Biznes i finanse

Pionierska Energia Wiatrowa: Nowa Era W Australii na PSEW 2023

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, podkreślił podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku, że wiatraki i energetyka wiatrowa są najbardziej opłacalną formą produkcji energii w Polsce, ponieważ warunki klimatyczne nie są odpowiednie do budowy elektrowni wodnych na dużą skalę.

Zwrot zainwestowanej energii jest szczególnie ważny w energetyce. W przypadku technologii konwencjonalnych wynosi on około 5-7, co oznacza, że za każdą jednostkę energii inwestujemy, uzyskujemy 5-7 jednostek. Natomiast w przypadku wiatru w Polsce ten współczynnik wynosi aż 12-20 – to znacznie lepszy wynik niż w przypadku innych technologii.

„To oznacza, że jesteśmy dwa i pół raza tańsi od elektrowni konwencjonalnych” – tłumaczył Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

„Problemem są też skomplikowane zasady legislacyjne. Ich uproszczenie i udostępnienie większych obszarów pod nowe inwestycje jest kluczowe, abyśmy mogli szybciej rozwijać energetykę wiatrową na lądzie” – przekonywał prezes Respect Energy.

Jednym z głównych celów Respect Energy jest zapewnienie bezpiecznego dostępu do odnawialnych źródeł energii, w tym wiatru. Firma stara się też wykorzystać wszelkie możliwości, aby pomóc w rozwiązywaniu problemu braku odpowiednich miejsc na budowę elektrowni wiatrowych w Polsce.

Respect Energy angażuje się w różne inicjatywy, których celem jest zwiększenie dostępności do zielonej energii. Przykładem takiej inicjatywy jest współpraca z lokalnymi władzami, aby przekonać je do wsparcia budowy elektrowni wiatrowych. Firma doradza również w sprawach sprzedaży energii i współpracy z odbiorcami końcowymi.

Respect Energy zdaje sobie sprawę, że jednym z największych wyzwań dla branży wiatrowej w Polsce jest znalezienie odpowiednich miejsc pod budowę elektrowni. Stąd też firma pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą skutecznie wykorzystać miejsca, które obecnie są niedostępne dla budowy elektrowni wiatrowych.

Respect Energy wykorzystuje swoje doświadczenie i ekspercką wiedzę w zakresie budowy elektrowni wiatrowych, aby stworzyć nowe podejście do rozwiązywania problemu braku odpowiednich miejsc pod budowę elektrowni. Firma oferuje usługi doradcze dotyczące wszystkich aspektów budowy elektrowni wiatrowych, w tym wyboru lokalizacji, uzyskiwania pozwoleń, wyboru technologii, wsparcia finansowego, a także budowy i konserwacji.

„Z naszych najbardziej istotnych inwestycji, które realizujemy poza Polską, można wymienić projekt prowadzony od ponad roku w Australii. Będzie to największa farma wiatrowa offshore na świecie o mocy około 6 GW” – podkreślał Sebastian Jabłoński. 

„Pytanie, ile tej mocy będzie. Czy będziemy mieli aktywną akcelerację i dojdziemy do 30-40 GW mocy na lądzie czy też będzie to scenariusz umiarkowany, w którym skończymy na 20 GW” – mówił Sebastian Jabłoński.

„Najtrudniejszym będzie przejście od udziału 50 proc. OZE do 100 proc. OZE. Musimy też wprowadzić do systemu elektroenergetycznego więcej elastyczności i nauczyć się zarządzać energią odnawialną inaczej, niż bilansując ją elektrowniami konwencjonalnymi” – tłumaczył Sebastian Jabłoński.

Eksperci są zgodni, że energetyka wiatrowa jest kluczowym elementem przyszłej transformacji energetycznej w Polsce.

Badania wskazują, że rozwój mocy wiatrowych będzie ważnym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy w Polsce.

Eksperci twierdzą, że rozwój nowych technologii wydajnie wykorzystujących energię wiatru będzie ważnym czynnikiem wspierającym przyszły rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Organizatorzy konferencji PSEW 2023 mają nadzieję, że wydarzenie to przyniesie wyjątkowy wkład w rozwój sektora energetyki wiatrowej w Polsce.

Polska transformacja energetyczna będzie wymagała zaangażowania wielu grup interesariuszy, stąd też PSEW 2023 wyraźnie zaznacza swoją pozycję jako ważnego narzędzia wspierającego przyszły rozwój sektora energetyki wiatrowej.

W czasie konferencji PSEW 2023, eksperci z różnych dziedzin będą dyskutować, jak wykorzystać energetykę wiatrową w przyszłej transformacji polskiego sektora energetycznego.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM