Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: w trakcie konferencji „Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce” przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz eksperci rozmawiali na temat wpływu franczyzy na polskich pracowników i przedsiębiorców, a także jej wpływu na gospodarkę Polski. Uczestnikiem wydarzenia był Marcin Sławecki, przewodniczący Zespołu do spraw franczyzy.
Konferencja „Praca a funkcjonowanie franczyzy w Polsce” odbyła się dziś (18 maja br.), dostarczając uczestnikom wiedzę na temat obecnego stanu tego modelu prowadzenia działalności gospodarczej. Franczyza stała się ostatnio popularna na polskim rynku, a liczba osób zaangażowanych w sieci franczyzowe w Polsce przekroczyła pół miliona. W związku z tym, zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy potrzebują prawnej ochrony i regulacji, które umożliwią bezproblemowe funkcjonowanie modelu franczyzowego. Biorąc pod uwagę różnice w pozycji obu stron, niezbędne są działania, które zapewnią godne warunki współpracy dla obu stron.
Aby zapewnić właściwe wsparcie przedsiębiorcom, Ministerstwo Sprawiedliwości powołało zespół do spraw franczyzy. Zespół ten, kierowany przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, został utworzony w ubiegłym roku i działa nad przygotowaniem projektu ustawy o franczyzie w celu spełnienia oczekiwań i potrzeb przedsiębiorców.
Proponowana ustawa, po wnikliwej analizie potrzeb branży i opinii przedstawicieli przedsiębiorców oraz środowiska naukowego, zakłada uregulowanie zasad działania franczyzy poprzez zmianę Kodeksu cywilnego, a także wprowadzenie do obowiązującego prawa umowy franczyzy jako umowy nazwanej.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wprowadzenie jasnych wytycznych dotyczących franczyzy, by zapobiec ewentualnym nieporozumieniom przed sądem. Wśród nich znajduje się obowiązek dostarczenia franczyzobiorcy dokumentu informacyjnego, zawierającego ważne szczegóły umowy, nie później niż 14 dni przed podpisaniem. Ponadto, wprowadzono ograniczenia czasowe zakazu konkurencji oraz wprowadzono regulacje dotyczące terminów wypowiedzenia, kar umownych oraz weksli (w tym weksli in blanco).
Nowe przepisy zapewniają stronom większą jasność i przejrzystość w zakresie spraw związanych z franczyzą, co wpłynie na ochronę ich interesów.
Przyjęcie projektu do wykazu prac legislacyjnych jest bardzo ważne dla franczyzodawców i franczyzobiorców, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o decyzję w tej sprawie już pięć miesięcy temu. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od tego czasu zajmuje się rozpatrywaniem wniosku.
Marcin Sławecki, Przewodniczący Zespołu do spraw Franczyzy, wyraził głęboką nadzieję, że wykonane prace nad projektem, który jest efektem współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z branżą, zostaną docenione i wpisane niezwłocznie do wykazu prac legislacyjnych. Przyczyni się to do stworzenia przejrzystych i uczciwych warunków dla rozwoju rynku franczyzy.
PAP SA publikuje komunikaty bez jakichkolwiek zmian w treści i formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl