Wiadomości Polska Nauka i technologie Trajektorie groźnych asteroid śledzone przez naukowców – nowe metody wykrywania
Nauka i technologie

Trajektorie groźnych asteroid śledzone przez naukowców – nowe metody wykrywania

Chociaż szanse na trafienie Ziemi przez groźną dla cywilizacji asteroidę są bardzo niskie, naukowcy nie przestają badać jej obiegu i sposobów jej wykrycia. Wśród pracowników Centrum Badań Kosmicznych PAN powstają metody obrony przed zagrożeniem ze strony takich ciał – mówią dr Tomasz Barciński i dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan.

Dr Tomasz Barciński pełni funkcję kierownika Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Jego specjalizacja obejmuje teorię sterowania i mechatronikę. Prowadzi zespoły, które zajmują się realizacją ważnych misji kosmicznych w Polsce, w tym budową europejskiego kosmicznego teleskopu rentgenowskiego ATHENA, sondy Comet Interceptor, która ma przechwycić kometę spoza Układu Słonecznego oraz projektem kosmicznej śmieciarki w programie ESA ClearSpace i polskiego satelity obserwacyjnego Eagle Eye.

Dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan, profesor w Centrum Badań Kosmicznych PAN, jest specjalistką w dziedzinie dynamiki małych ciał Układu Słonecznego. Pracuje w Zakładzie Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii CBK, gdzie wcześniej pełniła funkcję kierownika. Jej badania skupiają się na wpływie niegrawitacyjnych efektów na orbity ciał Układu Słonecznego.

Chociaż bliski przelot asteroidy w pobliżu Ziemi był niedawno obserwowany, to prawdopodobieństwo, że w ciągu następnych stu lat uderzy ona w naszą planetę jest bardzo małe. Wiadomo jednak, że wokół Słońca krąży wiele obiektów tego typu, dlatego naukowcy wciąż monitorują niebo w poszukiwaniu nowych informacji, które pozwolą zminimalizować ryzyko zagrożenia ze strony asteroid.

Dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan odpowiada krótko: szansa na uderzenie w Ziemię obiektu kosmicznego jest bardzo mała. Rocznie duża ilość pyłów wnika w atmosferę i jest „spalana”, natomiast obiekty o rozmiarach kilku do kilkunastu metrów nie są tak często spotykane. Na szczęście większość powierzchni Ziemi pokryta jest wodą, dzięki czemu uderzenia przez te obiekty nie są zauważane.

Eksperci i naukowcy na całym świecie pracują nad rozwojem nowych technologii, które umożliwią wykrywanie i śledzenie trajektorii obiektów w przestrzeni kosmicznej. Zastosowanie tych metod pozwoli na skuteczniejsze monitorowanie satelitów i innych obiektów kosmicznych, a także zapobiegnie potencjalnym kolizjom w przestrzeni kosmicznej.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version