Polityka i społeczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki: Zwiększanie szans rozwojowych dla wszystkich Polaków

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że zrównoważony rozwój jest naszym najwyższym priorytetem. Wspieramy samorządy terytorialne w ich działaniach, dostarczając im potrzebnych funduszy na inwestycje. Premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST zwrócił uwagę na liczne inwestycje, w tym 11 tysięcy projektów o wartości 63 mld zł w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki temu mieszkańcy z całej Polski mogą cieszyć się nowymi, bezpiecznymi drogami, odnowionymi szkołami i wieloma innymi inwestycjami.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził swoją opinię na temat sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju, wskazując na potrzebę skierowania specjalnych środków do miast i miasteczek, które ucierpiały w związku z wprowadzonymi zmianami administracyjnymi.

Premier zaznaczył również konieczność oddziaływania na wszystkie regiony kraju, tak aby wszystkie otrzymywały równe szanse rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy.

Dzięki działaniom rządu Polska może pochwalić się rosnącym potencjałem rozwojowym, zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach. Kompleksowe inwestycje mają na celu nie tylko poprawienie infrastruktury, ale także zapewnienie lepszych warunków życia i rozwoju społeczności lokalnych. Dzięki temu Polacy nie muszą już wyjeżdżać za granicę, aby cieszyć się komfortem i szansami na rozwój.

Program Inwestycji Strategicznych jest jednym z ważnych projektów, które wspierają rozwój lokalnych społeczności w całej Polsce. Dotychczas odbyło się 5 edycji tego programu. Dwie z nich skierowane były do wszystkich samorządów, pozostałe trzy edycje miały charakter celowy.

Program Inwestycji Strategicznych pozwala na finansowanie wielu ważnych inwestycji, które wspomagają ekonomiczne, społeczne i infrastrukturalne rozwoju gmin, powiatów i miast. Dotychczasowe 5 edycji programu zostały zrealizowane z sukcesem, przy czym dwie z nich kierowane były do wszystkich samorządów, a trzy miały charakter celowy.

W ramach programu zostanie przeznaczone ponad 63 mld złotych na więcej niż 11 tysięcy inwestycji. Wśród nich znajdą się projekty wspierające gminy, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, związane z rozwojem uzdrowisk oraz edycje poświęcone rozwojowi stref przemysłowych.

Dzięki temu powstaną nowe, bezpieczne drogi i infrastruktura wodno-kanalizacyjna, a także większe możliwości edukacyjne, sportowe i turystyczne w bezpośrednim sąsiedztwie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy gmin i powiatów w całej Polsce. Do tej pory zrealizowano już 1470 projektów.

Program zakłada także szereg innych inwestycji, które wesprą rozwój gospodarczy i społeczny gmin oraz poprawią jakość życia mieszkańców. Wśród nich są inwestycje związane z budową dróg, ścieżek rowerowych, modernizacją budynków użyteczności publicznej oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.

Ponadto program obejmuje szereg projektów związanych z ochroną środowiska, w tym odnawialnymi źródłami energii, zbiornikami retencyjnymi oraz efektywnym gospodarowaniem wodą.

Premier zadeklarował, że jeśli w 2023 roku sytuacja finansowa państwa pozwoli na to, będzie można wprowadzić kolejną edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wprowadzimy go do budżetu jako stały wkład, aby móc wspierać polskie samorządy.

Polska oferuje wiele możliwości inwestycji dla przedsiębiorców. Premier podkreśla, że doskonałe warunki do prowadzenia biznesu istnieją nie tylko w dużych miastach. Kluczem do sukcesu jest infrastruktura gminna i powiatowa, wodno-kanalizacyjna i drogowa. Rozbudowana sieć dróg ekspresowych i autostrad powoduje, że inwestycje w mniejszych miejscowościach są bardzo opłacalne.

Nowe inwestycje to szansa na ożywienie gospodarki lokalnych społeczności. Przyciągnięcie inwestorów do miast, miasteczek, gmin i powiatów to z kolei realna szansa poprawy jakości życia mieszkańców. Praca, która przychodzi wraz z inwestycjami i nowe drogi czy szkoły to wszystko, co potrzebne do tego, aby wywołać pozytywną zmianę i zwiększyć atrakcyjność regionu.

Dostępne środki dla samorządów

Chcąc zapewnić samorządom wsparcie finansowe, oferujemy możliwość ubiegania się o środki w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Do tego wszystkiego, w III kwartale 2023 r. planujemy wprowadzenie subwencji rozwojowej dla samorządów.

Poprzez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg udało nam się inwestować w infrastrukturę drogową od 2019 roku. Prace pozwoliły nam na stworzenie prawie 18 tysięcy kilometrów dróg i ścieżek rowerowych, przy koszcie ponad 13 miliardów złotych. Gdyby wszystkie drogi i ścieżki zostały wytyczone wzdłuż granicy Polski, można by ją objechać dwa razy szybciej niż dotychczas!

W serwisie PAP publikowane są komunikaty bez żadnych zmian w ich treści, prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Odpowiedzialność za treść komunikatów leży po stronie nadawcy, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM