Nauka i technologie

Polska w kosmosie: pierwsza misja satelitarna trwa już pół roku

Scanway S.A. z Wrocławia przełamała granice, osiągając kamień milowy swojej misji STAR VIBE. Misja rozpoczęła się 3 stycznia 2023, wykorzystując rakietę Falcon 9 w ramach misji Transporter-6. Przeprowadzono 200 sesji komunikacyjnych i 20 sesji obrazujących, pozwalając uzyskać ponad 80 zdjęć Ziemi z kosmosu z różnych części świata, w tym z Rosji, Ukrainy, Australii, Włoch, Iranu i innych. To najwyższa precyzja, jaką udało się uzyskać kiedykolwiek polskiemu instrumentowi, a misja została przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

STAR VIBE to pierwsza polsko-niemiecka misja, która wylądowała na orbicie w roku 2023. Misja miała na celu przede wszystkim demonstrację technologii teleskopu STAR i systemu wizyjnego do obserwacji stanu satelity VIBE. Proces misji na orbicie składał się z trzech głównych etapów: komunikacji, kalibracji satelity i realizacji sesji obrazujących. Dzięki sesjom obrazującym używającym teleskopu STAR, udało się wykonać ponad 80 różnych zdjęć Ziemi, w tym w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Australii, Włoszech, Iranie, Turkmenistanie i innych. Pomimo tego, że wynikiem misji są tylko skompresowane wersje wykonanych obrazów, one same dostarczają ważnych informacji na temat Ziemi. Pracownicy centrum kontroli misji stale pracują nad zwiększeniem prędkości transmisji z orbity, co pozwoli na uzyskanie pełnych obrazów w jeszcze większej rozdzielczości. Mimo niższych rozdzielczości wykonanych zdjęć, misja została uznana za powodzenie, ponieważ sprawdzono działanie podsystemów.

„Jesteśmy dumni z tego, co udało się już osiągnąć, a najlepsze w kontekście danych z misji STAR VIBE jeszcze przed nami. Cieszymy się, że Polska ma do dyspozycji w tej chwili satelitę, który może zajrzeć w niemal każde miejsce na świecie. Takie przedsięwzięcia pokazują wprost, że polskie podmioty osiągnęły już bardzo dużo w sektorze kosmicznym” – mówi pomysłodawca misji i CEO Scanway Jędrzej Kowalewski.

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na obrazowanie dostarczane przez misję STAR VIBE, Scanway oficjalnie zdecydowało się wydłużyć czas misji na orbicie o 12 miesięcy. Ta decyzja daje spółce możliwość wykonania wielu dodatkowych eksperymentów i sesji obserwacyjnych za pomocą drugiego instrumentu misji – VIBE. Prace te zostaną rozpoczęte w niedalekiej przyszłości.

Nasza misja STAR VIBE jest wyjątkowa, gdyż jest pierwszą polsko-niemiecką misją komercyjną, która została całkowicie sfinansowana ze środków własnych Scanway S.A. i German Orbital Systems. W ramach misji opracowano nanosatelitę klasy CubeSat oraz 2 innowacyjne ładunki optyczne: teleskop optyczny do obserwacji Ziemi i system wizyjny do autoinspekcji stanu satelity podczas trwania misji.

O produktach

Produkty STAR VIBE obejmują szereg usług świadczonych przez spółkę Scanway S.A. w zakresie konstrukcji i wytwarzania nanosatelitów i systemów optycznych. Firma oferuje również usługi w zakresie wytwarzania i wdrażania aplikacji na platformy nanosatelitów, a także tworzenia i wdrażania systemów kontroli stanu satelity.

Produkty STAR VIBE zapewniają użytkownikom szeroką gamę usług technologicznych oferowanych przez Scanway S.A. Wytwarzanie nanosatelitów oraz systemów optycznych to tylko jedna z wielu usług, których firma oferuje. Ponadto Scanway S.A. tworzy i wdraża aplikacje na platformy nanosatelitów, oferuje także usługi związane z tworzeniem i wdrażaniem systemów kontroli stanu satelity.

Nowa wersja

Scanway Space to europejski lider w technologii optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu wielu innowacyjnych inżynierów Scanway oferuje unikalne rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta, w tym Scanway’s Optical Payload (SOP) i Spacecraft Health Scanner (SHS). Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowejwww.scanway.space.

Scanway Space wykorzystuje swoje doświadczenie w realizacji kilku projektów badawczo-rozwojowych, w tym PIAST i EagleEye, aby utrzymać swoją pozycję jako lidera w technologii optycznych ładunków użytecznych i kamer kosmicznych.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM