Polityka i społeczeństwo

Rozwiązując problemy komunikacyjne Wielkopolski – Węzeł jako droga do sukcesu

Region Poznania oraz okolicznych gmin i powiatu otrzymuje dotacje Unii Europejskiej i inwestuje w węzeł przy ul. Grunwaldzkiej, granicy Poznania i Plewisk. To wspólny wysiłek Miasta Poznań, Gminy Komorniki oraz Powiatu Poznańskiego, który przyniesie wymierne korzyści wszystkim zainteresowanym.

Inwestycja zakończy się w połowie sierpnia, a węzeł przesiadkowy w okolicach stacji kolejowej Poznań Junikowo zwiększy komfort podróżowania dla pieszych, kierowców, pasażerów i rowerzystów. Nowy układ komunikacyjny obejmujący chodniki i ścieżki rowerowe zostanie uzupełniony o 190 miejscowy parking Park&Ride w Plewiskach, a także zbiornik retencyjny o pojemności 2000 m3, który zabezpieczy teren przed wodami opadowymi i roztopowymi. Co więcej, inwestycja zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

„Powstanie węzła przesiadkowego pozwoli pasażerom na wygodną możliwość przesiadek, dzięki połączeniu różnych środków transportu – pociągu, autobusu, samochodu czy roweru. Cieszę się, że wzrośnie rola przystanku kolejowego w tym miejscu, bo od wielu lat inwestujemy w kolej poważne środki. Bardzo mi zależało, aby ten projekt został zrealizowany, ponieważ pozwoli on także usunąć >>wąskie gardło<< na wjeździe do miasta Poznania od strony Plewisk" – podkreśla marszałek województwa Marek Woźniak, cytowany przez serwis urzędu. 

„Przejazd pod torami uruchomiliśmy przed czasem. Dzięki temu piesi, rowerzyści i kierowcy nie muszą już czekać przed opuszczonym szlabanem. Gotowy węzeł przesiadkowy sprawi, że podróżni będą mogli łatwo dojechać tu autobusem, a potem wsiąść do pociągu. Już za kilka dni zlikwidujemy ruch wahadłowy, a w połowie sierpnia nowy układ drogowy będzie w pełni przejezdny. Pozostaną tylko prace wykończeniowe i procedura odbiorowa” – dodaje. 

Prezydent Jacek Jaśkowiak wyraził radość z faktu, że po wielu latach prac i obrad zakończyła się inwestycja, która ma znaczenie dla całego Poznania i jego mieszkańców.

Starosta poznański Jan Grabkowski nazwał inwestycję węzła Grunwaldzkiego „najlepszym przykładem na to, jak wiele różnych stron może dojść do porozumienia”.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak cieszy się z zakończenia tego ważnego dla miasta projektu, który wyraźnie wpłynie na życie poznaniaków.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział, że budowa węzła Grunwaldzkiego jest świadectwem tego, jak można osiągnąć kompromis pomimo różnych zdań.

„Pokazaliśmy, że potrafimy sprawnie współpracować, a to wszystko z myślą o naszych mieszkańcach” – dodaje Grabkowski.

Jan Broda, wójt Gminy Komorniki, przypomina, że dwa lata temu teren ten nie był zbyt przyjazny. Kilometrowe korki, które tworzyły się na drogach, były uciążliwe dla kierowców oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Przejazdy kolejowe często blokowały drogę, powodując, że postój na przejściu trwał nawet pół godziny.

W ostatnim czasie jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Jan Broda, wójt Gminy Komorniki, podkreśla, że zmiany wprowadzone w ciągu ostatnich lat przyniosły zauważalną poprawę. Korki na drogach ustąpiły, a postój w pobliżu przejazdu kolejowego został skrócony do minimum. Mieszkańcy okolicy mogą cieszyć się sprawnym przejazdem przez teren.

„Po niemalże 20 latach gmina Komorniki staje się pełnoprawnym komunikacyjnie członkiem aglomeracji poznańskiej, z łatwym dojazdem do stolicy regionu” – dodaje wójt. 

Wspólnymi siłami, Samorządowcy wykorzystali środki pochodzące z Unii Europejskiej, aby przeprowadzić inwestycję o wartości przekraczającej 100 mln zł. Blisko 70 mln zł zostało uzyskanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, pozostałe koszty podzielone zostały między Miasto, Powiat i Gminę.

Dzięki wspólnym wysiłkom Samorządowców, którzy wykorzystali środki pochodzące z Unii Europejskiej, udało się przeprowadzić inwestycję o wartości przekraczającej 100 mln zł. Blisko 70 mln zł uzyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, pozostałe koszty podzielone zostały między Miasto, Powiat i Gminę.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM