Polityka i społeczeństwo

Minister Anna Moskwa: Niedosyt po dzisiejszej dyskusji – oczekujemy porozumienia w najbliższych dniach

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z wiceministrem Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim wzięli udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, które odbyło się 19 czerwca 2023 r. w Luksemburgu. Głównym tematem obrad była wprowadzana reforma dotycząca rynku energii elektrycznej. Podczas spotkania przedstawiono szczegółowe informacje na temat planowanej regulacji.

Ministrowie UE ds. energii nie doszli do porozumienia w sprawie ogólnego rozporządzenia. Dokument wraca pod obrady Coreper I. Polska zgłasza wnioski dotyczące rynku mocy oraz możliwości wykorzystania do 2028 r. wszystkich źródeł wytwórczych energii elektrycznej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw.

„Mocno stawialiśmy na zapewnienie stabilności polskiego sektora energetycznego. Pragniemy zapewnić wsparcie dla elektrowni węglowych aż do końca 2028 roku, aby zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i dostępność energii elektrycznej po akceptowalnych cenach dla odbiorców końcowych. Niestety, nie udało się dzisiaj osiągnąć porozumienia pomiędzy państwami członkowskimi” – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa podkreśliła skuteczność mechanizmu rynku mocy, która została szczególnie wyraźnie wyczuwalna w ostatnich miesiącach, w związku z kryzysem energetycznym spowodowanym zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Unijna reforma rynku energii jest konieczna, by złagodzić niekorzystny wpływ wzrostu cen energii, jaki miał miejsce w 2021 i 2022 r. Wysokie koszty energii elektrycznej nie tylko są uciążliwe dla gospodarstw domowych, ale również szkodzą konkurencyjności europejskiej gospodarki. Obecnie możliwe jest wyeliminowanie ubóstwa energetycznego, ograniczenie skutków inflacji oraz zwiększenie zainteresowania inwestycjami w elektryfikację.

Odnosząc się do dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w UE, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wyraziła swoje stanowisko, że bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem, do którego nie będziemy się odwoływać. Jednocześnie zaznaczyła, że wstępna propozycja dokumentu nie wystarczy, by zapewnić sprawiedliwą transformację i solidarność wszystkim państwom członkowskim. Dlatego też, aby uniknąć ryzykownych sytuacji, trzeba wziąć pod uwagę specyficzne warunki każdego z państw. W ten sposób można zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne całemu regionowi i zapewnić jego rozwój.

PAP SA zapewnia, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są dokładnie takie, jakie dostarczył nadawca. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za zamieszczone komunikaty, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM