Zdrowie i styl życia

Świętując Dzień Matki – zbadaj swoje piersi!

Wszystkie matki powinny wykorzystać szansę i skorzystać z badań profilaktycznych na raka piersi. Dzień Matki to idealny moment, aby dowiedzieć się o nich więcej – w ponad 100 polskich miastach zostaną zorganizowane specjalne akcje informacyjne, w ramach których można poznać szczegóły dotyczące wczesnego wykrywania tego typu nowotworu. Wczesne wykrycie może być bowiem na wagę złota.

Organizacją akcji „Głośno o raku piersi” zajmuje się Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Jej przedstawicielki i członkinie klubów Amazonek, wspierające kobiety dotknięte rakiem piersi, zaplanowały masowe wyjście na ulice ponad 90 miast, by uświadamiać korzyści płynące z badań profilaktycznych i samobadania piersi. W ramach tej akcji będą również prowadzone działania edukacyjne online, które mają za zadanie zwiększenie wiedzy na temat raka piersi.

Wszelkie niepokojące objawy w okolicy piersi powinny skłonić do wizyty u lekarza. Guzek w piersi może być pierwszym sygnałem, ale nie jedynym. Inne niepokojące symptomy to zmiana struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach biustu lub pach. Nie oznacza to jednak, że każda zmiana w piersi czy guzek oznaczają chorobę nowotworową. W każdym jednak przypadku, kiedy zgrubienie lub guzek nie znikają po miesiączce, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Kobiety po 50-tce powinny wykonywać badania przesiewowe – mammografię – co dwa lata, aż do ukończenia 69 r.ż. Mają one wtedy szczególnie duże ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednak regularne badania profilaktyczne mogą być wykonywane już od 20 r.ż. – samobadanie piersi raz w miesiącu, najlepiej między 5. a 9. dniem cyklu, a także badanie palpacyjne piersi w gabinecie ginekologicznym.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi, kobiety powinny uważnie monitorować swoje zdrowie i wykonywać regularne badania profilaktyczne. Właściwa edukacja i świadomość może okazać się kluczem do wczesnego wykrycia raka piersi i skutecznego leczenia.

Mammografia jest kluczowym badaniem profilaktycznym w wykrywaniu raka piersi, jednak USG może okazać się niezbędne w poprawieniu rozpoznania u kobiet z gęstymi piersiami, wysokim ryzykiem zachorowania na raka, występowaniem dziedzicznych mutacji genetycznych lub wyczuwalną zmianą w piersi. W szczególności USG jest obowiązkowe do wykonania u kobiet w ciąży lub młodych kobiet, ponieważ może okazać się metodą lepszą niż mammografia w wykrywaniu wczesnych zmian.

„Pomóżmy w promowaniu profilaktyki raka piersi! W tym celu zapisz się na badanie profilaktyczne, a następnie dodaj na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo. Zaopatrz je w odpowiednie hasztagi – #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaproś do dołączenia inne kobiety. Wspólnymi siłami możemy wywołać ogromne zmiany – pokażmy w ten sposób, że dbamy o swoje zdrowie i zdrowie naszych bliskich!” – mówi Krystyna Wechmann.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM