Biznes i finanse

200-lecie Polfy: Inwestycje w przyszłość

Polfa Tarchomin, jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku farmaceutycznym, świętuje swoje 200-setne urodziny. Od 1948 roku, kiedy spółka wprowadziła penicylinę, aż po narodziny istotnego wkładu w pokonanie pandemii – Polfa w ciągu ostatnich dekad udowodniła, że jest godnym zaufania i efektywnym partnerem. Obecnie marka wchodzi w nowe stulecie z ambitnymi projektami, w tym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych.

Polskie dzieje wpłynęły na to, że polskie firmy mają znacznie mniej tradycji niż na Zachodzie. Jednak Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa są wyjątkiem. Firma ta powstała zaledwie kilka lat po tym, jak Napoleon opuścił Warszawę, co pozwala jej szczycić się długą historią.

„Dwieście lat historii zobowiązuje, każąc nam z podziwem oraz pokorą patrzeć na dokonania naszych poprzedników. Myślimy dziś zarówno o pracownikach rozstrzelanych za dostarczanie leków żołnierzom i cywilom podczas Powstania Warszawskiego, jak i o tych, którzy odbudowali Polfę po wojnie, uruchamiając produkcję leków niezbędnych do przeżycia milionom Polaków” – powiedział Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin S.A. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie firmy.

Dlatego też w minionych latach firma opracowała szereg innowacji, które pozwoliły zachować bezpieczeństwo lekowe krajów europejskich. Opracowano strategie zapewniające ciągłość dostaw w nawet najtrudniejszych sytuacjach, a także łańcuchy dostaw wspomagane przez sztuczną inteligencję i sieci 5G. Ponadto firma wzmocniła swoją pozycję w regionie, tworząc regionalne centra produkcji i współpracując z lokalnymi partnerami.

„Mamy olbrzymie doświadczenie w reagowaniu na kolejne kryzysy i za każdym razem jesteśmy do nich jeszcze lepiej przygotowani. W najtrudniejszym czasie pandemii COVID-19 i epidemii grypy około 900 specjalistów pracowało w systemie 3-zmianowym, 24 godziny na dobę, aby w polskich szpitalach i aptekach nie zabrakło podstawowych preparatów” – przypomniał Mariusz Borkowski, dyrektor ds. PR i Transformacji Cyfrowej w Polfa Tarchomin S.A.

Polfa to lider w zakresie produkcji, obecnie zarządzając 30 liniami produkcyjnymi, wytwarzając 50 produktów w 120 różnych formach. Wśród tych wyrobów można wyróżnić antybiotyki, które są produkowane w największej w Polsce i jednej z największych w Europie fabryk tego typu produktów.

Polfa jest światowym liderem w produkcji, dostarczając 50 produktów w 120 różnych formach za pośrednictwem 30 linii produkcyjnych. Firma szczyci się także największą w Polsce i jedną z czołowych w Europie fabryk antybiotyków.

„Dysponujemy własnym, rozbudowanym zapleczem technologicznym i stale inwestujemy w kolejne innowacje. Konsekwentnie rozszerzamy również nasze portfolio, zapewniając niezakłócone dostawy bezpiecznych leków na 42 rynki na całym świecie” – zaznaczył Kamil Garbera, dyrektor pionu operacyjnego Polfa Tarchomin S.A.

Warszawski Tarchomin, w ubiegłym roku, zyskał nowoczesną ampułkarnię z mocą produkcyjną ok. 40 milionów ampułek rocznie. Kolejna inwestycja, mająca na celu dalszy rozwój firmy, to stworzenie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Jest to największy zakład produkcyjny leków onkologicznych w tej części Europy. 12 tys. m2 powierzchni użytkowej kompleksu pozwoli na tworzenie laboratoriów i zaplecza badawczego dla produkcji leków, które dotychczas nie były dostępne na polskim rynku.

„Inwestycja jest dziś na ukończeniu (uzyskanie pozwolenia na użytkowanie możliwe jest już w I kwartale 2024 roku), jednak wymagało to zaangażowania i determinacji całej naszej załogi i partnerów biznesowych. Początek budowy przypadł na okres pandemii, kontynuowany był w trakcie konfliktu w Ukrainie, w cieniu rosnącej inflacji i niedoboru materiałów — ale jednak dziś możemy ogłosić zakończenie kolejnego etapu” – wskazywał Robert Chabros, kierownik budowy projektu centrum produkcji leków onkologicznych i kierownik działu inżynieryjnego Polfa Tarchomin S.A.

Linie produkcyjne zaprojektowane przez IMA zapewnią naszemu kompleksowi najwyższy poziom elastyczności i wydajności w produkcji, szybko dostosowując się do zmieniających się wymagań rynku. Technologia IMA będzie wykorzystywana w całym procesie produkcji, zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa, jakości i wydajności.

Kompleks będzie wyposażony w dwie linie produkcyjne, które zostały wymyślone, stworzone i przetestowane za sprawą międzynarodowego zespołu z IMA – czołowego producenta automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków. Te linie produkcyjne zapewnią naszemu kompleksowi pełną elastyczność i wydajność produkcji, pozwalając szybko dostosować się do zmieniających się wymagań rynku. Technologia IMA będzie stosowana w całym procesie produkcji, dając gwarancję jakości, najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności.

„W Centrum staną dwie, w pełni zautomatyzowane linie: onkologiczna oraz combo do rozlewu płynów i rozsypu proszków w technologii aseptycznej. Stworzone w oparciu o najnowsze zdobycze nauki i techniki urządzenia pozwolą na bezpieczną i nieprzerwaną produkcję leków onkologicznych (do walki m.in. ze szpiczakiem mnogim, ostrą białaczką czy rakiem piersi), anestezjologicznych, reumatoidalnych oraz antybiotyków iniekcyjnych” – tłumaczyła Małgorzata Stokrocka, dyrektor pionu badań, rozwoju biznesu i jakości Polfa Tarchomin S.A.

Polfa Tarchomin wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby inwestować w nowe projekty i wdrażać nowe technologie. Dzięki tym działaniom tworzone są nowe miejsca pracy dla farmaceutów, chemików, inżynierów, lekarzy. Takie inwestycje czynią Polfę Tarchomin atrakcyjnym i interesującym pracodawcą, który oferuje wspaniałe perspektywy rozwoju zawodowego dla młodych talentów.

„Polfa stanowi bardzo istotny element na mapie gospodarczej całego kraju — rosnąca produkcja i pozycja rynkowa marki napędzają rozwój szeregu innych firm, z którymi współpracujemy. Nasza misja, czyli zapewnianie bezpieczeństwa lekowego wszystkim Polakom, stanowi fundament prawidłowego oraz stabilnego funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Kooperujemy również z wieloma ośrodkami badawczymi, instytucjami naukowymi, centrami akademickimi” – powiedział Tomasz Grzywnowicz – dyrektor pionu sprzedaży i marketingu Polfa Tarchomin S.A.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM