Zdrowie i styl życia

u dzieci „Niebezpieczne skutki noszenia zbyt ciężkich tornistrów

Prawie 80 proc. ośmiolatków przynoszących do szkoły ciężkie plecaki to sygnał alarmowy, że nasze młode plecy są w niebezpieczeństwie, szczególnie gdy plecak waży aż 11 kg.

Świat prężnie zmienia się i wraz z nim wprowadzane są coraz to nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa użytkowania plecaków przez dzieci w wieku szkolnym. Według nich, plecak szkolny dziecka z klas I-III powinien ważyć nie więcej niż 10% jego wagi ciała, a dla starszych dzieci nawet mniej. Przeciążenie plecaka może mieć istotne skutki dla zdrowia i rozwoju dziecka, ponieważ może to wywołać zaburzenia postawy, skoliozy, osłabienie mięśni, a nawet poważne urazy. Niestety, choć świadomość na temat bezpiecznego noszenia plecaków wśród rodziców i nauczycieli stale wzrasta, dziecięce tornistry często są zbyt ciężkie.

„Badania przesiewowe u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym prowadzimy od 2016 r. Wady postawy i skoliozy występują u ponad połowy dzieci. Jednym z czynników, który sprzyja ich powstawaniu, a także pogłębianiu są zbyt ciężkie plecaki” – mówi Dorota Matczak, założycielka sieci klinik fizjoterapii Active Place i pomysłodawczyni akcji ważenia plecaków.

„Dzieci do szkoły zabierają nie tylko zeszyty, książki i piórniki. Posiłki, dodatkowe przybory, stroje na wf – to wszystko waży i w wielu przypadkach przeciąża najmłodszych. W przypadku 8-latków przekroczenie wagi zanotowaliśmy w 77% przypadków. Jest to dramat. Jednocześnie rodzice dawali nam do zrozumienia, że >>dzisiaj plecak i tak jest lekki<<. Rekordzistą był 7-latek z plecakiem, który ważył 11 kg” – tłumaczy Aleksandra Kurbiel-Syrocka, redaktorka prowadząca serwis parentingowy Akademia Postawy.

W przypadku dzieci w wieku do 10 lat należy podjąć konkretne działania, aby obniżyć wagę plecaków, które noszą. Ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na zredukowanie masy plecaka. Wybierając odpowiednią szkołę dla dzieci, warto zwrócić uwagę na program ćwiczeń fizycznych, który jest w niej oferowany.

Dzieci powyżej 10 roku życia powinny otrzymać wytyczne dotyczące dopuszczalnej wagi plecaka, aby uniknąć przeciążenia. Ponadto, powinny one uświadamiać sobie, że chociaż wzrost jest czynnikiem wpływającym na ich wagę plecaka, to jednocześnie ważne jest, aby nie dopuścić do przesadnego przeciążenia.

Odpowiednia edukacja jest niezbędna, aby dzieci w wieku 10-12 lat wiedziały, jaka waga plecaka jest dla nich zalecana. Ważne jest, aby dzieci były świadome zagrożeń związanych z nadmiernym noszeniem ciężarów i poznały odpowiednie techniki transportu.

Aby zapobiec przeciążeniu plecaka, dzieci powyżej 10 roku życia powinny regularnie ćwiczyć. W ten sposób będą w stanie zwiększyć swoją wytrzymałość i zwiększyć swoją zdolność do noszenia cięższych plecaków.

Ponadto, należy zminimalizować ilość przenoszonych przedmiotów, wybierając tylko te, które są naprawdę potrzebne, aby zmniejszyć wagę plecaka. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego przeciążenia dziecka, które może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia.

Młodzi ludzie mają wiele możliwości, aby dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Szczególnie 7-11 latki bardzo aktywnie uprawiają sport, takie jak piłka nożna, judo, akrobatyka czy jazda konna. Poza tym, coraz więcej dzieci przyjeżdża do szkoły na rowerach lub hulajnogach. Niestety, od 11 roku życia zauważalny jest spadek aktywności. Zaledwie połowa 14-15 latków pozostaje aktywnych. Skutkiem tego jest nadmierne tycie u nastolatków.

„Jest to powód do zmartwienia. Na dodatkowe zajęcia ruchowe chętnie uczęszczają dzieci rośnie do 10 roku życia. Natomiast dla prawie połowy 14- i 15-latków jedyną aktywność sportową stanowią zajęcia wuefu, o ile nie są z nich oczywiście zwolnione. Wymaga to dalszych badań i analiz, ale to zjawisko może być związane z nadmiernym obciążeniem nauką lub innymi zajęciami” – dodaje dr n. med. Daniel Karaszewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od lat związany z Active Place.

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” jest owocem wspólnych badań Active Place i Akademii Postawy. W okresie maj – czerwiec wolontariusze zważyli plecaki 706 dzieci z jedenastu warszawskich szkół. U dzieci w wieku 7-10 lat zaobserwowano przekroczenie średniej wagi plecaka w 70,8% przypadków. To szczególnie naraża tę grupę wiekową na występowanie wad postawy.

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” zawiera wyniki wspólnych badań Active Place i Akademii Postawy. Przez dwa miesiące wolontariusze zważyli plecaki 706 dzieci z jedenastu warszawskich szkół. Brazowych wyników dotyczących młodszej grupy wiekowej w wieku 7-10 lat dowodzą, że nadmierna waga plecaka jest w 70,8% przypadków. Osoby te są szczególnie narażone na występowanie wad postawy.

„Ważne, by uświadamiać dzieci, że gdy będą sprawne fizycznie, będą miały siłę udźwignąć dużo więcej, czyli uda się uniknąć przykrych skutków przeciążenia ich pleców. Cieszy nas, że nasz przekaz spotykał się ze zrozumieniem rodziców i kadry nauczycielskiej” – podsumowuje Dorota Matczak.

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” zawiera zalecenia dotyczące prawidłowego użytkowania i cechy dobrego plecaka szkolnego. Dokument jest dostępny do pobrania na stronie https://plecaki.akademiapostawy.pl/. Uczestnicy badania otrzymali bransoletki z hasłem „Ćwiczenia dają moc!”

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” udziela wskazówek na temat prawidłowego użytkowania i cech dobrego plecaka szkolnego. Można go pobrać z adresu https://plecaki.akademiapostawy.pl/. Uczestnicy otrzymali także bransoletki z napisem „Ćwiczenia dają moc!”

Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków Flying Bag objęły patronatem akcję ważenia plecaków. Partnerami akcji byli z kolei Adria Art., Fabryka Norblina, PhiLabs i Sedivio.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM