W ostatnim czasie wykonano ogromną pracę, aby zrozumieć, jak szczepionki oparte na mRNA mogą zapobiec Covid-19. Jednakże naukowcy na całym świecie badają również szczepionki skierowane przeciwko innym chorobom, w tym również przeciwnowotworowe – wyjaśnia prof. dr hab. Ewa Bartnik, specjalista w zakresie biologii molekularnej i genetyki.
Prof. dr hab. Ewa Bartnik to wybitny znawca genetyki i biotechnologii. Była zaangażowana w pracę w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Pełniła także ważne funkcje w Komitecie Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz jako sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Prof. Bartnik jest również autorką podręczników dla uczniów szkół średnich oraz podręczników akademickich. Za jej wkład w popularyzację nauki otrzymała ona nagrody od Polskiego Towarzystwa Genetycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych.
Szczepionki oparte na mRNA stają się coraz bardziej popularne w dobie pandemii, jednakże nie są one końcem drogi – rozpoczęły się testy kliniczne uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie, a także badane są inne preparaty, w tym terapeutyczne. Jakie są siły napędowe tego postępu i czym jest to RNA?
Prof. dr hab. Ewa Bartnik mówi, że DNA przechowuje informacje o budowie białek, które są zapisywane na RNA – szczególnie mRNA. Ten posłaniec, jak można go nazwać, informuje komórkę jakie białka wytworzyć. Istnieje wiele rodzajów RNA, w tym tRNA i rRNA, które biorą udział w tworzeniu białek, a inne służą jako regulatory komórkowe.
Profesor Bartnik oświadczył, że terapie oparte na RNA rozwijają się niezwykle szybko. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96734%2Cprof-bartnik-terapie-rna-rozwijaja-sie-wyjatkowo-szybko.html.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl