Polityka i społeczeństwo

Unieważnienie nieprawdziwych informacji portalu wp.pl – stanowisko MS

Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje informacje zawarte w publikacji portalu wp.pl pt. „Nowa ustawa Ziobry. OMZRiK: „Dwa lata więzienia za uśmiech na mszy” twierdzące, że grozi za to dwuletni wyrok pozbawienia wolności.

Obywatelski projekt ustawy „W obronie wolności religijnej”, pod którym zebrano ok. 400 tys. podpisów, ma na celu zwiększenie ochrony praw wyznawców wszystkich religii. Projekt jest odpowiedzią na przypadki ataków na miejsca kultu religijnego oraz agresji wobec chrześcijan, a jego treść wpłynie na zmiany w Kodeksie karnym.

Wprowadzona nowelizacja zapewnia, że osoby, które agresywnie zakłócają nabożeństwo, będą teraz odpowiadać przed prawem, niezależnie od tego, czy czynią to „złośliwie”, czy nie. Oznacza to, że za takie przestępstwa nie będzie można już uszczknąć bezkarnie.

Przedstawione twierdzenie o karze dwóch lat więzienia za uśmiech podczas Mszy Św. jest całkowicie fałszywe. Nowe prawo nie wymierza żadnych kar w przypadku nietypowych sytuacji, takich jak chociażby niespodziewane połączenie telefonu podczas nabożeństwa. Jednocześnie, nie nakłada żadnych ograniczeń na konwersację z innymi uczestnikami.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że prawo nie pozwala na karanie więzieniem każdego, kto zakłóca odprawianie nabożeństwa.

Organy ścigania będą określać, czy dana osoba faktycznie dopuściła się przestępstwa i jakie kary zasługują na wymierzenie. Nie jest to zatem kwestia uznania czy opinii danej osoby, lecz oceny i postanowienia wyłącznie organów wymiaru sprawiedliwości.

PAP SA gwarantuje, że komunikaty publikowane w serwisie są bezpośrednio dostarczane przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść tych komunikatów, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM