Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Świat bez plastiku: jak Polska wprowadza nowe prawo ograniczające jednorazówki
Polityka i społeczeństwo

Świat bez plastiku: jak Polska wprowadza nowe prawo ograniczające jednorazówki

24 maja jest dniem, w którym wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos znikną z rynku. Oznakowane jednorazówki z tworzyw sztucznych będą dostępne w sprzedaży, a ich wprowadzanie do obrotu będzie musiało być opłacone – informuje Prawo.pl.

Wraz z wejściem w życie dyrektywy SUP (Single Use Plastics) 24 maja 2023 r. w Polsce zabronione będzie wprowadzanie do obrotu szeregu wyrobów z tworzyw sztucznych, m.in. patyczków higienicznych, sztućców, talerzy i słomek oraz styropianowych pojemników i kubków do żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, a także mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Jednakże wyroby służące do celów medycznych będą wciąż dozwolone.

Wejście w życie zakazu obejmuje wyroby wykonane z tworzyw sztucznych, które ulegają rozkładowi na mikrofragmenty lub procesowi utleniania w wyniku wprowadzenia do obrotu.

„Jeżeli przedsiębiorca nie zdążył tych produktów wprowadzić do obrotu przed 24 maja, teraz musi taki produkt zutylizować albo wyeksportować poza UE”- mówi Joanna Wilczyńska, ekspert serwisu Ekowiedza, zajmującego się doradztwem środowiskowym.

Prawo.pl podaje, że zakaz wprowadzenia do obrotu nie oznacza wykluczenia możliwości sprzedaży. Oznacza to, że produkty wprowadzone do obrotu przed 24 maja mogą być sprzedawane do wyczerpania zapasów. Przykładem tego są sklepy, bary i restauracje, które mają prawo do wykorzystania nabytego przed datą produktu.

Jak twierdzi Prawo.pl, zakaz wprowadzenia towaru do obrotu nie oznacza, że nie można go sprzedawać. Oznacza to, że przedmioty, które zostały wprowadzone do obrotu przed 24 maja, nadal mogą być dostępne do kupienia do wyczerpania zapasów. To dotyczy zarówno sklepów, barów jak i restauracji, które mają prawo do wykorzystania produktów, które zostały nabyte przed wspomnianą datą.

Według Prawo.pl, wprowadzenie produktu do obrotu nie oznacza, że nie można go sprzedać. Oznacza to, że towary, które zostały wprowadzone do obrotu przed 24 maja, nadal są dostępne do kupienia do wyczerpania zapasów. Dotyczy to zarówno sklepów, barów, jak i restauracji, które mają prawo wykorzystać produkty nabyte przed wspomnianą datą.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia RCL z 1 stycznia 2024 r. na plastikowe kubki na napoje i pojemniki na żywność będzie obowiązywać opłata dodatkowa. Za każdy kubek na napoje, w tym jego pokrywkę czy wieczko, klienci będą musieli zapłacić 20 groszy, zaś za pojemniki na żywność 25 groszy.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych opakowań i produktów z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i zachęcenie do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań. Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają nowych wytycznych, muszą liczyć się z karami finansowymi.

Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań w sklepach i restauracjach, w ramach których jednorazowe opakowania i produkty z tworzyw sztucznych zostaną zastąpione zrównoważonymi odpowiednikami. Dzięki temu sklepy i restauracje będą mogły przyczynić się do ograniczenia produkcji odpadów, zmniejszenia zużycia energii i zużycia surowców naturalnych.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version