Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Gwarantując równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości – Zapewnianie sprawiedliwości dla wszystkich
Polityka i społeczeństwo

Gwarantując równy dostęp do wymiaru sprawiedliwości – Zapewnianie sprawiedliwości dla wszystkich

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zapewnić wykluczonym z dostępu do wymiaru sprawiedliwości prawo do godnego postępowania. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski poinformował o tym podczas dzisiejszej konferencji poświęconej rezultatom projektu „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”.

Ministerstwo Sprawiedliwości pragnie, aby osoby dotknięte wykluczeniem miały zapewniony dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Wiceminister Marcin Romanowski podczas dzisiejszej (13 czerwca br.) konferencji omówił wyniki realizacji projektu „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło program, którego głównym celem jest zapewnienie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Do jego realizacji zostaną wykorzystane środki budżetu państwa, bezzwrotna pomoc zagraniczna oraz Europejski Fundusz Społeczny. Wiceminister Marcin Romanowski wspólnie z wiceminister Katarzyną Frydrych zwróciły uwagę na potrzebę podnoszenia kompetencji pracowników wymiaru sprawiedliwości w tym zakresie. Program obejmuje łącznie 3450 szkoleń, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło szereg działań mających na celu usprawnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości i złagodzenie dolegliwości towarzyszących załatwianiu spraw sądowych. Wśród nich wymienić można m.in. zmniejszenie barier architektonicznych i komunikacyjnych, usprawnienie pracy sądów oraz poprawę warunków pracy ich pracowników. Dzięki takim działaniom Ministerstwo Sprawiedliwości stara się poprawić jakość i dostępność wymiaru sprawiedliwości.

Model Dostępnego Sądu to narzędzie, które znacznie ułatwi życie osób z niepełnosprawnościami, seniorom, matkom z dziećmi oraz osobom ograniczonym ruchowo. W ramach tego projektu w budynkach 35 sądów na terenie całej Polski prowadzone są prace adaptacyjne i budowlane. Wśród wymogów modelu znalazły się dostosowania architektoniczne, komunikacja wewnątrz budynku, pomieszczenia sanitarne oraz instalacja urządzeń ułatwiających samodzielne korzystanie z obiektów wymiaru sprawiedliwości.

Model Dostępnego Sądu stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia lepszych warunków dla osób z niepełnosprawnościami. Jest on odpowiedzią na zmieniające się potrzeby osób z różnymi ograniczeniami. Dzięki zastosowaniu tego modelu sądy będą mogły łatwiej dostosować się do wymagań osób z niepełnosprawnościami i zapewnić im wygodne i bezpieczne warunki korzystania z ich usług.

Ministerstwo Sprawiedliwości przykłada szczególną wagę do zapewnienia obywatelom prawa do godnego traktowania. System prawny został zmieniony w celu ochrony osób z niepełnosprawnościami, w szczególności w zakresie zapewnienia ich bezpieczeństwa i godnego traktowania. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zostały modyfikowane, aby zagwarantować przyjazny tryb przesłuchań małoletnich oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Sędziowie orzekający w sprawach karnych uczestniczą w szkoleniach z zakresu psychologii i komunikacji z małoletnimi oraz osobami dotkniętymi zaburzeniami.

Ministerstwo Sprawiedliwości działa na rzecz praw obywateli do godnego traktowania. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, wprowadzono zmiany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, które mają na celu zapewnienie im ochrony i wsparcia. Przesłuchania małoletnich oraz osób z zaburzeniami psychicznymi odbywają się w przyjaznym trybie, który zapobiega ewentualnym dolegliwościom psychicznym. Ponadto sędziowie orzekający w sprawach karnych są zobowiązani do udziału w szkoleniach z zakresu psychologii i komunikacji z małoletnimi oraz osobami dotkniętymi zaburzeniami.

PAP SA zastrzega sobie możliwość edycji treści komunikatów przed publikacją, jednakże wszelka odpowiedzialność za treść komunikatów w całości spoczywa na nadawcy. Przy edycji komunikatów PAP SA stosuje postanowienia art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version