Polityka i społeczeństwo

Home Equals: Habitat for Humanity promuje równość wśród osób zamieszkujących nieformalne osiedla

Habitat for Humanity i ich partnerzy na całym świecie uruchomili dzisiaj pięcioletnią kampanię Home Equals, której celem jest opracowanie i wprowadzenie nowych polityk na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, w celu zwiększenia dostępu do zrównoważonych, bezpiecznych i dostępnych mieszkań w nieformalnych osiedlach.

Ponad miliard ludzi na całym świecie żyje w slumsach lub innych nieformalnych osiedlach, a ta liczba stale rośnie. Mieszkańcy tych społeczności mają bardzo ograniczony dostęp do podstawowych usług, takich jak czysta woda, kanalizacja i prąd. Nie mają one również żadnego prawa do ziemi i nieruchomości, a ich mieszkańcy żyją w ciągłym strachu przed eksmisją. Do tego dochodzą jeszcze coraz większe zagrożenia wynikające z zmian klimatu, takie jak masowe susze lub powodzie.

„Gdy mowa o miejscach, które nazywamy naszym domem, ludzie z nieformalnych osiedli nie są traktowani równo – powiedział Jonathan Reckford, prezes i dyrektor generalny organizacji Habitat for Humanity International. – Poprzez działania na rzecz zmian w polityce, nasi partnerzy z kampanii Home Equals poprawią dostęp do odpowiednich warunków mieszkaniowych i będą wspierać innowacyjne rozwiązania wychodzące od samych mieszkańców nieformalnych osiedli. Dołącz do nas – razem sprawmy, by na świecie zapanowała większa równość. Bo dom to zdrowie. Dom to bezpieczeństwo. Dom to szansa na lepszą przyszłość”.

Organizacja Habitat for Humanity wzywa przedstawicieli G7 do uzyskania porozumienia w sprawie warunków mieszkaniowych jako czynnika wpływającego na rozwój. Chodzi o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w nieformalnych osiedlach, aby wspierać postęp w dziedzinach takich jak wzrost gospodarczy, zdrowie i edukacja. G7 będzie miało okazję wyrazić swoje zaangażowanie w te kwestie podczas weekendowego spotkania w Hiroszimie w Japonii.

Niedawno opublikowany raport Home Equals potwierdza, że znacząca poprawa warunków mieszkaniowych w nieformalnych osiedlach może mieć wyraźnie pozytywny wpływ na ekonomię i społeczeństwo. Autorzy, Habitat for Humanity i Międzynarodowy Instytut na rzecz Środowiska i Rozwoju (IIED), przedstawili model pośrednich korzyści w postaci wzrostu produkcji ekonomicznej, dochodów, zdrowia i edukacji. Przeczytanie raportu Home Equals pozwala na lepsze zrozumienie skali tego problemu i dostarcza przydatnych informacji na temat korzyści wynikających z jego rozwiązania.

Raport pokazuje, że w niektórych krajach PKB i dochód na osobę mogą wzrosnąć nawet o 10,5%, a dzięki działaniom profilaktycznym na całym świecie uda się ocalić ponad 730 tys. istnień – co przewyższa liczbę osób, których życie można by uratować poprzez wyeliminowanie malarii. Zgodnie z modelem aż 41,6 miliona nowych dzieci będzie miało możliwość uczęszczania do szkoły, stanowiąc jedną szóstą wszystkich dzieci na świecie, które nie są objęte edukacją.

„Zapewnienie osobom zamieszkującym nieformalne osiedla dostępu do odpowiednich warunków mieszkaniowych to nie tylko słuszna decyzja – powiedział Reckford. – To po prostu mądra inwestycja”.

Alexandre Apsan Frediani, badacz z IIED i jeden z autorów raportu, powiedział: „Dostarczając odpowiednie warunki mieszkaniowe, dostęp do podstawowych usług jak bieżąca woda i kanalizacja, bez lęku przed eksmisją lub nękaniem, mieszkańcy nieformalnych osiedli odnoszą wymierne korzyści w zakresie zdrowia, edukacji i zarobków. Nasze badania pokazują, że te korzyści są zdecydowanie niedoszacowane. Chociaż trudno je ująć w liczbach, mamy jasny dowód na to, że poprawa warunków mieszkaniowych zwiększa zarówno osiągnięcia w ramach nieformalnych osiedli, jak i w ich otoczeniu. Kiedy ludzie żyjący na nieformalnych osiedlach odnoszą sukces, to korzyści odczuwają wszyscy.”

Kampania Home Equals obecnie działa w 35 krajach na całym świecie, wprowadzając mieszkańcom nieformalnych osiedli dostęp do podstawowych usług. W Brazylii Habitat for Humanity wraz z partnerami pracuje na rzecz programów mieszkaniowych i rozwoju miast, zapewniając dostęp do wody i kanalizacji. W Malawi Habitat wzywa do uchwalenia Ustawy o zarządzaniu ryzykiem katastrof, aby zabezpieczyć domy przed zmianami klimatu. W Wietnamie organizacja wspiera powracających emigrantów z Kambodży poprzez rozwój zrównoważonych rozwiązań politycznych. W Macedonii Północnej Habitat współpracuje z Romami, aby umożliwić im udział w decyzjach politycznych na poziomie lokalnym i krajowym.

Klip wideo Habitat for Humanity jest dostępny do pobrania pod adresem https://mma.prnewswire.com/media/2073672/Habitat_for_Humanity_Video.mp4.

Zdjęcie Manaus w Brazylii dostępne jest pod adresem https://mma.prnewswire.com/media/2073671/Manaus_Brazil.jpg.

Logo Habitat for Humanity dostępne jest pod adresem https://mma.prnewswire.com/media/95215/habitat_for_humanity_logo.jpg.

Kampania Home Equals jest obecnie promowana za pośrednictwem klipu wideo, który można pobrać z linku (https://www.dropbox.com/s/23yriq4qph374rm/23_03_Home_Equals_v4.mp4?dl=0.) lub obejrzeć na kanale YouTube organizacji (https://www.youtube.com/watch?v=b7eyAJYcyW4). Dodatkowe materiały można uzyskać na życzenie.

Organizacja Habitat for Humanity oferuje dostęp do klipu wideo, który można pobrać z linku https://mma.prnewswire.com/media/2073672/Habitat_for_Humanity_Video.mp4.

Można również uzyskać dostęp do zdjęcia Manaus w Brazylii pod adresem https://mma.prnewswire.com/media/2073671/Manaus_Brazil.jpg.

Logo Habitat for Humanity dostępne jest pod adresem https://mma.prnewswire.com/media/95215/habitat_for_humanity_logo.jpg.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM