Biznes i finanse

Zdrowie na pierwszym miejscu: podwyżki w służbie zdrowia w lipcu. MZ zapewnia o odpowiednich środkach finansowych

Ministerstwo Zdrowia postanowiło sfinansować lipcowe podwyżki dla pracowników etatowych oraz na kontraktach, które zagwarantują, że braknie pieniędzy. Według doniesień portalu prawo.pl, zostaną one zrealizowane zgodnie z najbogatszym wariantem finansowym.

Minimalne pensje w ochronie zdrowia, wywołane przez ustawę, będą stopniowo wzrastać od lipca 2023 r. Resort zdrowia planuje wykorzystanie 15,05 mld zł na zapewnienie lepszych warunków finansowych w ochronie zdrowia, z czego 6,91 mld zł zostanie przeznaczone na podwyżki pensji minimalnych w ciągu 12 miesięcy.

Prawo.pl informuje, że wzrośnie wartość jednostki rozliczeniowej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) o 3,79 proc., a w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej (NiŚOZ) o 6,21 proc. Natomiast na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i izbach przyjęć (IP) wartość jednostek wzrośnie o 6 proc.

Osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych stanowią istotną część pracowników w systemie ochrony zdrowia – odpowiadają za ok. 20 proc. wszystkich zatrudnionych. Wartość kontraktów wynosi ok. 27 proc. kosztów osobowych, natomiast umowy zlecenia i dzieła stanowią zaledwie 5 proc. Najwięcej kontraktów dotyczy lekarzy, w skali roku to aż 70 proc. wszystkich umów.

Lekarze odnoszący sukcesy zazwyczaj zarabiają więcej niż płaca minimalna. Przez to, ci zatrudnieni na umowach o pracę, oraz z wyższymi specjalizacjami, nie są objęci ustawą podwyżkową. Jednakże wzrost oczekiwań płacowych może dotknąć także lekarzy wykonujących pracę na kontraktach, w wyniku ogólnego wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia.

W przypadku pielęgniarek, dominującą formą zatrudnienia są umowy o pracę, które stanowią od 77 do 89% całości kosztów osobowych. Pracownicy niemedyczni, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni z licencjatem lub wykształceniem średnim zatrudnieni są najczęściej na umowach zleceniach, stanowiąc 8% całości zatrudnienia.

„Zwiększenie wolumenu w ryczałcie jest dobrym rozwiązaniem dla szpitali, które mają możliwości realizacji nadwykonań i je realizują” – zauważyła Bernadeta Skóbel, radca prawny, ekspertka Związku Powiatów Polskich.

Według informacji portalu Prawo.pl, szpitale otrzymają więcej pieniędzy w zamian za wykonanie większej ilości świadczeń.

Rząd zapowiedział podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca.

Aby dowiedzieć się więcej o tej zmianie, zapraszamy do lektury pełnego artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/podwyzki-pensji-w-ochronie-zdrowia-od-1-lipca,521535.html 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM