Biznes i finanse

Przepływ energii w gospodarce: Nowe narzędzia na Towarowej Giełdzie Energii

Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe instrumenty na rynku terminowym energii elektrycznej, aby zadowolić oczekiwania jej uczestników: lowPeak (10-godzinny szczyt przedwieczorny) oraz highPeak (5-godzinny szczyt wieczorny). Oba produkty będą wspierać zarządzanie portfelem handlowym uczestników rynku, poprawiając efektywność ich decyzji inwestycyjnych.

Z powodu dynamicznych potrzeb rynku wynikających z generacji źródeł fotowoltaicznych oraz presji na zapobieganie ryzyku cenowemu w godzinach szczytu wieczornego oraz w sytuacji potrzeb dynamicznego pokrycia potrzeb systemu przez źródła konwencjonalne, Towarowa Giełda Energii w porozumieniu z uczestnikami rynku, postanowiła wprowadzić dwie nowe formy instrumentów terminowych. Są to:

LowPeak (L-PEAK) to 10-godzinny szczyt przedwieczorny dostarczany w okresie od 7 rano do 17 w godzinach handlowych (8.00-17.00). HighPeak (H-PEAK) to 5-godzinny szczyt wieczorny dostarczany w okresie od 17 do 22 w godzinach handlowych (18.00-22.00).

Dzięki temu cały rynek terminowy poszerzył się o sześć nowych produktów Peak, dostępnych w trzech seriach tygodniowych, dwóch miesięcznych i dwóch kwartalnych przez cały rok.

LowPeak i HighPeak cechują się elastycznością, dzięki czemu dostawcy usług energetycznych mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza możliwości, aby dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Oprócz tego, oba instrumenty Peak są wyceniane w oparciu o ceny rynkowe, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka i umożliwia dostawcom optymalizację kosztów.

„Wdrożenie nowych instrumentów wpisuje się zarówno w działania TGE związane z rozszerzeniem oferty dla sektora OZE, czego przykładem było uruchomienie w 2022 r. indeksów SPOT bazujących na profilach produkcji generacji wiatrowej oraz PV, jak i w optymalizację całego sektora elektroenergetycznego w obszarze handlu na rynku giełdowym. Nowe rozwiązania są także zgodne z projektowanymi zmianami zasad funkcjonowania rynku energii w Europie, wynikającymi z projektu Electricity Market Design i przebiegającej w Polsce dynamicznej transformacji sektora elektroenergetycznego” – zapewnia Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu TGE.

Realizacja projektu lowPeak i highPeak zapewni istotne wzmocnienie płynności produktów terminowych w godzinach szczytowych, zmniejszenie kosztów i ryzyka zabezpieczenia pozycji kontraktowych, umożliwi wykorzystanie bardziej elastycznych narzędzi zabezpieczających i obniżenie depozytu dla produktów o krótszym okresie dostawy. Dodatkowo, system wsparłby lepszą odpowiedź wytwarzanych produktów (L-PEAK) i zapewnił pełniejszą informację rynkową o zmiennym profilu zapotrzebowania i sytuacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM