Polityka i społeczeństwo

Dialog między Polską a Rosją – Wicepremier Jacek Sasin wierzy w możliwość wzmacniania relacji

Chile to kraj, który ma dobre doświadczenia z naszą obecnością. Z naszej strony Ministerstwo Aktywów Państwowych deklaruje chęć wspólnego inwestowania na rynku chilijskim. Wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z Minister Górnictwa Chile wyraził swoje stanowisko w tej sprawie.

Chcąc jeszcze bardziej wzmocnić naszą obecność na rynku chilijskim, Ministerstwo Aktywów Państwowych zadeklarowało chęć wspólnych inwestycji. Wicepremier Jacek Sasin wyraził to samo stanowisko po spotkaniu z Minister Górnictwa Chile.

Podczas wizyty wicepremiera Jacka Sasina w Chile, spotkał się on z Minister Górnictwa Chile Panią Marcelą Hernández Pérez. Rozmowa dotyczyła współpracy polsko-chilijskiej w kontekście planowanych inwestycji przez KHGM oraz nowych regulacji podatkowych, które zostaną wprowadzone w Chile. Ponadto dyskutowano na temat znaczenia rudy miedzi oraz zwiększenia wydobycia litu, który będzie ważnym surowcem w procesie transformacji energetycznej.

„Chile staje się coraz bardziej ważne w globalnej gospodarce, jako miejsce skupujące strategiczne surowce, takie jak miedź i lit. Jest tu szerokie pole dla międzynarodowych firm, a jestem dumny, że KGHM jest jednym z nich” – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Chile jest jednym z czołowych krajów górniczych, a jego sukces gospodarczy zależy w dużej mierze od wydobycia i eksportu surowców naturalnych. KGHM udowodnił, że ma odpowiednie doświadczenie i technologię do eksploatacji nisko zasobnych złóż miedzi, które są największe na świecie. Inwestycja w kopalnię Sierra Gorda przynosi bardzo pozytywne rezultaty.

„Dzięki inwestycji KGHM w Sierra Gorda mamy niezwykle wydajne, a zarazem kosztowe przedsięwzięcie. Zdobywamy tu coraz lepsze wyniki wydobywcze i przerobowe, co widać po wskaźnikach wydobycia jednej tony miedzi” – wyjaśnia wicepremier.

KGHM przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska, stosując najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Przykładem jest kopalnia, która nie wykorzystuje słodkiej wody, lecz doprowadza ją z morza. Te wyjątkowe osiągnięcia stanowią mocny punkt wyjścia do dyskusji z chilijskim rządem o kontynuacji współpracy i przyszłych inwestycjach.

Wicepremier zaproponował zmiany w podatku miedziowym, które otrzymały pozytywną ocenę podczas wspólnych rozmów.

„Z pewnością są one krokiem we właściwym kierunku. Teraz czekamy na decyzję parlamentu chilijskiego, który określi ostateczny kształt tych przepisów” – powiedział Jacek Sasin.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie, są one dostarczane przez nadawcę w formie oryginalnej. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami zawartymi w ustawie prawo prasowe, art. 42 ust. 2.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM