Biznes i finanse

Morskie farmy wiatrowe: Początek nowej ery w odnawialnej energii

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o postępach prac nad budową pierwszego polskiego terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka ORLEN Neptun przedstawiły informację na temat postępów w tej inwestycji.

Przy okazji wydarzenia omówiono też znaczenie portów morskich dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

„Morska energetyka wiatrowa może stać się cennym wsparciem dla polskiej gospodarki. Z kolei, rozbudowa portu w Świnoujściu wraz z nowym terminalem to krok we właściwym kierunku dla rozwoju całego regionu. Raporty wskazują, że jedno miejsce pracy w porcie może stworzyć nawet osiem kolejnych stanowisk w branży okołoportowej” – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Niebawem zakończy się budowa jednego z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych w portowych terenach Świnoujścia. Umowa na dzierżawę tych terenów została podpisana w jesieni 2022 r., a rozpoczęcie budowy przewidziano na 2023 r. Zgodnie z harmonogramem, terminal osiągnie zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 r. Obecnie trwa wstępny etap prac, tj. rozbiórka istniejących na terenie portu budowli.

Terminal jest efektem dwóch połączonych inwestycji – części hydrotechnicznej, realizowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz części lądowej, za którą odpowiada ORLEN NEPTUN. W ramach pierwszej z nich powstaną dwa nowe nabrzeża wysunięte o 25 m dalej od obecnych, a także zostanie pogłębiony tor wodny od obrotnicy Mieleńskiej do nowego terminala. Natomiast ORLEN NEPTUN przygotuje 17-hektarową powierzchnię składową dla elementów morskich turbin wiatrowych, a także infrastrukturę komunikacyjną i nowy budynek administracyjno-biurowy.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zapowiada się na jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zostały zaprojektowane dwie nabrzeża o długości 250 metrów, aby móc wstępnie montować urządzenia wiatrowe o wysokości przekraczającej 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Dodatkowo na tych nabrzeżach będzie można obsługiwać specjalistyczne statki typu jack-up, przeznaczone do instalacji najnowszych turbin o mocy 15 MW i większych. Terminal stanowić będzie pierwszeźródło dla komponentów farmy Baltic Power, a także dla przyszłych inwestycji, nie tylko polskich, ale i zagranicznych (np. na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich).

Baltic Power – Energetyka wiatrowa na Bałtyku

Baltic Power to wspólna inicjatywa Grupy ORLEN i Northland Power. Zespół ponad 90 ekspertów z 10 krajów wspólnie zrealizował projekt morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Baltic Power zapewnił wszystkie elementy łańcucha dostaw, w którym uczestniczą także polskie firmy. Ponadto rozpoczęła budowę infrastruktury lądowej, która będzie odbierać energię elektryczną wyprodukowaną przez wiatraki morskie.

PAP SA zapewnia, że publikowane komunikaty są prezentowane w serwisie bez wprowadzania do ich treści jakichkolwiek modyfikacji. Jednakże, nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM