rozwoju przynosi przedsiębiorcy szereg korzyści. Instytucje finansowe oferują wtedy lepsze warunki cenowe w postaci tańszego finasowania, firma może także liczyć na lepiej dopasowane produkty” – mówił Marcin Gadomski, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Konieczne jest zapewnienie przedsiębiorstwom zrozumienia, jak ważne jest wdrożenie standardów zrównoważonej transformacji. Banki pełnią tu istotną rolę, oferując nie tylko kredyty, ale także doradztwo oraz pomoc w zakresie przestrzegania zasad zielonego rozwoju. Jest to szczególnie istotne dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają wiedzy ani zasobów, aby wdrożyć właściwe postępowanie. Wielkie korporacje natomiast, mające dostęp do profesjonalnych doradców, będą miały większe szanse na sukces w tej dziedzinie.

„Przedsiębiorstwa będą miały silną motywację, by transformować się sposób zrównoważony. Banki umożliwią im finansowanie tego procesu i dzięki temu będą zarabiały. Przy okazji będą szerzyły wiedzę, jak firmy powinny oceniać i rozwijać swoją działalność” – tłumaczył wiceprezes Pekao.

„Z jednej strony mamy coraz jaśniejsze cele co do zrównoważonego rozwoju. Z drugiej strony, mamy coś, czego nam do tej pory brakowało – taksonomię, czyli zespół kryteriów, które oceniają, czy dana działalność sprzyja celom klimatycznym” – stwierdził Marcin Gadomski.

Świadomość kryzysu klimatycznego i jego skutków jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej, a wielu przywódców i liderów firm wciąż wierzy, że zrównoważony rozwój jest czymś, co można zrealizować w przyszłości.

W rzeczywistości, zrównoważony rozwój już się dzieje, a liderzy i przywódcy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za przyśpieszenie tego procesu. Muszą znaleźć sposoby na zbudowanie strategii, które zapewnią zrównoważony rozwój ich organizacji i otoczenia, w którym działają.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że zrównoważony rozwój to pojęcie, które wciąż się rozwija i jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Jednak dziś jesteśmy w momencie, w którym musimy wcielić w życie naszą wizję. Oznacza to, że przywódcy i liderzy firm muszą dostosować się do nowych warunków rynkowych i planować długoterminowo.

Ekologiczna transformacja jest procesem nieuchronnym, który wymaga wsparcia i działań wszystkich zainteresowanych stron. Przywódcy i liderzy firm muszą zdać sobie z tego sprawę i zbudować strategie, które pozwolą im na skuteczne przystosowanie się do zmieniającego się środowiska.

Kryzys klimatyczny jest dziś żywym tematem i wielu liderów i przywódców wciąż wierzy, że zrównoważony rozwój może być realizowany w przyszłości. Jednak musimy zrozumieć, że zmiana jest tu i teraz i wszyscy musimy wspólnie wypracować strategię, która pozwoli nam wspólnie wspierać zrównoważony rozwój.

„Muszą zacząć gromadzić dane pozwalające zakwalifikować ich przedsiębiorstwa do zrównoważonych lub nie. Bo dziś jeszcze można funkcjonować bez takich danych, ale już za kilka lat będzie to niemożliwe” – mówił.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM