Nauka i technologie

Osiągnięcia Kopernikańskie: Barry C. Barish i Philip James E. Peebles laureatami Nagród Kopernikańskich

Prof. Barry C. Barish i prof. Philip James E. Peebles są pierwszymi laureatami prestiżowych Nagród Kopernikańskich, przyznawanych przez Prezydium Akademii Kopernikańskiej. Swoimi odkryciami w dziedzinie fizyki wywołali niezwykłe zainteresowanie społeczności naukowej, jednocześnie pomagając w rozwoju naszej wiedzy o otaczającym nas świecie.

„W osobie naszych laureatów zbliżamy się bezpośrednio do kontaktu z tym, co jest najpiękniejsze w nauce. Do kontaktu przez pokolenia, dekady rozwoju nauki. Obaj laureaci zajmują się badaniami dotyczącymi teorii względności, kosmologią i poznawaniem całego wszechświata. Panowie profesorowie prezentują tryumfy rozpoczęte przez intelektualne osiągnięcia Alberta Einsteina. Ich osiągnięcia kojarzą mi się ze słowami Adama Mickiewicza >>Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga<<” – powiedział podczas ogłoszenia nazwisk laureatów nagrody prof. Krzysztof Górski.

W poniedziałek Akademia Kopernikańska ogłosiła nazwiska nagrodzonych osób. Sekretarz generalny Akademii, prof. Krzysztof Górski, nazwał laureatów „postaciami pomnikowymi”.

Prof. Philip James E. Peebles, emerytowany wykładowca amerykańskiego uniwersytetu w Princeton, otrzymał wyróżnienie od Akademii Kopernikańskiej. Powiedział on, że czuje się wyróżniony z uwagi na zaszczytny patronat tej nagrody.

W poniedziałek sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej, prof. Krzysztof Górski, ogłosił listę nagrodzonych osób. On nazwał ich „postaciami pomnikowymi”.

Wśród wyróżnionych znalazł się prof. Philip James E. Peebles, były wykładowca amerykańskiego uniwersytetu w Princeton. On powiedział, że jest uprzywilejowany otrzymaniem tej nagrody, ze względu na jej zaszczytny patronat.

„Analizując i dokonując osobiście pomiarów Kopernik uczestniczył w rewolucji modelu fizycznego Wszechświata, jaki był wtedy znany” – powiedział prof. Peebles.

Barry C. Barish wspomina, że jako dziecko poznał wujem Kopernik. To on wyjaśnił młodemu Barry’emu, że Ziemia krąży wokół Słońca, gdy oglądali zachody słońca w Nebrasce. To wtedy zaczął on próbować zrozumieć to monumentalne odkrycie.

Barry C. Barish z dumą wspomina, że Kopernik był pierwszym naukowcem, o którym dowiedział się jako dziecko. Jego wuj opowiedział mu o genialnym astronomie, a Barry C. Barish postanowił poświęcić swoje życie odkrywaniu i poznawaniu jego odkryć.

„W czasie mojej długiej kariery naukowej spotykałem się z naukowcami z całego świata. Naukowcy porozumiewają się ze sobą bardzo efektywnie. Istotne jest to, żeby budować naukę bez sztucznego stawiania granic” – zaznaczył prof. Barish.

Prof. Philip James E. Peebles urodził się w 1935 roku w Kanadzie. Jest on astronomem i kosmologiem, który przeprowadził wiele badań dotyczących helu i innych lekkich pierwiastków we Wszechświecie. Wyniki jego badań wykazały zgodność teorii Wielkiego Wybuchu z obserwacjami. Za swoje teoretyczne odkrycia w fizycznej kosmologii prof. Peebles otrzymał Nagrodę Nobla.

Prof. Barry C. Barish, urodzony w 1936 roku, jest Amerykaninem i fizykiem doświadczalnym. Jego decydujący wkład w powstanie detektora LIGO oraz zaobserwowanie fal grawitacyjnych, zostały nagrodzone Nagrodą Nobla.

Nagrody Kopernikańskie przyznawane są co roku za szczególne osiągnięcia naukowe, mogące mieć przełomowe znaczenie dla danej dziedziny. Akademia wyróżnia maksymalnie dwa projekty w każdym roku, nagradzając je kwotą 500 tys. zł. W ramach tej nagrody przyznawane są wyróżnienia w dziedzinach, którymi interesował się Kopernik, takich jak astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia, teologia lub prawo.

Po ogłoszeniu wyników, laureat otrzymuje okolicznościowe dyplomy, medal oraz nagrodę pieniężną.

Członkowie Akademii mają prawo do głosowania na laureata wyłonionego przez Prezydium Akademii.

Nowa wersja:

Po otrzymaniu Nagrody, laureaci automatycznie stają się członkami Akademii.

Komisja w składzie Prezydium Akademii wybiera laureata spośród kandydatów zgłoszonych przez Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, ministra szkolnictwa wyższego i nauki, Izbę Akademii, dziesięciu członków Akademii lub jednego z laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

Po ogłoszeniu wyników, laureat otrzymuje dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną w uznaniu jego wybitnych osiągnięć.

Członkowie Akademii mają prawo do głosowania na wybranego przez Prezydium Akademii laureata.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM