Polityka i społeczeństwo

Odkrywaj Świat Nieba w Nowoczesnym Planetarium Śląskim

Od swojego otwarcia po modernizację, Planetarium Śląskie miało już w swoich progach ponad pół miliona zadowolonych zwiedzających. Przebudowany za 160 mln zł Śląski Park Nauki to miejsce, które z powodzeniem może konkurować z najnowocześniejszymi ośrodkami tego typu na świecie.

Od 1955 roku Planetarium Śląskie stanowi wyjątkową atrakcję Parku Śląskiego w Chorzowie. W 2018 roku rozpoczęto przebudowę i modernizację tego obiektu, który po czterech latach został oddany zwiedzającym w nowej odsłonie.

„Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a wszyscy dobrze wiemy, że jak już coś jest w rejestrze zabytków to kosztuje. Gdybyśmy się zdecydowali na nowy obiekt on byłby tańszy, ale no jednak ta historia zobowiązuję nas do tego, żeby zadbać o tą wspaniałą lekcję historii. Unikalny charakter tego miejsca spowodował, że taka decyzja została podjęta, żeby te prace rewitalizacyjne zrealizować. Teraz stworzyliśmy tam nie tylko planetarium, ale Śląski Park Nauki”– powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W ramach przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego Województwo Śląskie wsparło inwestycję kwotą ponad 160 mln zł, a ponadto uzyskało dofinansowanie ze Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 100 mln zł.

„Ponieważ od początku planetarium zajmowało się trzema dziedzinami wiedzy – astronomią, sejsmologią i meteorologią, postanowiliśmy, że Śląski park nauki będzie dotyczył tych dziedzin. Budynek został poszerzony, zwiększono powierzchnię o prawie 3 tys. m2. Projekt został tak wykonany, żeby nie zaburzać architektury zabytkowego budynku planetarium – cała nowa powierzchnia znalazła się pod ziemią i stanowi cokół dla starej zabudowy. Nie zaburza bryły budynku znanego z kształtu Saturna z pierścieniem, a jednocześnie jest dosyć funkcjonalna” – wyjaśnił Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Zwiedzający mogą odkryć niezwykły świat w dodatkowym budynku. Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlać na sferycznym ekranie ok. 100 milionów gwiazd, a za pomocą okularów 3D można z bliska zobaczyć planetę Saturn wraz z pierścieniami. Na specjalnej platformie wyglądającej jak pokój można przeżyć trzęsienie ziemi, a w części poświęconej meteorologii można doświadczyć silnych wiatrów i potężnych piorunów.

„Mamy też kapsuły, gdzie przy pomocy specjalnych symulatorów i gogli wirtualnej rzeczywistości możemy wysłać zwiedzającego w kosmos” – dodał dyrektor.

Nasze specjalne komory pozwolą Ci odkrywać różne strefy klimatyczne i zobaczyć, jak Ziemia i inne planety Układu Słonecznego prezentują się z kosmosu. Ponadto, nasze ministudio telewizyjne pozwoli Ci wcielić się w rolę prezentera pogody. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych atrakcji!

„Grupy, które zwiedzają Planetarium Śląskie, są 10 osobowe, każda z nich otrzymuje przewodnika i mamy kilka ścieżek. Śląski Park Nauki odwiedziło od otwarcia w czerwcu 2022 roku około pół miliona zwiedzających, symulatorami leciało około 17 tys. osób. To miejsce jakby swoją siłą grawitacji przyciąga ludzi chętnych poznawania wiedzy” – powiedział Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego.

„Otrzymaliśmy dofinansowanie na modernizację obserwatorium astronomicznego i jeszcze w tym roku spodziewamy się wymiany starego refraktora na nowy teleskop. Poza tym zamierzamy jeszcze w tym roku zainstalować mały radioteleskop w pobliżu planetarium. Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie mogli mieć dostęp zarówno do jednego, jak i drugiego instrumentu” – zaznaczył dyrektor planetarium.

Śląski Park Nauki stale się rozwija, a wielu odwiedzających odkrywa w nim nowe atrakcje. Przyciąga wielu turystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Obecnie są tu m.in. ekspozycje, wykłady, wystawy, warsztaty, koncerty, seanse kinowe i wiele innych.

Śląski Park Nauki stale poszerza swoje możliwości – raz w roku odbywają się tu wystawy i warsztaty dotyczące aktualnych trendów w dziedzinie nauki i technologii, a także pokazy specjalne. Ponadto, w niedalekiej przyszłości wybudowany zostanie teatr oraz centrum edukacji medycznej.

Śląski Park Nauki tworzy niezapomniane wrażenia dla odwiedzających – wszystkie atrakcje zostały zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał naukowy i edukacyjny obiektu. Oferuje on nie tylko bogatą ofertę naukową, ale również wspaniałe możliwości zwiedzania i rozrywki.

Śląski Park Nauki to wyjątkowe miejsce, które przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających. Wspaniała architektura, szeroki wybór atrakcji i edukacyjne wystawy to tylko niektóre z jego największych zalet. Obiekt stale się rozwija i zapewnia niezapomniane wrażenia każdemu, kto go odwiedzi.

Odwiedziliśmy już województwo śląskie w ramach naszego projektu „Polityka spójności w regionach”. Chcemy udokumentować, jak Unia Europejska wspiera rozwój lokalny poprzez dofinansowanie tworzonych projektów. W naszym cyklu wideoreportaży pokażemy dwadzieścia miejsc, które dzięki polityce spójności i funduszom unijnym uległy transformacji.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM