Biznes i finanse

Mieszkalnictwo: nowe kierunki polityki gospodarczej według Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

Udział ekspertów w dyskusji na temat dostępności lokali mieszkalnych w Polsce od samego początku zagwarantował wysoki poziom debaty. Przedstawiciele ugrupowań politycznych zwracali uwagę na szczegóły i zaproponowali różnorodne, czasami zaskakujące rozwiązania. Dyskusja, która odbyła się 1 czerwca, była elementem nowego cyklu Deklaracji Gospodarczej i przebiegała w profesjonalnym tonie, a także doprowadziła do wielu konstruktywnych polemik.

Po wprowadzeniu tematu spotkania i powitaniu gości, Konrad Banecki z zarządu Polskiego Towarzystwa Gospodarczego zaproponował omówienie estońskiego PIT-u, który jest ulgą podatkową dla osób prowadzących działalność gospodarczą przy zakupie pierwszego mieszkania. Następnie wybitni eksperci z rynku nieruchomości przedstawili szczegółowo obecną sytuację i jej wpływ na różne aspekty.

Marek Wielgo z Rynekpierwotny.pl w swojej wypowiedzi skupił się na aktualnym wzroście cen mieszkań, wyjaśniając przyczyny tego stanu rzeczy. Wskazał, że wpływ na to mają m.in. rosnące koszty budowy oraz oferowanie mieszkań o wyższym standardzie. Podkreślił, że nie można spodziewać się znacznego spadku cen. Jednocześnie zaapelował do ministra o wprowadzenie adekwatnych regulacji technicznych, które nie będą dodatkowo powodować wzrostu kosztów inwestycji mieszkaniowych.

Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics podkreśliła, że deweloperzy są tylko jednym z elementów składowych rynku nieruchomości. Zaznaczyła, że ludzie często skupiają się na wysokich marżach deweloperów bez zrozumienia szerszego kontekstu ekonomicznego. Przykładem przytoczonym przez Kuniewicz były małe deweloperzy, którzy statystycznie budują najwięcej mieszkań, a ich marże są znacznie niższe w porównaniu do największych podmiotów.

Piotr Pajda z Simpl.rent zwracał uwagę na niedostateczne uregulowania dotyczące najmu, które utrudniają tworzenie wzajemnego zaufania między wynajmującym a najemcą. Z tego powodu, wielokrotnie to startupy, a nie państwo, są tymi, które tworzą doraźne rozwiązania, które pozwalają radzić sobie z problemem. Z kolei Paula Dominiak z Habitat for Humanity Poland wskazywała na problem społeczny związany z małą dostępnością mieszkań komunalnych oraz złym stanem tych istniejących, które utrudniają pomoc osobom biedniejszym w zakresie mieszkalnictwa. To właśnie te osoby powinny mieć szczególne wsparcie rządu, który wymaga stworzenia konkretnych programów pomocy w tym zakresie.

Minister technologii i rozwoju Waldemar Buda zwrócił uwagę na istotę programu Bezpieczny kredyt 2%, nazywając go ”rewolucyjnym” dla osób, które chcą kupić mieszkanie. Wypowiedź ekspertów potwierdziła, że na rynku mieszkań nie ma bańki cenowej, ponieważ wynikają one z obiektywnych kosztów produkcji. Zapewnił jednocześnie, że rząd dąży do uproszczenia procesów budownictwa oraz wymusza na samorządach uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, co ma kluczowe znaczenie w rozwoju mieszkalnictwa. Buda dodał również, że Prawo i Sprawiedliwość ma w planach przedstawić jeszcze jedno lub dwa inicjatywy, które w istotny sposób wpłyną na rynek mieszkaniowy.

Cezary Grabarczyk z Platformy Obywatelskiej zapowiedział wprowadzenie programu Kredyt 0%, skierowanego do osób młodych i w średnim wieku (do 45. roku życia). Spłata odsetek ma nastąpić w ciągu 10 lat. Przypomniał również, że tak jak wcześniej zapowiadano, ustawa o REITach (funduszach inwestujących w budowę i wynajem nieruchomości) zapewniłaby nie tylko inwestorom, ale całemu rynkowi, wiele korzyści.

Jacek Tomczak, reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe, wskazał, że inflacja jest podstawową przyczyną wzrostu cen mieszkań, a od 1989 roku tylko dwa mechanizmy systemowe miały istotny wpływ na rozwiązanie problemu mieszkalnictwa: tzw. wielka ulga budowlana oraz program “Mieszkanie dla młodych” (MdM). Zdaniem posła Tomczaka, nie ma sensu szukać nowych rozwiązań, lepiej skorzystać z tych, które już przyniosły skutek, ale odpowiednio je dostosować do obecnej sytuacji rynkowej.

Wiesław Szczepański z Lewicy podkreślił konieczność wprowadzenia narodowego programu mieszkaniowego, który będzie obowiązywał przez okres 10 lat – nawet w momencie gdy po wyborach zmieni się większość parlamentarna lub rząd. Ponadto postulował przywrócenie resortu budownictwa mieszkaniowego, którego obecnie zadania są podzielone na różne ministerstwa. Zauważył również ważną rolę najmu i zaproponował utworzenie funduszu, który będzie wspierał najem mieszkań.

Marek Wawer z Konfederacji zauważył, że wszystkie dotychczasowe programy mieszkalnictwa spowodowały wzrost cen mieszkań. Dlatego jego formacja proponuje rozwiązania, które pozwolą zredukować koszty budowy mieszkań, w tym materiały budowlane, pracę i biurokrację. Będzie to miało pozytywny wpływ na cały rynek mieszkalnictwa w Polsce.

Reakcje ekspertów na wypowiedzi polityków były zróżnicowane – z jednej strony dopytywali oni o szczegóły, z drugiej wyrażali swoje wątpliwości. Jednakże wszystkie odpowiedzi dotyczyły podstawowego pytania debaty, a pomimo różnic pomiędzy nimi, można odnotować wiele wspólnych cech.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze zaprasza na nowy cykl debat na żywo – Deklarację Gospodarczą. Jest to inicjatywa skierowana do szerszego audytorium, której celem jest kompleksowe omówienie ważnych problemów ekonomicznych, biznesowych i społecznych. Format oferuje profesjonalną przestrzeń, w której decydenci będą mieli możliwość dyskutowania z ekspertami.

W dniu 01.06.2023 Polskie Towarzystwo Gospodarcze transmitowało debatę na swoim oficjalnym kanale na Youtube, która trwała 3 godziny od godziny 10:00. Uczestnicy mieli okazję do dyskutowania o ważnych kwestiach gospodarczych.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM