Wiadomości Polska Biznes i finanse Unia Europejska wspiera Ukrainę: Nowy Instrument Wsparcia Finansowego
Biznes i finanse

Unia Europejska wspiera Ukrainę: Nowy Instrument Wsparcia Finansowego

• Ponadto Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie stworzenia platformy dla inwestorów z całego świata, która umożliwi im dokonywanie inwestycji w nieruchomości w ramach projektów deweloperskich w USA.

• Platforma będzie w stanie zapewnić inwestorom bezpośredni dostęp do projektów deweloperskich w USA oraz umożliwi skorzystanie z najnowocześniejszych technologii w celu zwiększenia efektywności w zakresie zarządzania inwestycjami.

• W ramach tej platformy inwestorzy będą mogli zapoznać się z ostatnimi informacjami i analizami dotyczącymi rynku nieruchomości w USA, dzięki czemu będą w stanie podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące inwestycji.

– Ministerstwo Finansów ogłasza:

• Ogólnoświatowy program inwestycyjny, który umożliwi wnioskodawcom z całego świata dokonywanie inwestycji w nieruchomości w ramach projektów deweloperskich w USA.

• Platforma online, która udostępni inwestorom wszystkie niezbędne informacje potrzebne do wyboru właściwych projektów deweloperskich, a także umożliwi im skorzystanie z najnowszych technologii w zakresie zarządzania inwestycjami.

• Dostęp do kompleksowych danych dotyczących rynku nieruchomości w USA, dzięki którym inwestorzy będą mogli wyciągać bardziej świadome decyzje inwestycyjne.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły w dniu 14 grudnia 2022 roku rozporządzenie (UE) 2022/2463, które ustanawia instrument wsparcia dla Ukrainy na 2023 rok, w postaci pomocy makrofinansowej.

Unijne wsparcie dla Ukrainy ma na celu zapewnienie wysoce preferencyjnej, krótkoterminowej pomocy finansowej UE dla ukraińskiego budżetu. UE udzieli pożyczki do kwoty 18 mld EUR, która będzie dostępna w ciągu dwóch lat, od stycznia 2023 do marca 2024 roku. Spłata kapitału będzie trwać 35 lat, z możliwością odroczenia początku spłaty do 2033 roku.

Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie w pierwszym kwartale 2023 r. dwie transze pomocy w wysokości 4,5 mld EUR – 3 mld w styczniu i 1,5 mld w marcu. Kolejne wypłaty w tym samym wymiarze są planowane kwartalnie aż do końca 2023 lub początku 2024 r.

W związku z rozporządzeniem, Ukraina będzie mogła wystąpić do UE z wnioskiem o dotację na spłatę odsetek w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2027 r. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do włączenia się w pokrycie tych kosztów. Rząd Ukrainy już wystąpił do KE o finansowanie spłaty odsetek w roku 2024 przez państwa członkowskie UE.

UE wyraziła gotowość do zawarcia umów z KE, przy zastosowaniu procedur krajowych. W ramach tych umów, państwa członkowskie będą wpłacać unijne zewnętrzne dochody na spłatę odsetek. Te wpłaty będą dokonywane, gdy budżet UE nie będzie w stanie pokryć całości lub części wymaganych kwot.

Polska wkład w okresie 2024-2027 nie może przekroczyć 115 241 658 EUR (umowna górna granica). Wysokość wkładu będzie zależała od finansowania przewidzianego w budżecie UE dla danych lat, które będą jawne po zakończeniu unijnych procedur budżetowych rocznych. Łącznie wkład roczny wyniesie 28,81 mln EUR.

Wpłaty będą dokonywane kwartalnie na podany rachunek bankowy po przedstawieniu faktur wystawionych przez KE, a środki na ten cel pochodzą z 19 budżetu państwa.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez ingerencji PAP SA w treść, zgodnie z formą przekazaną przez nadawcę. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, za treść komunikatu ponosi odpowiedzialność nadawca.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version