Zdrowie i styl życia

Nadciśnienie – wspomaganie kuracji witaminami i mikroelementami

Aby skutecznie leczyć zmiany ciśnienia, nie wolno przyjmować leków ani suplementów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że wiele z nich może wchodzić w interakcje z innymi lekami, zmieniając ich działanie, dlatego samodzielne stosowanie jest niewskazane i może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zmiana stylu życia, w tym redukcja spożycia soli, utrata wagi, zwiększone ćwiczenia i ograniczenie spożycia alkoholu oraz rzucenie palenia to kluczowe kroki do kontrolowania nadciśnienia.

Według najnowszych wytycznych wraz z niefarmakologicznymi metodami, takimi jak racjonalne odżywianie i wzmożona aktywność fizyczna, obniżenie ciśnienia krwi jest wymagane w większości przypadków. Aby osiągnąć wartości docelowe w ciągu trzech miesięcy, stosowanie tylko tych metod może okazać się trudne. Otyłość jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, dlatego też wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowe, aby osiągnąć pożądany efekt.

Suplementy wpływające na ciśnienie tętnicze krwi nie są powszechnie dostępne wśród farmakologicznych środków terapeutycznych. Badanie przeprowadzone przez Dunn AD i jego współautorów wykazało, że 12 z 14 substancji reklamowanych jako środki przeciwnadciśnieniowe występowały w innej literaturze medycznej z udokumentowanym efektem hipotensyjnym.

Mimo braku dostępności suplementów w ofercie farmakologicznej, istnieje duża ilość materiałów źródłowych wskazujących na ich potencjał w zakresie regulacji ciśnienia krwi. Ostatnie badania wykazały, że wiele z nich ma udokumentowane właściwości hipotensyjne.

Aby przyjrzeć się bliżej skuteczności suplementów na ciśnienie krwi, naukowcy zbadali ponad 2500 stron internetowych. Wyniki wykazały, że 12 z 14 preparatów, które były reklamowane jako środki przeciwnadciśnieniowe, miały udokumentowane działanie hipotensyjne.

Naukowcy z Natural Medicine Comprehensive Data Base przeprowadzili badania 30 substancji, które miały potencjalnie pozytywny wpływ na nadciśnienie. Przy spadku średnich wartości SBP o 9 mmHg oraz DBP o 5 mmHg, substancje te uznano za skuteczne środki hipotensyjne.

„I okazuje się, że są prace które potwierdzają taki efekt hipotensyjny dla pięciu substancji: oleju rybiego, czosnku, koenzymu Q 10, witaminy C i L-argininy. Ale autorzy nie doszukali się ani jednego badania z randomizacją, ani jednego badania większego, które obejmowałoby co najmniej 100 osób. Nie znaleźli żadnego systemowego opracowania jaka dawka suplementu powinna być podana, w jakim czasie i kiedy możemy się spodziewać obniżki ciśnienia. Co więcej autorzy podkreślają, że dla tych preparatów można znaleźć opracowania gdzie obserwowany jest efekt hipertensyjny i – co najważniejsze – żaden z tych suplementów nie redukuje twardych punktów końcowych, do których w efekcie obniżenia ciśnienia dążymy, a więc udaru zawału i niewydolności serca jako konsekwencji nieleczonego nadciśnienia” – wyjaśniała podczas I Krakowskiej Konferencja Hipertensjologicznej dr hab. med. Wiktoria Wojciechowska z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM Kraków.

Natural Medicine Comprehensive Data Base jest tworzone przez zespół specjalistów, którzy dążą do popularyzacji naturalnej medycyny. W zakładce „Hypertension” zawarte są zalecenia odnośnie stosowania suplementów – niektóre są zalecane, inne sugerowane, a jeszcze inne odradzane.

Chociaż suplementy mogą okazać się korzystne, w szczególności ze względu na zawartość składników odżywczych, należy pamiętać o możliwym odwrotnym efekcie. Należy skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem jakichkolwiek suplementów, aby upewnić się, że nie będą one powodowały skutków ubocznych lub interakcji ze stosowanymi lekami.

„Jak wynika z kanadyjskiego rejestru działań niepożądanych przez rok odebrano 300 telefonów, które dotyczyły suplementów diety. Większość objawów było łagodnych, ale w 8 przypadkach pacjenci wymagali hospitalizacji. Dużo jest też w literaturze medycznej opisów w przypadków drastycznych powikłań spowodowanych suplementami diety jak np. przypadek 65 letniego mężczyzny nagminnie używającego różnych suplementów, u którego wystąpiły bardzo ciężkie powikłania, m.in ostre uszkodzenie nerek” – opowiadała podczas swojego wykładu specjalistka.

Badania wskazują, że nadciśnienie tętnicze (NT) jest jedną z najczęstszych chorób współczesnego świata. W celu zapobiegania i leczenia nadciśnienia tętniczego, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego opracowało wytyczne, które są wykorzystywane do monitorowania i leczenia tej choroby. Wytyczne te zostały potwierdzone przez I Krakowską Konferencję Hipertensjologiczną, która odbyła się 10 marca 2018 r. Są one dostępne do pobrania na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Niedawno opracowano nowe wytyczne dotyczące leczenia NT, które wykorzystują najnowsze badania nad tą chorobą. Wytyczne te są dostępne na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i zawierają wskazówki dotyczące monitorowania i leczenia nadciśnienia tętniczego. Wytyczne te są używane przez lekarzy do diagnostyki i leczenia choroby.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM