Polityka i społeczeństwo

Spotkanie wiceministra Kalety z przedstawicielką Departamentu Stanu USA: Wzmocnienie współpracy międzynarodowej

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Beth Van Schaack z Departamentu Stanu USA, amerykańską ambasador ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, spotkali się 12 maja br. Aby omówić współpracę międzynarodową w celu ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości wydało oświadczenie w sprawie spotkania międzynarodowego, które omawiało współpracę w zakresie ścigania przestępstw popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

Polska i Stany Zjednoczone odgrywają kluczową rolę w walce o sprawiedliwość dla narodu ukraińskiego. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyraził swoje uznanie dla tych dwóch państw, które podjęły najbardziej zdecydowane działania w celu ukarania wszystkich winnych zbrodni wojennych popełnianych na terenie Ukrainy. Polska i Stany Zjednoczone współpracują zarówno na forum Rady Praw Człowieka ONZ, jak i w ramach grupy 45 państw utworzonej w Hadze, aby wymierzyć sprawiedliwość ofiarom agresji rosyjskiej.

Sebastian Kaleta wskazuje, że jedność wśród państw wspierających Ukrainę jest bardzo ważna, ale niektóre kraje Europy Zachodniej mogą włożyć w to więcej wysiłku. Dlatego ważne jest, aby wywierać presję, aby pojawiały się konkretne działania i decyzje.

Beth Van Schaack pochwaliła Polskę za jej aktywność na arenie międzynarodowej oraz wsparcie, jakie oferuje Ukrainie. Nasz kraj udzielił schronienia największej liczbie uchodźców spośród wszystkich państw, biorących udział w pomocy dla Ukrainy. Amerykańska ambasador ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych zwróciła uwagę na śledztwo, otwarte przez polską Prokuraturę Krajową w sprawie wojny napastniczej, która Moskwa wypowiedziała Ukrainie. Jak powiedział Sebastian Kaleta, polscy prokuratorzy skupili się na zebraniu dowodów oraz relacji ponad 1700 świadków, które mają być przedstawione w procesach przeciwko sprawcom. Wiceminister zaprezentował pozytywną ocenę dotychczasowych działań Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie zbrodni na Ukrainie. Polska bierze udział w inicjatywie, udostępniając MTK materiały dowodowe, które zebrała w trakcie prowadzonego śledztwa.

Polska jest zaangażowana w międzynarodowe działania mające na celu ustalenie odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Nasz kraj jest jednym z założycieli Międzynarodowego Zespołu Śledczego, który ma za zadanie wyjaśnić rosyjskie zbrodnie i przyczynić się do ich rozliczenia. Ponadto Polska popiera działania Ukrainy i Stanów Zjednoczonych mające na celu wprowadzenie Konwencji o współpracy międzynarodowej w celu ścigania przestępstw ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych zbrodni międzynarodowych. Polska także wspiera utworzenie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów publikowanych w naszym serwisie, które otrzymuje od nadawcy. Nadawca jest odpowiedzialny za zawartą w komunikacie treść.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM