Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiRW: W Berlinie rozpoczął się Zielony Tydzień (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiRW: W Berlinie rozpoczął się Zielony Tydzień (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest reprezentowane przez ministra Czesława Siekierskiego na międzynarodowych targach Zielony Tydzień w Berlinie, uważanych za wiodące wydarzenie w branży rolno-spożywczej w Europie.

Zielony Tydzień w Berlinie to ważne wydarzenie dla branży rolno-spożywczej w Europie, a Polska delegacja na targach jest kierowana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.

Podczas pierwszego dnia targów minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski odwiedził stoisko narodowe Polski, gdzie spotkał się z ministrem wyżywienia i rolnictwa RFN Cema Özdemirem. Ponadto zaplanowano liczne rozmowy dwustronne oraz spotkania z polskimi wystawcami.

Oficjalny obchód targów

Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec, Cem Özdemir, odwiedził polskie stoisko narodowe podczas oficjalnego obchodu targów. Towarzyszyli mu burmistrz Berlina, Kai Wegner, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników, Joachim Rukwied, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Spożywczego, Christian von Boetticher, oraz dyrektor zarządzający Messe Berlin GmbH, Mario Tobias.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powitał gości na polskim stoisku, w towarzystwie dyrektora generalnego MRiRW Bogusława Wijatyka, ambasadora RP w Berlinie Dariusza Pawłosia oraz zastępcy dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Leszka Iwaniuka.

Minister wyżywienia i rolnictwa RFN Cem Özdemir podkreślił, że silna Polska jest niezbędna dla Europy i wyraził nadzieję na ożywienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas spotkania przyjął od ministra Siekierskiego kosz z polskimi produktami najwyższej jakości.

Minister z Polski wyraził wdzięczność za wizytę i poparcie dla ożywienia współpracy między państwami Trójkąta Weimarskiego. Wyraził także nadzieję na dobrą współpracę w UE w celu wsparcia rolników poprzez wypracowanie odpowiednich rozwiązań.

Otwarcie polskiego stoiska narodowego

Polskie stoisko narodowe zostało uroczyście otwarte przez ministra Czesława Siekierskiego, ambasadora RP w Berlinie Dariusza Pawłoś oraz zastępcę dyrektora KOWR Leszka Iwaniuka.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Targi Grüne Woche w Berlinie, obchodzone od wielu lat, to nie tylko okazja do prezentacji i promocji żywności, lecz także do dyskusji na temat bieżących wyzwań związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową.

Minister Siekierski wspomniał o głównym wyzwaniu, przed jakim stoi polskie i europejskie rolnictwo – napływie ukraińskich produktów rolno-spożywczych na europejskie rynki.

Obecnie trwają negocjacje na poziomie Unii Europejskiej dotyczące liberalizacji handlu towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Priorytetem jest wprowadzenie rozwiązań, które nie będą obciążały kosztami unijnych rolników. Minister planuje omówić ten problem z ministrami ds. rolnictwa Niemiec i Ukrainy oraz pozostałymi ministrami ds. rolnictwa we wtorek.

Szef resortu rolnictwa odpowiedział na pytania mediów, zapowiadając, że nowe regulacje dotyczące napływu ukraińskich produktów rolno-spożywczych na rynki unijne będą obowiązywać od czerwca 2024 r. oraz będą monitorowane i regulowane.

Minister Siekierski podkreślił, że chociaż chcemy kontynuować wspieranie Ukrainy, nie możemy dopuścić do pogorszenia sytuacji europejskich rolników. Dodał, że protesty rolników w Europie wyraźnie pokazały, że rządy państw unijnych i UE muszą podjąć działania wspierające rolnictwo i poprawę konkurencyjności żywności europejskiej.

Minister rolnictwa zauważył, że ukraińskie produkty rolno-spożywcze konkurują na rynkach unijnych z droższymi europejskimi produktami, które mają wyższe koszty produkcji.

Minister Siekierski omówił także trwające negocjacje Ukrainy w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Popieramy ten proces i oczekujemy, że Ukraina będzie musiała spełnić określone warunki dotyczące standardów produkcji i jakości żywności obowiązujących w UE – powiedział minister.

Minister Siekierski poruszył także kwestię wymagań UE w zakresie ekologii i ich wpływu na koszty produkcji rolniczej.

– Bardziej racjonalne rozwiązania są konieczne. Rolnicy zawsze troszczyli się o środowisko – jakość gleby, czystość wód i dobrostan zwierząt. Nie można narzucać im rozwiązań, które są dla nich zbyt kosztowne – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Na polskim stoisku narodowym, które zostało zorganizowane przez KOWR, 12 polskich firm prezentuje swoją ofertę. Produkty obejmują m.in.:

– produkty mleczne, przetwory owocowe i warzywne, ryby, zupy na zakwasie, miody, zdrowe przekąski, piwa niepasteryzowane i smakowe oraz nalewki.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i skosztowania wyjątkowych polskich produktów!

Na polskim stoisku można uczestniczyć w pokazach kulinarne i degustacjach prowadzonych przez doświadczonych szefów kuchni, którzy prezentują gościom targów smaki polskiej kuchni, jak również polską tradycję i kulturę kulinarną.

Na polskim stoisku narodowym podczas pierwszego weekendu targowego pojawią się także przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) Szaflary z województwa małopolskiego, które wygrały finał VIII edycji konkursu kulinarnego dla KGW „Bitwa Regionów”. Członkinie zwycięskiego zespołu KGW przygotują i zaprezentują tradycyjne polskie dania regionalne podczas pokazu kulinarnego.

Na targach Polskę reprezentują także Urzędy Marszałkowskie województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które mają stoiska obok stoiska narodowego.

Targi Rolno-Spożywcze „Zielony Tydzień” (Grüne Woche) to międzynarodowe wydarzenie, które ma bogatą tradycję sięgającą roku 1926. W ramach targów producenci z całego świata prezentują szeroką gamę produktów, w tym żywność (zwłaszcza produkty organiczne i regionalne), zaopatrzenie dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa, zwierzęta, sprzęt kuchenny oraz wyposażenie ogrodów. Targi odgrywają również istotną rolę w promowaniu rozwoju obszarów wiejskich.

Zielony Tydzień to także doskonała okazja do spotkań i dyskusji na temat aktualnych światowych kwestii związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową.

Ponadto, w ramach targów odbywa się Globalne Forum dla Żywności i Rolnictwa (GFFA) z udziałem wielu ministrów gospodarki, środowiska, rolnictwa i rozwoju wsi z całego świata.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian. W związku z tym, nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version